Yaşam

Yeseviler KAN değil, CAN verdi

Yeseviler KAN değil, CAN verdi
2014.09.04 00:00
| | |
5278

Ahmet Yesevi Kültür Ocakları Derneği olarak Kızılay ile birlikte bir çalışma yürüten gönüllüler, Beykozlulardan kan bağışı topladı. Yeseviler, bu anlamlı etkinlik sonrası da aslında bir bakıma 'kan' değil 'can' vermiş oldu.

Evliya Çelebi, ünlü Seyehatnâme adlı eserinde kendi soyunun Mutasavvıf Ahmet Yesevi'ye dayandığını dile getirmiş ve Bursa'daki Geyikli Baba'dan Tokat'taki Gajgaj Dede'ye Bulgaristan'daki Akyazılı Baba'dan Yozgat'taki Emir Çin Osman'a Unkapanı'ndaki Horos Dede'ye kadar pek çok dervişi 'Yesevilerin arasında' gösterir. Bilinen en ünlü Yesevi dervişinin ise Hacı Bektaş-ı Veli olduğu kabul edilir. Bu önemli gönül ağacından yansıyan manevî ışığı takip eden Beykoz Yesevi Ocakları Kültür Derneği, ilçede çok önemli bir işin altına imza attı. Ahmet Yesevi Kültür Ocakları Derneği olarak Kızılay ile birlikte bir çalışma yürüten gönüllüler, Beykozlulardan kan bağışı topladı. Yeseviler, bu anlamlı etkinlik sonrası da aslında bir bakıma 'kan' değil 'can' vermiş oldu. Son yıllarda azalan kan stoklarına büyük katkı sağlayan Beykoz Yesevi Ocakları Kültür Derneği, acil kan bekleyen ülkedeki pek çok hastanın umudu oldu.

Kan bağışı çalışmasında gösterdikleri ilgi ve samimiyet nedeniyle Beykozlulara teşekkür eden ve çalışmalarına büyük bir özenle devam edeceklerini kaydeden Beykoz Yesevi Ocakları Kültür Derneği Yönetimi, şu açıklamayı yapıtı:

"Ahmet Yesevi Kültür Ocakları Derneği olarak Kızılay ile ortak yürüttüğümüz kan bağışı etkinliği Beykoz'da yoğun ilgi ile karşılandı. Desteklerinden dolayı Türk Kızılay’ına Beykoz Belediyesi’ne Paşabahçe Muhtarı Kamil Sarıkaya’ya Paşabahçe Merkez Cami’ndeki görevlilere çok teşekkür ederiz. Son zamanlarda azalan kan stoklarına bir nebze olsun katkı sağlamak için yürüttüğümüz çalışmanın bu denli bir ilgi uyandırması ile zaman ile bu etkinliğin gelenekselleşmesi fikri için cesaret verdi. Beykoz Halkı ve aziz milletimize birçok proje ve hizmet sunmaya hazır ve nazırız. Bundan sonraki faaliyetlerimizde Kadına şiddetten, Alt yapı üst yapı meselelerine kadar birçok probleme değineceğiz. Mehmet Akif Ersoy’un şiirlerinde Hz. Asım bin Sabit (R.a)'a atıfta bulunarak ‘Asımın nesli ya nesilmiş gerçek, işte çiğnetmedi namusunu çiğnetmeyecek!’ dizelerindeki neslin öncüsü olmak gayesindeyiz.

Beykoz Yesevi Ocakları Kültür Derneği Basın Sözcüsü Ayhan Bozkurt'un söylediği gibi ‘Kan aynı kan, fıtrat aynı fıtrat, ruh 1071 ruhu’ dedik ve demeye devam edeceğiz. Bu daha bir başlangıç Beykoz’umuza ve İstanbul’umuza çeşitli sosyal sorumluluk projeleri ile hizmet etmeye sizlerinde destekleriyle devam edeceğiz. Dua ve desteklerinizi eksik etmemeniz dileğiyle..."

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Ahmet Yesevi Kültür Ocakları Derneği, Beykoz, Kan Bağışı, Kızılay

reklam
6 Yorum
AYHAN BOZKURT05.09.2014 14:49:17

Son olarak da Ahmet Yesevi Hocayi okuyup anladiginizda kendisinin yazdiklari ve anadoluya gönderdiği öğrenciler ile anadoluya hic gitmemesine rağmen anadolunun türkleşmesine buyuk hizmet vermiştir. Umarim sizinle de ortak projelerde yer alabiliriz. Sayin Mehmet Demir Bey sizede çok tesekkur ederiz, inşallah bütün projelerimizde yer almanizi diliyoruz. Saygi ve dua ile..

AYHAN BOZKURT05.09.2014 14:48:41

Milletin Yüreğinde tuten ocak slogani ile ciktigimiz bu yolda yapacagimiz projeler ile gündeme geleceğiz. Herhangi bir polemik veya kavganin icinde olmayacagiz. Gerek ülkü ocaklari gerek diğer kurumlar ile ortak projelerde yer alip daha cok insana destek vermek isteriz.

AYHAN BOZKURT05.09.2014 14:47:46

Öncelikle sunu belirtmek isterimki çok sukur bugüne kadar herhangi bir kurum veya kuruluştan kovulmadik bunu sizde iyi biliyorsunuz. Yapmis olduğunuz tespit ise yanlistir fakat suç sizde değil bizlerdedir kendimizi iyi anlatamadik. Dernek olarak Ahmet Yesevi Hocayi rehber edinerek insanlar arasındaki otekilestirmeyi ve farklilistirmayi ortadan kaldırarak tüm insanliga hakettiği değeri ve gerekli hizmeti verebilme gayesindeyiz. Bunun dişinda herhangi bir siyasi kurumun Alternatifi veya onun karsisinda ortaya cikmis bir kurum değildir.

Birsen Özdaş05.09.2014 12:35:31

Öncelikle Beykoz Yesevi Derneğine çok teşekkür ederim.Böyle Türk gençleri varken bu milletin sırtı yere gelmez.Kimin ne dediğini umursamadan alın ışığı önünüze ve yürüyün.Allah yolunuzu açık etsin,dualarımız hep sizlerle,helal olsun sizlere...

Kürşad05.09.2014 09:54:27

Ya bu çocukların hepsi beykoz ülkü ocağından kovulmuş, durum böyle olunca Türkçülüğü bırakıp islamı sentezciliğe dönmüşler.. Kahpeler çoğalır, it ürür kervan yürür. Esenlikler

MEHMET DEMİR04.09.2014 19:47:25

Yesevi Ocakları Kültür Derneğine yapmış oldukları bu değerli ve güzel proje için orada kan veren bir Beykozlu olarak teşekkür ediyorum. Çocuklarımızı geleceğimizi bu tür güzel işleri yaparken görmeyi istiyoruz. Ellerinde bıçak,uyuşturucu olan gençlik değilde elinde kalem kağıt ve gönlünde millete hizmet düşüncesi olan gençlik istiyoruz. Bu yolda verecekleri mücadelede Yesevi Ocakları Derneğine Allah'tan kolaylık ve açılışlarının öncelikle Beykozumuza ardından tüm vatana hayırlar getirmesini dilerim.

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"