Makaleler

Yerel seçimlerde kim kazanır?

2014.07.21 00:00
| | |
38363

Genel seçimlerin hemen ardından yaşanan cumhurbaşkanlığı seçimlerinin klasik formunun dışına çıkmasından dolayı gündem mecrasını bulmakta biraz zorlandı. Akacak mecra bulamadığı zaman neler olduğunu hepimiz çok iyi biliyoruz zaten. Son örneği 12 Eylül, Sivil Anayasa’yla tartışılmaya başlandı netekim!

Bir aklı evvelde çıkmış “ABD 200 yıldır anayasasını değiştirmiyor, biz niye değiştireceğiz” diyor. Birisi çıkıp, 200 yıldır ABD’de kaç askeri darbe oldu diye sorsa, vereceği cevabı merak etmiyor değilim.

Neyse…

Genel seçimler, cumhurbaşkanlığı derken, gündem yavaş yavaş yerel seçimlere doğru yol alıyor.

1984 yılından bu yana hiçbir belediye başkanına üst üste ikinci şansı vermeyen Beykoz’da 18 ay sonra yapılacak yerel seçimlerde nasıl bir tablo oluşacağı tam bir muamma.

Mevcut durumdan memnun olmayanlar macera aramaya devam eder mi bilemiyorum ama, olası adayları değerlendirdiğimizde sanırım fotoğraf biraz daha netleşecektir.

MHP’nin adayı muhtemelen Sadık Ali Uslu olacaktır. Ancak, AK Parti Genel Başkanı Erdoğan’a randevu vermekten imtina eden Genel Başkanı Bahçeli’nin bu tutumu MHP İlçe Başkanı Sadık Ali Uslu’nun Beykoz Belediye Başkanı olması durumunda,  hizmet noktasında Beykoz’da bir geriye gidişe yol açar mı diye düşünmeden edemiyor insan. Öte yandan, Uslu’nun gerekirse 250 bin nüfuslu Beykoz’u Ankara’ya yürütebileceğinden de eminim.

Diğer bir muhtemel aday Saadet Partisi İlçe Başkanı Salih Birinci olacaktır. Belediyecilik konusunda her zaman üstün başarılara imza atan Milli Görüş’ün bu özelliğini muhafaza ettiğinden eminim. Kazanması durumunda Beykoz’da başarılı çalışmalar yapılacağına da inanıyorum. Ancak, istatistikler çok çetin geçeceği belli olan yerel seçimlerde, Saadet Partisi’nin Beykoz’dan birinci parti olarak çıkabileceği konusunda oldukça karamsar bir tablo ortaya koyuyor.

Diğer bir aday ise CHP’den Alaaddin Köseler olacak gibi görünüyor. Köseler’in işi oldukça zor. Kendisini ibra etmeyen CHP’li meclis üyeleriyle nasıl konsensüs sağlayacağı büyük bir soru işareti olarak duruyor. İlçe Başkanı olması durumunda CHP Beykoz’da çok büyük değişimler yaşanacağı, küskünler ordusu oluşacağı da bir gerçek. Belediye Başkanı olabilir mi? 4. Dönem görev süresinin son iki yılına, müfettiş raporlarına ve Acaristanbul ruhsatlarına baktığınızda zor görünüyor. Acarlar, Konaklar ve diğer korunaklı sitelerden tulum çıkaracağı kesin ama bunlar yeterli mi? Burası Beykoz, hiç belli olmaz…

2009 Mart ayında yapılacak yerel seçimlerin CHP ve AK Parti arasında adeta bir savaş gibi geçeceğini düşünüyorum. Bel altına vuruşların en çirkininin yaşanacağı, belgelerin, iftiraların, iddiaların havada uçuşacağı bir seçim olacak maalesef.

5. Dönem Belediye Başkanı Muharrem Ergül’ün bu yarışta en büyük şansı şüphesiz AK Parti olacaktır. Zira, Beykoz Belediyesi sınırlı bütçesi, elini kolunu bağlayan yasalar ve kısıtlı araç filosu ve teknik malzemeleri sebebiyle Büyükşehir Belediyesi’ne göbekten bağlı. Zaman zaman Ergül’e yapılan, “hizmetler Büyükşehir Belediyesi’nden geliyor” eleştirisinin, seçim döneminde en büyük avantajı olacağını düşünüyorum. Bu dönemde yerel basına ve bazı şahsiyetsizlere içeriden yapılacak evrak hırsızlığının da Ergül’ü sıkıntıya sokacağı  gözlemlerim arasında. Kazanılmaya çalışılan düşmanlar düşman olmaya devam ederken, ihmal edilen dostların da büyük bir kısmı düşman saflarına geçecek. En büyük hasara ise, AK  Parti içinde, özellikle hedeflerine ulaşamayan bazı meclis üyeleri yol açacak.

AK Parti’den başka aday çıkar mı bilemem. Ama, bu işe hazırlandığını düşündüğüm bazı dostların çok iyi düşünmeleri ve yakın arkadaşlarının kulaklarını bükmeleri gerekiyor. Zira, çok erken çalışmaya başlamışlar.

Bağımsız aday olur mu? Muhtemelen, hiçbir siyasi partide yer bulamayan, CHP’den atılan Beykoz Vakfı Başkanı Şaban Tören bağımsız aday olacaktır. Ama onun en büyük handikapı, topladığı bağışların hesabını verememiş olması olarak önünde duruyor.

Kim kazanırsa kazansın, Beykoz kazanmalı

Bekleyip göreceğiz…

Mutlu yarınlar, dostça…

Anahtar Kelimeler:

reklam
Diğer Yazıları

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"