Yerel seçim heyecanı ve Beykoz

  • 19.02.2019 15:41
  • Okunma: 14592 kez

Prof. Dr. Faruk ŞEN


Bir buçuk aydır tüm televizyon ve gazetelerde yerel seçimlere yönelik haberleri okuyoruz.

Kıyasıya bir yerel seçim atmosferi var. Parti liderleri yerel seçimleri genel seçim atmosferine soktular ve ciddi olarak birbirlerini suçlamaya devam ediyorlar. Yerel seçim heyecanına girersek İstanbul ilimizde Ekrem İmamoğlu ve Binali Yıldırım arasında önümüzdeki günlerde rekabet ciddi bir şekilde devam edecek.

Binali Yıldırım'ın şansı

Binali Yıldırım çok saygın bir devlet adamı. Büyük Millet Meclisi Başkanlığını bırakıp İstanbul’a aday olması çok büyük bir özveri. Türkiye’de Büyük Millet Meclisi Başkanlığı protokolde ikinci sırada yer alır. Bu açıdan Binali Yıldırım’ın özverisini saygı ile karşılamak lazım.

CHP Adayı ve şansı

Ekrem İmamoğlu, Muharrem İnce mi? Gürsel Tekin mi? Yoksa Akif Hamzeçebi mi? Denkleminden sıyrılarak İstanbul adayı oldu. Kendisini İstanbullu fazla tanımıyor fakat çok ciddi bir çalışma içinde.

Bizi Dost Beykoz okuyucuları olarak ilgilendiren AK Parti ve CHP arasında ki rekabet olacak. Zeytinburnu Belediye Başkanı’nı Cumhurbaşkanı Beykoz için ön gördü. CHP’de adaylar arasından en fazla tanınanı seçti. İstanbul’da Binali Yıldırım 4 puan önde fakat daha seçime uzun bir zaman var. Beykoz’da şimdiye kadar ciddi bir ön araştırma yapılmadı fakat merkezi Ankara’da olan bir araştırma şirketinin özel olarak yaptığı bir araştırma çerçevesinde AK Parti adayı Murat Aydın’a göre Coşkun Tosun’un son zamanlarda büyük ölçüde puan kazandığını gösteriyor. AKP ve CHP arasında oy farkının azaldığından hareket ediliyor.

Biz Beykozlular ne bekliyoruz?

Beykoz ilçesi sınırları içinde çok olanaklar var. Paşabahçe Cam Fabrikası’nın önünden Beykoz’daki Kundura Fabrikası’na kadar olan alanda çok güzel bir marina olabilir. Güzel restaurantlar açılır ve İstanbul’un incisi olarak şuanda Ortaköy, Kuruçeşme arasında gezen insanlar Beykoz’a gelebilirler.

Beykoz turistik açıdan çok iyi olanaklara sahip

Polonezköy’de Avrupalılara hitap eden bir yaşlılar yurdu kurulur ve Polonezköy’ün tabiat harikası alanı ile Cumhuriyet Köy’ü kadar güzergahta yaşlı Avrupalılar nefes alır, birazda eğlenebilirler. Bunun dışında hala Paşabahçe Rakı Fabrikasını alan Beykoz Kundura ve Paşabahçe Cam’da bir hareket yok. Geçici olarak bu alanlarda Boğaziçi İmar’ında özel izni ile belirli kültür merkezleri faaliyete geçirilebilir. Beykoz’da işsizlik büyük boyutlara ulaştı. Paşabahçe iskelesinin yanındaki alanda gençlerin eğlence merkezi haline gelebilir. Beykoz’da içkiye karşı büyük bir tepki var ve içkili mekan pek açtırılmıyor. Bu Beykozluları içkiden arındırmıyor. Beykozlular Acarkent, Beykoz Konakları gibi alanlardaki gençler özel taksilerle Taksim’e, Kuruçeşme’ye gidip eğleniyorlar. Bu hem bölge için büyük bir kayıp. İş merkezleri, eğlence merkezleri kurulmuyor. Hem de bu bölgede yaşayan gençlerimizin çalışma olanakları azalıyor. İki partinin de bunları dikkate alarak yeni politikalar oluşturmaları lazım.

Kardeş kentlerle ilişkiler etkin değil

Beykoz’un son zamanlarda kardeş kentlerle olan ilişkileri de fazla etken değil. Atılacak adımlarla bunlar canlanabilir ve kardeş kentlerin yönetimleri, burada yaşayan insanlar tekrar Beykoz’a doğru yönelebilirler. Kardeş kentleri en iyi harekete geçiren Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün niye Beykoz Belediye Başkanı da aynı işlevin içine girmesin? Hem AKP hem CHP, Beykoz için yeni politikalar üretmeli ve hareketli, canlı bir Beykoz’u oluşturmalı. Boğazın incisi, bir adım daha gidelim İstanbul’un en nadide ilçesi çok daha fazla yaşamı, faaliyeti, eğlenceyi hak ediyor. Bu hakkı 1 Nisan’dan itibaren kim olursa olsun vermeli.

Anahtar Kelimeler:

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz
Yazarın Yazıları