Yenimahalle Kur’an Kursu inşa ediliyor

  • 0
  • 9623
Yenimahalle Kur’an Kursu inşa ediliyor
Yenimahalle Kur’an Kursu inşa ediliyor
Yenimahalle Kur’an Kursu inşa ediliyor

Yenimahalle Kur’an Kursu projesi hayata geçiyor.

1996 yılında Yenimahalle Camii yanında eğitime açılan Kur’an Kursu, caminin ve kursun ihtiyaçlara cevap vermemesi nedeni ile yeniden yapılmak üzere 2010 yılında cami ile birlikte yıkılan kurs ve cami yeniden yapılıyor.

Mahalledeki caminin yapımını hayırsever işadamı Şeref Yıldız üstlendi. 13 Temmuz 2012 tarihinde temeli atılan caminin inşaatı hızla devam ederken, Kur’an Kursu’nun inşaatının yapılması için de hafriyat çalışmalarına başlandı.

Beykoz Müftüsü Hüseyin Demirtaş, Yenimahalle Şeref Yıldız Camii ile Yenimahalle Kur’an Kursu inşaatının durumu ile ilgili incelemelerde bulunmak üzere inşaat alanına gitti.
 
YENİMAHALLE KUR’AN KURSU
 
Beykoz Müftüsü Hüseyin Demirtaş, Kur’an Kursu inşaatını imam-hatip Şaban Civelek ve Yeni Mahalle Hayır İşleri Derneği Başkanı Mustafa Çalık ile birlikte gezdi.
 
Dernek Başkanı Mustafa Çalık yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Mahalle camimizin inşaatı hızla devam ederken, dernek olarak biz de camiye 500 metrelik mesafede bu alanı satın aldık. 250 metrekarelik bir inşaat alanımız olacak. Bu kursumuzu üç katlı olarak planlıyoruz. Yetişkinlere yönelik Kur’an Kursu ile çocuklara yönelik olarak hizmet verecek bir kreş mekanı olarak planladık. Projelerimiz çizildi. Şu an hafriyat çalışmaları başladı. Katkıları için ilçe belediyemize ve müftülüğümüze çok teşekkür ediyoruz. Kur'an Kursumuza değerli halkımızın katkısını ve desteklerini bekliyoruz.” dedi.
 
 
İlçe Müftümüz Hüseyin Demirtaş yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Yenimahalle, ilçemizin en büyük mahallelerinden biridir. İnşa edilen Cami ve Kur’an Kursu çok önemli bir ihtiyacı karşılayacak, inşallah. Her iki projeyi de beğendim. Kur’an Kursu, hem yetişkinlere ve hem de yeni yetişecek neslimize hizmet verecek bir eğitim-öğretim yuvası olarak inşa ediliyor. Gerek Şeref Yıldız Camii ve gerekse Yenimahalle Kur’an Kursunun çalışmalarını birlikte takip eden imam-hatip Şaban Civelek hocamızı ve Dernek başkanı Mustafa Çalık Beyi tebrik ediyorum. Gece-gündüz özverili çalışmalar yapıyorlar. Âdeta cami ile Kur’an Kursu ile yatıp kalkıyorlar. İnşallah kısa bir zaman sonra buraların hizmete alınmasını büyük bir heyecanla beklemekteyiz” dedi.
 
YENİMAHALLE ŞEREF YILDIZ CAMİİ
 
Yenimahalle çok önemli bir camiye kavuşuyor. Sultanlar ailesinin önemli ismi hayırsever işadamı Şeref Yıldız tarafından yaptırılan cami gerek mimarisi ve gerekse müştemilatı ile çok önemli hizmetler üretecek bir niteliğe sahip mabed olması ile öne çıkıyor.
 
Caminin altında çok amaçlı konferans salonu, bay-bayan wc abdest alma yerleri, yemekhane, dernek lokali, gasilhane bulunuyor.
 
Üst katında ise 1.000 kişilik bir ibadet alanı, görevli odası ve kütüphane ile geniş bir avlusu bulunuyor.
 
Şeref Yıldız Camii, cami minareleri ve cami içi aydınlatma ve yerleşimi ile ferah bir mekan havası veriyor. Caminin kadınlar mahfilinden güzel bir boğaz manzarası izlemeniz mümkün hale geliyor.
 
Haber Merkezi
Fatih ve Özge Sağlam'ın en mutlu günü
Önceki Fatih ve Özge Sağlam'ın en mutlu günü
İmamoğlu’nun Beykoz ziyareti iptal oldu
Sonraki İmamoğlu’nun Beykoz ziyareti iptal oldu