Makaleler

Yeni yıla girerken

2014.09.24 00:00
| | |
5163

2014 yılı ülkemiz için çok sıcak bir yıl olacak. Bunun birçok nedeni var.

Bu yıl Türkiye’de ilk önce yerel seçimler olacak, daha sonra Cumhurbaşkanlığı seçimlerini bekliyoruz. Fakat büyük bir olasılıkla Türkiye’deki son politik krizlerden sonra genel seçimlerde öne alınacak gibi görünüyor. Ayrıca Türkiye ekonomik açıdanda çok sıcak bir yıla giriyor.

Ekonomik Kriz

Benim üç ay evvel yaptığım tahminlerde Euro’nun 3,24 TL olacağından hareket etmiştim. Bunu son gelişmeler çerçevesinde düzelterek 3,4 olarak düzeltmek istiyorum. Aynı durum dolar içinde geçerli. 2014 yılında dolar’in 2,40’a geleceğinden hareket edebiliriz. 2014 de ihracatımızda belirli bir düşme olurken, cari açığımız artacaktır. Türkiye enflasyonda %  8’lerin altına düşmeyecek ve 2014’de de gelir dağılımında bir düzelme bekliyemiyoruz. Bugünkü hükümet için önümüzdeki aylar çok zor olacak. Politik krizde türk ekonomisinin ulaştığı gelir kaybı her şekilde ülkemizi yıpratmaya devam edecek.

Beykoz önemli

Gelelim Beykozumuza. Beykoz’da hakikaten 31. Mart sabahı Belediye Başkanlığı koltuğunda kimin oturacağını tahmin edemiyeceğimiz bir ilçe.

Son ekonomik ve politik kriz, cemaat-hükümet çatışması muhakkak gelecek seçimlerede yansıyacak.  Şu anda AKP-CHP olarak görülen çekişme önümüzdeki günlerde Belediye başkanı adayları açıklandıktan sonra ayrı bir yapı içine girecek. Hepimiz Belediye seçimlerine konsantre olurken, daha küçük seçimlere pek fazla eğilmiyoruz. Benimde içinde yaşadığım ve yaşamımın büyük bir kısmını geçirdiğim Kanlıca mahallesinde acaba muhtar seçimleri nasıl geçecek ve muhtar kim olacak? Buda ayrı ve ilginç bir süreç. Muhtarlar haklarını ve yetkilerini kullandıkları zaman en küçük ünitede en yetkili insanlardır.

Kanlıca Muhtar Adayı

Bu muhtarlık seçimine geçtiğimiz günlerde Kanlıca Gençlik kulübü başkanı Ahmet Karaman talip oldu. Doğma büyüme Kanlıca’lı olan Ahmet Karaman futbol kulübüne büyük emekler veren ve kulüp başkanı olarak Vali Hüseyin Avni Mutlu’ya giderek futbol sahasının tekrar Kanlıca’nın Gençlik kulübüne verilmesini sağlayan kişi olarak göze çarpıyor. Seçim çerçevesinde düzenlenen basın toplantısında kimlerin desteklediğini ve gelecekte neler yapmayı hedeflediğni açıkladı. Karaman’nın yapıcakları arasında önemli noktalar var. Ilk olarak Kanlıca Iskele meydanının düzenlenmesi ve gene Kanlıca Gençlik kulübüyle Sağlık Merkezi arasındaki, şu anda çok kötü bir durumda olan arazinin kafe ve güzel bir yerleşim mekanı olarak Kanlıca’ya tekrar kazandırmayı sağlamak, Karamanın hedefleri arasında. Istekleri sadece bunlarla sınırlı değil. Boğaz’ın incisi Kanlıca’nın en önemli markası olan Kanlıca yoğurdunun resmen Türkiye’de tescil edilmesi ve AB ülkelerindede kabul görmesini sağlamak. UNESCO “elle tutulmayan varlıklar” çerçevesinde geçtiğimiz yıl Türkiye’de Türk kahvesini tescil etmiştir.

Kanlıca Yoğurdun Tescili

Ahmet Karaman ekibiyle birlikte Istanbul icin büyük adım atacak ve Kanlıca yoğurdunuda tescilini sağlayacaktır. Kanlıca Belediye tarafından ihmal edilen bir bölgeyi oluşturuyor. Bunun birçok nedeni olabilir. Başta Beykoz Belediyesi Kanlıca’ya fazla hizmet vermek istememesinin yanında,  Kanlıca’da daha çok CHP’nin egemen olmasıda Belediye’nin soğuk bakmasını beraberinde getiriyor olabilir. Ayrıca Beykoz Fen Işlerinin bu bölgeye önyargısınında bir rolü olabilir. Bu konuda tahmin yürütmek istemiyoruz. Fakat şunu görmekte yarar var, Mahalle muhtarı seçimlerinde Beykoz Belediyesi içinde çok önemli. Çubukludan, Paşabahçe’ye ve Riva’dan Polonezköy’e kadar Mahalle muhtarlığı seçimlerinde kimler adaylığını koyacak, neler vaad edilecek ve kimler bu konumun hakkını verecek gibi konular çok önemli. Muhtarlık devlet ve hükümet tarafındanda öne çıkarılıyor. Bu sefer muhtarlara 850 Lira maaş da bağlanacak. Şimdi yeni seçilecek muhtarların mahallelerine hizmet vermeleri ve mahalle halkının sorunları ile ilgilenmeleri ve bu sorunları Belediye başkanına, kaymakama ve valiye taşımaları önem kazanacak.

 

Bu konuda aday olan Ahmet Karaman futbol sahası için Vali Hüseyin Avni Mutlu’ya giderek ilk adımı attı. Şimdi acaba kulübe getirelecek ve gençlerimizin spor yapmasını sağlayacak alt yapı için gerekli olan Kanlıca Iskelesinin önündeki Cafe’nin Gençlik kulübü tarafından işletilmesini sağlayabilecek mi, bunları hep beraber önümüzdeki günlerde göreceğiz. 

Anahtar Kelimeler: Prof. Dr. Faruk Şen, 2014, Yıl Başı

Diğer Yazıları

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"