Yeni yıl, yeni umutlar

  • 14.01.2018 12:39
  • Okunma: 7379 kez

Elif ÇELİK


Son dakika kararıyla yarışa katıldığım CHP Beykoz İlçe Başkanlık seçimleri yapıldı.

2017 yılının son ayında kalkıştığım bu işin bana öyle güzel geri dönüşleri oldu ki, anlatamam. Gerek telefonla gerekse seçim alanında bana güzel sözleriyle destek olan tüm CHP'li Delegelere ve bu süreçte beni bir an olsun yalnız bırakmayan başta ailem olmak üzere, günlerce beraber çalıştığım ekibime ve tüm partidaşlarıma gönülden teşekkür ediyorum. Diğer yandan görüşlerine saygı duyduğum kişilerden gelen eleştirileri de gelecekte dikkate alacağımı belirtmek isterim.

Yeni yılla birlikte yeni bir umudu içimde taşıyorum: Allah izin verirse bu yıl oğlum Egemen'e bir kardeş getiriyorum. İkinci kez anne olmaya hazırlanmak, çok büyük bir mutluluk. 2018 yılı bu anlamda da beni çok heyecanlandırıyor. Umarım hepimizin doğacak çocukları, Beykoz'umuza uğur getirir, bereket getirir...

2017 yılı için hatırımızda kalan pek çok kötü olay vardı. Zaten hatırlarsak, geçen yılın daha ilk gününde hepimiz gece yarısı gerçekleşen bir terör saldırısıyla sarsılmıştık. Devamında ise ölümler, sıkıntılar, dertler... "Bir an önce şu yıl bitse de 2018'e girsek" diye adeta yalvarır olmuştuk. Bundan dolayı da ben, içinde bulunduğumuz 2018 yılında, geçen yılın acılarının tekrarlanmamasını dilemek istiyorum. Dilerim, bu yıl hem Beykoz hem de ülkemiz için güzel haberler bizlerle olur.

Siyaset konusunda tüm partiler 2019 yılına hazırlanırken, 2018 yılının çok fazla hareketli geçeceğini söylemek hiç de zor değil. İş ki, tam da bu noktada siyasilerimiz gerek birbirlerine karşı gerekse temsil ettikleri kitleye yönelik verdikleri mesajlarda ölçülü olmayı becerebilsinler. Bir kadın olarak itiraf etmeliyim ki, siyasette daha nitelikli ortamlarda yer almak istiyorum. Tartışmalar elbette olsun ancak nezaket elden bırakılmasın ve üslûba ize azami dikkat gösterilsin. Özellikle belden aşağı konuşmalar ne siyasilerin ağzına ne de onları dinleyenlerin kulaklarına yakışmıyor. 

Beykoz'da bu anlamda biraz daha şanslı olduğumuzu kabul etmeliyim. Tüm siyasilerin İlçe Başkanları ve Yönetim Kurulu Üyeleri, üslûp konusunda daha hassas davranabiliyorlar. Belki de Beykoz'umuzla ilgili bir durumdur bu... Beykoz'da siyaset her zaman yüksek tansiyonda ilerlemiş ancak yeri geldiğinde siyasilerimiz, burada siyasetten öte bir komşuluk, hemşerilik yaşadıklarını hatırlamışlardır. Dolayısıyla Beykoz'daki siyasetin, TBMM'ye güzel bir örnek teşkil etmesini dileyebilirim 2018 yılı için... Ne olur TBMM'deki her siyasetten Vekillerimiz, konuşmalarına azami dikkat göstersinler; Meclis sıralarında Hanımların da oturduğunu unutmasınlar. 

Son olarak KHK’ler ile ilgili bir umut paylaşmak istiyorum: 15 Temmuz 2016 gecesi yaşananların vahameti elbette çok büyük. Hepimiz darbe sözcüğünü kitaplardan çıkıp, gerçek ve korkunç yüzüyle karşı karşıya geldik. Bu gecede yaşananlar hepimiz için çok ama çok üzücüydü. Ancak artık Beykoz'da ikamet eden 11. Cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah Gül'ün de dediği gibi Kararname'de tarih belirtilmemesi, gelecek için çeşitli kaygıları da peşi sıra getiriyor. Umarım, 2018 yılında KHK ile ilgili düzenleme TBMM'ye geldiğinde, Hükümet temsilcileri daha aklıselim davranırlar ve 696 Sayılı KHK 'sınırları belirli' bir şekilde yasalaşır.

Bir de Ataşehir ve son olarak da Beşiktaş Belediye Başkanlarının görevden alınmaları konusunda kınamama izin vermenizi isterim. Siyasette seçimle gelen kişilerin yine ve ancak seçimle görevlerine son verilmesi alışkanlığına geri dönmeliyiz. Siyasilere oy vererek, onları bir temsilci, bir vekil tayin eden insanlar, bu yaptıklarının boşa gittiğini gördüklerinde ne yazık ki demokrasiye olan inançları zayıflıyor. Hükümetin, kendi partisinden olduğu kadar kendi partisinden olmayanları da gözeterek, görevden alma alışkanlığına bir son vermesi gerekiyor. Toplum nezdinde ise alınan bu kararlar, adalete ve hukuka olan güveni azaltmaya devam ediyor. Belediye Başkanlarının görevden alınması çılgınlığının sona ermesi ve CHP'li Ataşehir ve Beşiktaş Belediye Başkanlarının da 2018 yılında görevlerine iade edilmesini hem akıllıca buluyor hem de tüm kalbimle diliyorum.

Hepimize ve tüm Beykoz'a mutlu yıllar...

Anahtar Kelimeler: Umut, Yeni Yıl, Kongre, CHP

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz
Yazarın Yazıları