Eğitim

Yeni neslin mimarlarından renkli bir gün

Yeni neslin mimarlarından renkli bir gün
2014.11.24 00:00
| | |
10553

Video galeri

Öğretmenler Günü dolayısıyla düzenlenen kutlama programında ilk konuşmayı bir öğretmen yaptı. Emekli Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni Murat Kahraman, duygu dolu bir konuşma gerçekleştirirken, hem ağladı hem ağlattı.

Pek çok ülkede UNESCO'nun tavsiyesiyle 5 Ekim günü kutlanan Öğretmenler Günü, 12 Arap ülkesinde 28 Şubat'ta ve ülkemizde ise 24 Kasım'da kutlanıyor. Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'e 'Başöğretmen' sıfatının layık görüldüğü 24 Kasım 1928 tarihi, günümüz kutlamalarının temelini oluşturuyor. Beykoz'da da 24 Kasım Öğretmenler Günü, Kaymakamlık tarafından organize edilen bir programla kutlandı. Anadoluhisarı'nda bulunan Sabancı Öğretmenevi'nde gerçekleştirilen Öğretmenler Günü kutlaması ise adeta bir şölene dönüştü. Protokol konuşmaları kısa tutuldu, emekli öğretmenlere söz verildi; bu sırada öğretmenler ila öğrenciler şiir okudular, müzik icra ettiler ve halkoyunu gösterisi sundular. Yaklaşık 3 saat süren kutlamaların sonunda ise Sabancı Öğretmenevi'ndeki Balo Salonu'na dev bir bayrakla giren yeni öğretmenler, vatana, milletin değerlerine, bayrağa ve bilime yönelik sadakatlerini sürdüreceklerine dair ant içtiler.

‘İlknur Öğretmen’den güzel bir dörtlük…’

Beykoz Kaymakamlığı tarafından organize edilen Sabancı Öğretmenevi'ndeki resmî kutlama törenine Kaymakam Süleyman Erdoğan, Belediye Başkan Yardımcısı Muharrem Kaşıtoğlu, İlçe Milli eğitim Müdürü Kazım Bozbay, Halk Eğitim Merkezi Müdürü Beycan Kal, İlçe Spor ve Gençlik Hizmetleri Müdürü Serkan Öçalmaz, ilçedeki okul müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı. Saygı duruşu ve İstiklâl Marşı'nın ardından Fevzi Çakmak Anadolu Lisesi Müzik Öğretmeni Hamide İlknur Erol'un yönetiminde koro Öğretmen Marşı'nı okudu. Marşın ardından ise Hamide İlknur Erol son derece nazik bir şekilde Öğretmenler Günü'nü kutladı ve geleceğin güvencesi olan çocuklara dair şu güzel dörtlüğü okudu:

Harcanmış yıllara acımıyorum

Onlarda büyüyen çocuklarım var

Her eksi bir artı getirir derler

‘Eksi’ yıllar ise ‘artı’ çocuklar...

‘Emekli Öğretmen Murat Kahraman’dan anlamlı mesajlar…’

Öğretmenler Günü dolayısıyla düzenlenen kutlama programında ilk konuşmayı bir öğretmen yaptı. Emekli Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni Murat Kahraman, duygu dolu bir konuşma gerçekleştirirken, hem ağladı hem ağlattı. Tanık olduğu öğretmenliklerden bahseden emekli Öğretmen Murat Kahraman, derse gireceği bir sırada kızının ölüm haberini aldığı halde hiçbir şey olmamış gibi derse giren Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni Yaşar Tunagör'den bahsederken gözleri doldu. 2007 yılında kendi yazdığı bir şiiri de okuyan Murat Kahraman, konuklarla hislerini paylaştı. 'Öğretmen Olmak' başlıklı şiirinde, zor koşullar altında mesleğini aşkla ifa eden öğretmenlerden bahseden Murat Kahraman, şiirinin sonunda şu dizelere yer verdi:

Buz kesen havada hiç üşümeden

Aleyhte şartları hiç düşünmeden

Törpülere rağmen; hiç aşınmadan

Bayrağı gönderden hiç düşürmeden

Gerçekten de zordur öğretmen olmak...

‘Erdoğan, Kaşıtoğlu ve Bozbay Öğretmenler Günü’nü kutladı’

Emekli Din Kültürü Öğretmeni Murat Kahraman'ın sunumunun ardından protokol konuşmalarına geçildi. Beykoz Kaymakamı Süleyman Erdoğan, Belediye Başkan Yardımcısı Muharrem Kaşıtoğlu ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Kazım Bozbay, kısa tuttukları konuşmalarında eğitimin öneminden bahsetti ve öğretmenlerin gününü kutladı. Kendisi de bir öğrenci velisi olan Belediye Başkan Yardımcısı Muharrem Kaşıtoğlu, sabah evden çıkarken, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla çocuklarının yaşadığı heyecana tanık olduğunu anlatarak, "Böylesi kutsal bir görevi yerine getiriyor olmak sizler için gurur verici olmalı... Ne yalan söyleyeyim, sizleri bazen çok kıskanıyorum. Bizler de Belediye olarak Beykozlu çocuklarımıza bu yıl ciddi yardımlar yaptık ve elimizden geldiğince onlarla ilgilenmeye çalıştık. Ancak siz öğretmenlerin yeri çocukların gönlünde başka bir yerde" dedi. Kaymakam Süleyman Erdoğan ise öğretmenliğin emeklilik sonrası da devam eden bir meslek olduğuna dikkat çekerek, yaşamın sonuna kadar devam ettiğini söyledi. Beykoz Kaymakamı Süleyman Erdoğan ayrıca emekliye ayrılan öğretmenlere hizmet şeref belgesi takdim etti ve 24 Kasım Öğretmenler Günü'ne dair ilçede düzenlenen şiir - kompozisyon yarışmalarında derece alan öğrencilere 'çeyrek altın' vererek ödüllendirdi. Süleyman Erdoğan, kendi yazdığı 'Gıda Güvenliği' adlı kitabını da yine emekli öğretmenlere armağan etti.

‘Asya, Eda ve Esra performanslarıyla büyüledi…’

Protokol konuşmalarının ardından sahne öğrencilerin birbirinden güzel eserleriyle şenlendi. İlk olarak sahneye gelen TED İstanbul Koleji Vakfı İlkokulu öğrencisi Asya Girgin, Öğretmenler Günü dolayısıyla hazırladığı ve Birinci olduğu şiirini seslendirdi. Ardından Akbaba İsmail Özseçkin Ortaokulu öğrencisi Eda Nur Halatçı geldi ve ilçede kendisine Birincilik kazandıran kompozisyonunu okudu. Halkoyunu gösterisi yapmak üzere geldiği halde Artvinliler Derneği'nden Esra Atabay da yine Öğretmenler Günü'ne dair güzel bir şiir okudu. Esra Atabay, güzel şiirini şöyle bitirdi:

"Yürekli bir kızın, tamı tamına ‘bir kalp dolusu’ sevgisini bu Öğretmenler Günü'nde kapınıza getirdim: Buyurunuz, kabul ediniz Öğretmenim..."

‘Neyzen Ersel Seltaş, solist Şükran Çıracı’ya eşlik etti’

Anadoluhisarı Sabancı Öğretmenevi'nde gerçekleştirilen 24 Kasım Öğretmenler Günü etkinliğinde müzik de vardı. Akbaba Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nden Cem Serkan, İshakağa Ortaokulu'ndan Umut Savaş, Selahattin Karakaşlı İmam Hatip Ortaokulu'ndan Ömer Akyol, Sedat Simavi Ortaokulu'ndan Şükran Çıracı, Celal Aras Anadolu Lisesi'nden Sercan Baş ve Halk Eğitim Merkezi'nden Ersel Seltaş isimli Öğretmenler, birbirinden güzel ezgileri profesyonel bir şekilde seslendirdiler. Müzik Öğretmeni solist Şükran Çıracı'nın yorumu meslektaşları tarafından hayranlıkla izlenirken, Halk Eğitim'den tanıdığımız Beykoz'un en iyi folklor eğitimcilerinden Ersel Seltaş'ın aynı zamanda iyi bir 'neyzen' olduğu ortaya çıktı. Müzisyen öğretmenler, hüzünlü parçalarla önce kalabalığı duygulandırdı ardından da hareketli parçalarla coşturdu. Bu sırada iki öğretmenin sahneye çıkarak oynadığı görüldü.

Beykoz Kaymakamlığı tarafından düzenlenen başarılı kutlama programı sonunda Beykoz'un en iyi halkoyunu ekiplerinden Artvinliler Derneği Halk Oyunları ekibi sahne aldı. Yöresel ezgiler eşliğinde güzel bir performans sergileyen ekibi, protokol üyeleri de ilgiyle takip etti. Gösterinin sonunda ise Artvinliler Derneği Başkanı Mehmet Uzun tebrikleri kabul etti ve emeklerinin karşılığını manevi olarak almanın hazzını yaşadı. Artvinliler Derneği Folklor ekibi gösterisinin ardından ise sahneye dev bir Ay-Yıldızlı bayrak eşliğinde giren yeni ataması yapılmış öğretmenler, hep birlikte ant içtiler. 

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz, 24 Kasım Öğretmenler Günü, Kazım Bozbey, Muharrem Kaşıtoğlu, Süleyman Erdoğan

reklam

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"