Kültür

Yeni nesiller için Hacivat ve Karagöz

Yeni nesiller için Hacivat ve Karagöz
2014.07.23 00:00
| | |
9942

Hacivat ve Karagöz, Beykoz Belediyesi tarafından açılan sergiyle yeni nesillere aktarılıyor.

Geleneksel Türk Tiyatrosu’nun ortaoyunu ve meddahlık ile birlikte en önemli birikimlerinden olan Hacivat ve Karagöz, Beykoz Belediyesi tarafından açılan sergiyle yeni nesillere aktarılıyor.

Beykoz Belediyesi, ‘Ramazan Ayı Etkinlikleri’ çerçevesinde Beykozlu dünyaca ünlü Karagöz ustası Ünver Oral’ın oyunlarından resimlerin yer aldığı “Hacivat-Karagöz Resim Sergisi” İstanbul Devlet Tiyatroları Beykoz Feridun Karakaya Sahnesi’nde açıldı.

Çocuklara ve gençlere ‘Gölge Oyunu’ sanatını sevdirmek ve benimsetmek amacıyla Beykoz Belediyesi tarafından açılan sergide, Ünver Oral’ın eliyle canlanan Hacivat ve Karagöz’ün çeşitli maceralarından kesitlerin yanı sıra, Zenne, Çelebi, Tuzsuz Deli Bekir, Beberuhi, Tiryaki, Acem, Laz, Matiz, Zeybek karakterlerinin de resimleri yer alıyor. 

Anadoluhisarı Feridun Karakaya Sahnesi’nde 21 Eylül’e kadar gezilebilecek olan serginin açılışına Beykoz Belediye Başkanı Muharrem Ergül, sanatçı Ünver Oral ve Defterdar Mehmet Bey İlköğretim Okulu öğrenci ve öğretmenleri katıldı.

Karagöz ve Hacivat’ın geleceğe taşınması için genç kuşaklar tarafından tanınması gerektiğini kaydeden Başkan Ergül, resim sergisiyle geleneksel kültürümüze hizmet etmeyi amaçladıklarını ifade ederek tiyatro binası bünyesinde bir Karagöz Atölyesi açmayı hedeflediklerini söyledi.

 

Gölge Oyunu’nun yeni nesil tiyatrocular tarafından sahiplenilmemesinden şikâyetçi olan Ünver Oral ise, geleneksel tiyatronun temellerinden olan Hacivat ve Karagöz’ü sürdürmenin çağdaş tiyatroya da olumlu yönde katkı yapacağını belirtti.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Geleneksel Türk Tiyatrosu, Hacivat, Karagöz, Beykoz Belediyesi

reklam

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"