Salih ŞİŞMAN
  • 03/03/2021 Son günceleme: 03/03/2021 12:32
  • 4.455

Oyun sektörü bilgisayarların işlemcilerinden, ekran kartlarına, bellek yapılarından, ekran çözünürlüklerine kadar tüm donanım ürünlerinin gelişmesini sağlamıştır. Bu gelişim halen hızla devam etmektedir.

Oyun konsolları ise nesilden nesile aktarılan bilgi ve birikim gibi her geçen zamanda kendilerini hem donanım hem de tasarım olarak yenileyerek tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de hatırı sayılır bir kullanıcı kitlesine ulaşmıştır. Oyun endüstrisinin gelişimi akabinde her yaştan kullanıcıya yönelik oyunlar piyasaya sürülmüştür.

Konsol oyunları deyince akla eskiden Nintendo ve Sega gibi oyun firmaları gelirdi. Ama artık bırakın konsol demeyi, oyun denince akla iki marka gelir. Bunlardan biri Sony firmasının PlayStation’ı, diğeri ise Microsoft firmasının konsolu Xbox’dır.

Her iki firma 2020 yılı son çeyreği itibariyle son model yeni konsol çeşitlerini tanıttılar. Sony, PlayStation 5 modeli ile Microsoft ise Xbox Series X ve S modelleriyle piyasaya çıktılar. İki üründe kısa bir sürede ülkemize de geldi ama 2020 yılında oyun konsollarına getirilen ek vergi nedeniyle yüksek bir fiyat üzerinden satılmaya başlanmıştı.

Fakat 2021 yılının girmesi sonrası hem konsollar üzerindeki verginin azaltılması hem de oluşan rekabet sonrası her iki firmanın konsolları da alınabilir fiyat aralığına biraz olsun yaklaşmış oldular.

Her iki firmada son konsollarında eskisi gibi diskli versiyonlarını ürettikleri gibi günümüz teknolojisine yani internet hızının artması ve oyun abonelikleri gibi kolaylıklar neticesinde oyunların konsolun hafızasına yüklenerek oynanabileceği disksiz dijital konsol sürümlerine de ürün gamlarında yer verdiler.

Mart ayının girdiği bu ilk günler itibariyle Sony PlayStation 5 oyun konsolu diskli olarak 8500-9000 TL, disksiz modeli ise 8000 ila 8200 TL. bandında satılmaktadır.

Xbox oyun konsolunun ise diskli ve donanımı daha gelişmiş olan Series X modeli 7000 TL. bandında satılırken, disksiz dijital Series S modeli ise 4000 TL. bandında satılmaktadır.

PlayStation 5 ve Xbox Series X modeli donanım olarak birbirine yakınken, Xbox Series S modeli donanım olarak bu iki modelden daha düşüktür. Fakat donanım düşüklüğünden bu konsol modelinin kötü olabileceği algısına düşülmemelidir. Başta normal bir kullanıcının takılabileceği hafızasının ve çözünürlüğünün diğerlerine göre düşük olması aslında normal bir kullanıcı için pek önemli olmayacaktır.

Mesela örnek olarak, bir 4K destekli televizyonunuz yoksa Sony PlayStation 5’ de alsanız Xbox Series X’te alsanız oyunları 4K çözünürlüğünde oynayamayacaksınız. Evlerimizin genelinde HD ve Full HD destekli televizyonların olduğu bir ortamda Xbox Series S size oyunlarda Full HD ve duruma göre 2K çözünürlüğü verecektir ki bu halen çok iyi bir görüntü aralığıdır. Hafızasının düşük olması da gerekirse Xbox’ın ürün gamındaki cihazlarla artırılabilmektedir. Ayrıca, yanına Xbox’ın GamePass üyeliğini de alırsanız oyunlara daha uygun fiyata ulaşabilir ve çok ekonomik bir konsol sahibi olabilirsiniz. (GamePass üyeliği çeşitli şekillerde sunulmakta. Aylık olarak alınabileceği gibi devam eden kampanyaları araştırırsanız 3 yıla kadar daha uygun fiyatla abone de olabilirsiniz)

Fakat oyunlara normal bir son kullanıcı gibi bakmıyor, profesyonel anlamda donanım ve getirilerinin ne anlama geldiğini biliyor ve bu getiriden oynadığınız oyunların her anında faydalanmak istiyorsanız zaten sizin alacağınız model ya PlayStation 5 ya da Xbox Series X olacaktır.

Bu yazıdaki hedef kitlemiz konsollar hakkında bilgi sahibi olmayan ve ekonomik bir şekilde bu ürünlere ulaşmak isteyenlerdir. Ürünlerle ilgili en iyi veriye ilgili firmaların internet sitelerini inceleyerek ulaşabilirsiniz.

Sorularınız için bana [email protected] posta adresimden ulaşabilirsiniz. Bir sonraki yazımızda görüşmek dileğiyle…

Yazarın Yazıları