Recep ÖNCEL
  • 14/06/2023 Son günceleme: 14/06/2023 09:22
  • 2.795

Türkiye Yüzyılı mübarek olsun. Önce 14 Mayıs’ta Milletvekili ve Cumhurbaşkanı seçimleri yapıldı. Ancak Cumhurbaşkanlığı seçimi 2. tura kaldı. 28 Mayıs’ta yenilenen seçim sonunda, Tayyip bey yeniden Başkan seçildi.

Müteakiben TBMM ‘de yemin töreni daha sonrada külliyede Cumhurbaşkanımızın görev başlama merasimi yapıldı.

Ve Recep Tayyip Erdoğan Liderliğinde kabine göreve başladı.

Öncelikle Sayın Cumhurbaşkanı çok tecrübeli bir siyasetçidir, bunu hepimiz biliyoruz. İyi bir kadro oluşturmuş, tebrik ediyorum. Görev alan bakanlar sahalarında yetkin kişiler. İnşallah bu dönemde çok hayırlı işler yapılacaktır.

Bendeniz 3 bakanımızı daha önceden tanıyorum. Bunların arasında, Ticaret Bakanı Ömer Bolat Beyle de yıllardır dostluğumuz var.

Ömer Bey akademisyen, ekonomi bilen bir profesör. MÜSİAD Başkanlığı süresince hem iş dünyası hem de sivil toplum hareketleri içinde olmuş, aynı zamanda pek çok vakıf ve derneğin yönetiminde görev almış bir insandır. En son Albayrak CEO’su olması itibariyle, ticareti bilen sahadan gelen bir arkadaşımızdır. AK Parti’de ekonomiden sorumlu olarak görev yapmıştır.

Aynı zamanda mütevazı beyefendi tabiatlıdır.

Böyle bir insanın bakan olması Türkiye için bir kazançtır.

Sayın Bolat’ı anlatmak için iki hususu ortaya koymak istiyorum.

2021 yılında benim ‘Örnek Medeniyetimiz Vakıflar ve Dernekler’ kitabıma takdim yazısı yazmıştı. Buradan bazı bölümler aktaracağım;

‘İnsanların en hayırlısı başkalarına faydalı olandır’

Veren el alan elden üstündür’

Bu kutlu sözler, Sevgili Peygamberimiz Hz Muhammed (sav) in 1500 yıla yakın bir süredir bize ilham veren Hadisi Şerifidir. ‘Komşusu açken kendi tok yatan bizden değildir.’ Bu anlamlı kelimeler, kültürümüzden inancımızdan kaynaklanarak bu günlere ulaşmıştır.

İnsan yaşamak için, çalışmak, yemek, içmek giyinmek zorundadır. Ancak insanoğlunun başkalarına faydalı olmak üzere, yaşadığı çevrede ülkede inanç dairesinde faaliyetlerde bulunması sosyal sorumluluktur. Bu çerçevede, cemiyet kavramı bir topluluğu ifade etmektedir. Bu kavramla eş anlamlı olarak, dernek statüsü yaygındır. Bunu yapanlara cemiyetçi insan denir.

Diğer tarafta, vakfetmek, vakıf kültürü daima başkaları, çevre topluluk gibi evrensel amaçlarla bir araya gelerek, emek ve çalışmaların hasredilmesini ifade eder. Bunu yapanlara vakıf insan denir.

Türk İslam kültürü ve inancımız bizlere cemiyetçi insan ve vakıf insan olmayı emreder.

Bu dernek ve vakıfların toplaması ‘Örnek Medeniyetimizi’ oluşturur.

 

Yine, 15 Ocak 2022 tarihinde Birlik Vakfında ‘Stratejik Yönetim ve Liderlik’  konulu bir konferans verdi. Bende gazete bunu yazmıştım. Konferans’tan bazı bölümleri aktarmak istiyorum.

Ömer Bey’in yazdığı kitaplar şunlardır;

1-Medeniyet ideali

2-Liderlik gönül işidir

3-Kardeşlik ruhu

4-Türkiye AB ilişkileri

‘Rahmetli Sabahattin Zaim Hoca’nın tespiti; ülkeleri %3 münevver insan yönetir.
İslam ülkelerinde, genelde halka tepeden bakan ve emperyalizmin dümensuyuna giden insanlar yönetimde bulunuyor. İslam ülkelerinin uzun süreli barışa ihtiyacı var. Bu ülkelerin kaynaklarının eğitime harcanması gerekiyor. Ancak emperyalistler buna izin vermiyorlar.

Sevgili Peygamberimiz, ‘iki günü eşit olan bizden değildir’ buyuruyor.

Mevlana ‘dün dünde kaldı cancağızım, bu gün yeni şeyler söylemek lazım’.

Necip Fazıl ‘devler gibi eserler yapmak için,  karıncalar gibi çalışmak lazım’ derler.

Kendi küçük mahallemiz değil, dünya’daki büyük mahallenin oyuncusu olmak gerekir.

Organize olmak faydalıdır.

7 milyon Yahudi ABD ve Dünya’yı yönetiyor.

Konuşmak kolay, üretim yapmak zordur.

İyi niyetli, tedbirli, temkinli,  akıllı, basiretli ve cesur olmak önemlidir’.

Kısaca, Ömer Bolat Bey bu şekilde ufku olan, maddi manevi çalışmayı birleştiren bir insandır.

Biz, başta Sayın Başkan olmak üzere bütün bakanlara başarılar dileriz.

Bu vesileyle, ‘Türkiye Yüzyılı perspektifi de memleketimize ve bütün dünya’daki mazlum milletlere hayırlı olsun’ diye temenni ediyoruz.

Yüce Allah hepimizin yar ve yardımcısı olsun.

Yazarın Yazıları