Yeni değişim ve beklentiler

  • 20.07.2019 16:43
  • Okunma: 5555 kez

Prof. Dr. Faruk ŞEN


İstanbul’da büyük değişimler oldu. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı 25 yıl sonra CHP’ye geçti.

Herkesin şuanda Ekrem İmamoğlu’ndan büyük beklentileri var. Bu konuda neler olacağını hep beraber göreceğiz.

Ekrem İmamoğlu, tekrarlanan belediye seçimlerini 806.000 oy farkı ile aldı. Eğer ilçe belediye seçimleri de iptal edilseydi şuanda 39 ilçenin neredeyse 30 tanesi CHP’nin elinde olacaktı. Konumuz biraz daha değişik. Yeni Büyükşehir Belediye Başkanı ve ilçemizin Belediye Başkanı Murat Aydın’dan beklentilerimiz nelerdir? Bu konuda TAVAK Vakfı olarak da gerekli girişimleri yapacağız.

 İlk olarak yalılar yanlarında bulunan boşlukları işgal etmiş durumdalar. Eskiden gençler oradan denize girme şansına sahip olurlardı şimdi ise yalılar yanlarındaki araziyi kimse rahatsız etmesin diye işgal ettiler, demir parmaklıklarla çevirdiler. Bunların kaldırılması gerekiyor.

İkinci girişim ise kuralların dışında yalılar caddeye yönelik duvarları neredeyse 2 metreye çıkardılar. Bu, insanların denizi görme hakkını elinden almaktır. Yalıların caddeye dönük duvarlarının 1 metre 20 santimi geçmemesi gerekir. Bu konuda gerek Büyükşehir’in gerekse ilçe belediyesinin gereken adımları atması lazım.

Tabiki bu kolay bir iş değil. Şuanda yalılar önemli insanlar tarafından alınmış bulunuyor. Yıldırım Demirören’in yahut başka birisinin yalısının duvarını indirmek kolay iş değil fakat Beykoz bölgesindeki insanların bu haklarının ellerinden alınmaması lazım.

Yeni bir adım da meydanların, iskele alanlarının işgalden kurtarılmasına yönelik olmalı. Eskiden Kanlıca İskelesi’nin etrafı işgal edilmiş ve bir kafe haline gelmişti. Bundan önceki büyükşehir belediyesi nihayet bunu halletti. Şimdi başka yerlerde de böyle durumlar var. Halka açık yerlerin kimseye peşkeş çekilmemesi gerekiyor.

Beykoz’un albenisinin artırılması önemli bir gelişme olur. Beykoz bölgesinde dikey yerleşme olmamalı bu konuda Murat Aydın’ın çok dikkat etmesi gerekiyor. Beykoz’dan bir Zeytinburnu yaratılmaması lazım. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan da bu konuda kararlı fakat dikey olmasın yatay olsun diyerek de bütün ormanlık arazileri de villalara vermemeliyiz. Beykoz, Çatalca’dan sonra İstanbul’un en yeşil alanı. Bu ciddi bir şekilde korunmalı. Beykoz’un Anadolufeneri’nden Küçüksu’ya kadar olan bölgesi, Polenezköy, Cumhuriyetköy tam anlamıyla turist çekecek alanlardır. Yaşlılar yurdu, yeni küçük butik oteller ve restoranlar buranın albenisini büyük ölçüde artıracaktır.

Anahtar Kelimeler:

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz
Yazarın Yazıları