Spor

Yeni Beykoz Stadı’nda inşaat hızla ilerliyor

Yeni Beykoz Stadı’nda inşaat hızla ilerliyor
16.03.2018 09:16
| | |
6517

Yeni Beykoz Stadında altyapı çalışmaları Beykoz Belediyesi, üst yapı çalışmaları ise Türkiye Futbol Federasyonu tarafından yapılıyor.

Beykoz’un adını taşıyacak Stadın 1750 kişilik kapasitesi ile yapılacak olması ilçe futbol camiasında bir hayli ses getirmiş ve kapasitenin kesinlikle yetmeyeceği ortaya konulmuştu.

Buna karşılık Beykoz Belediyesinden daha sonra ilaveler yapılabileceği yönünde açıklamalar gelmişti.

Yeni Beykoz Stadı inşaatı adeta bir yılan hikâyesi gibi uzunca bir süreci bünyesinde barındırdı. Bölgenin Askeri Çıkarma alanına çıkan bir noktada olması, diğer yandan Boğaziçi İmar Kanunu, SİT Kanunu ve birçok kanunun muhatabı olan bir noktada olması bir hayli zaman kaybını da beraberinde getirmişti. 

İlk etapta eskiyen, her tarafı dökülen 30 yılın yorgunluğunun hâkim olduğu ana binasının yıkılamayacağı söylendi. Hatta önündeki ana tribün yıkılıp bina kasvetli görüntüsü ile aylarca kalmıştı. Bu süre içinde iki kez de yangın hadisesi yaşandı. Sonrasında bu sorun halloldu ve yeni bir bina yapımına başlandı.

Beykoz Stadında TFF ve Beykoz Belediyesinin ortaklaşa yürüttükleri proje kapsamında ana binanın yapımı tamamlandıktan sonra odaların tuğla örümüne başlandı.

Çalışmalar kapsamında Ana bina önündeki tribünler için de çalışmalar tahta kalıpların döşeme işlemi ile start aldı. Kolonlardan tribünleri oluşturan alt bağlantı noktalarına kalıp tahtalarının çakılmasının ardından beton atılacak. Saha zemininde ise büyük ebatlı çakıl taşlarının serimi tamamlanmıştı. Ancak burada serilen taşların boyutlarının biraz büyük oldukları gözlemlenmekte. Bir sonraki işlemde ise ince çakıl taşlarının serimine geçilecek.

Bir başka devam eden çalışma ise Eski Deri Kundura ve Askeriyeye bağlanan yolun yanındaki bölgede yapılmakta. Buradaki eski duvar tamamen yıkılmıştı. Şu anda ise yeni duvarlar için temel kazımı, demirlerin bağlanması devam etmekte. Bu bölümün önünde ise konuk takım tribünü olacak 200-250 kişi olması beklenen bölümde de çalışma devam etmekte.

Beykoz Stadında Askeriyeye bakan kısımda olan ve geçmiş yıllarda antrenman sahası olarak kullanılan bölümde de etrafı çevrilen kısa beton perdenin içine de aynı şekilde çakılların serimi yapılmış.

Beykoz Stadında Ana binanın sahaya giriş bölümünde iki adet soyunma odası bulunacak. Bu da üst üste iki maç yapılırsa diğer takımlar için ekstra bir soyunma odası bulunmayacağı anlamı da taşımakta. üst katlarda ise değişik işlevler görecek odaların ayrıştırılması yapılmış durumda.

Yeni Beykoz Stadında görüşümüz o ki tribünlerin 1750 kişi ile sınırlanması bir sıkıntı yaratacak gibi. Öte yandan burasının 20-25 kişinin kamp yapacağı bir konumda bir bölüm olarak düşüncenin olmamasını bir eksiklik olarak görmekteyiz.

Yeni Beykoz Stadında altyapı çalışmaları Beykoz Belediyesi, üst yapı çalışmaları ise Türkiye Futbol Federasyonu tarafından yapılıyor.

Spor Servisi

Anahtar Kelimeler: Beykoz Spor Haberleri, Beykoz Stadı, İnşaat

reklam

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"