Makaleler

Yazmak kolay, yazamamak zor...

22.06.2017 18:21
| | |
4819

Dost Beykoz İmtiyaz Sahibi, kıymetli abim Kader Gür mesaj atmış; " Murat yazını gönder." Bu ilk mesajı değil bir daha hafta önceden yazmıştı "pazara kadar yazını gönderir misin" diye.

Uzun zamandır Kader Gür'le aramızda bu diyalog yaşanıyor aslında, yazını yaz, son gün geldi, baskıya girilecek. Tamam abi akşam gönderirim, yarına yetişir, gönderiyorum.

Haldeki sıkıntıyı anlamak için arif olmaya lüzum yok herhalde. Yaklaşık 15 yıldır değişik mecralarda nacizane kendi çapında kalem oynatmaya çalışan, toplumun ve çevremizin yararına ve zararına gördüğü konularda belki bir kişi okur istifade eder anlayışıyla hareket eden ben uzun zamandır yazacak konu bulmakta zorlanıyorum.

Bu kadar yoğun gündemin olduğu bir memlekette yazmaya konu mu yok kardeşim diyenler olacaktır. Haklısınız, yazacak o kadar çok şeyimiz varki. Anlatacak, paylaşacak o kadar mesele varki yazmaya zorlandığımız. Bilakis yazmaktan değil yazamamaktan zorlandığımız o kadar konu var ki...

Onlar ortada dururken baharın gelişini yazmak, çiçek böcekten, kelebeklerin ömründen falan bahsetmek de zul geliyor insana. Etrafımızda olup biten bir sürü ahlaksızlık, haksızlık, zulüm varken, alakasız mevzularda bilgi ve hakikate dayanmayan yorumlar yapmak, en azından kalemin haysiyetine yakışmıyor.

Yazmak kolay, yazamamak zor bizim için, çünkü bildiklerinizi yazdığınız anda başınıza gelecek herşeye hazırlıklı olmalısınız. Her şeye hazırlıklı da olabilir insan, ama en yakınından gelen yine ne yaptın ki başına bu işler geldi sözleri yok mu? İşte sözün bittiği yer burası.

Neden mi? Neden, çünkü anlaşılmak için yazar insan. Fikirlerini paylaşmak, hemhal olacak insanlar bulmak, gerektiğinde yol arkadaşları ile mücadele etmek, cehd etmek amacıyla yazar.

Kendi yazarı için bile bir mana ihtiva etmeyen bir yazının, okur için, cemiyet için, insanlık için ne ehemmiyeti olabilir ki?

Bu yazdıklarım bir sitem mi, serzeniş mi şikayet mi, siz karar verin. Bu seferlik bizden bu kadar. Güzel yazılarda buluşmak üzere.

Vesselâm...

Anahtar Kelimeler:

reklam
Diğer Yazıları

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"