Yaz aylarının vazgeçilmezi klimalar

  • 0
  • 4953
Yaz aylarının vazgeçilmezi klimalar

​İklimden iklime bölgeden bölgeye her yerin sıcaklık ortalamaları her mevsim farklılık göstermektedir.

Sıcaklık sadece güneş ışınlarının sağladığı sıcaklığın yanında bazı faktörlerin de etkisiyle daha az veya daha fazla hissedebilmektedirler. Örneğin nemin oranının fazla olduğu bir ortamda sıcaklık normal değerlerin 3-5 derece üstünde hissedilmesine sebep olur. Bu fark ortalama sıcaklıkların normal şartlarda yüksek olduğu yerlerde çok büyük değişimlere sebep olabilmektedir. Sıcaklık insanları bunaltmaya başladığı andan itibaren insanlar serinlemek ve rahatlamak adına bir çözüm yolu ararlar. Tam burada teknolojinin bir nimeti olan ve günden güne farklı model ve fonksiyonlarda üretilen ve geliştirilen klima ve vantilatörler günlük hayatımızın bir parçası olmaya başlar. Çok farklı işlevleri olan ve her ihtiyacı karşılayabilme özelliği bulunan vantilatörler ister evinizde ister iş yerinizde her ortamda rahatlıkla kullanabileceğiniz ürünlerdir. Özellikle kapalı alanlarda yoğun bir şekilde ve insan sirkülasyonunu çok olduğu yerlerde çalışan insanlar için yaz ayları oldukça bunaltıcı geçer. Hem boyut hem birbirinden farklı fonksiyonları bünyesinde barındıran vantilatörler iş yerlerinde sıcakların bunaltıcılığından kurtulmanın en basit yollarından biridir. Her ortamda rahatlıkla kullanılabilmektedir. İstisnasız her insanın ihtiyaç duyduğu mesleği veya konumu fark etmeksizin ihtiyaçtan daha ziyade muhtaç olduğu soğutma ve serinleme sistemleri başlı başına bir sektör haline gelmiştir. Hatırı sayılır birçok firma bu sektöre çok büyük yatırımlar yaparak soğutma ve serinleme ürünlerinin gelişen teknolojiyle birlikte birçok yeni fonksiyona sahip olmalarına ve daha kullanışlı ürünlerin üretilmesini sağlamaktadırlar. Bununla birlikte ihtiyaç ve talep arttıkça satış ve dağıtım olanakları da günden güne daha da gelişim göstermektedir. Bu birbirinden fonksiyonel ürünlere online satış platformlarından da rahatlıkla ulaşabilmeniz mümkün olabilmektedir. 

Soğutma ve Serinleme Sistemlerinin Kullanım Alanları

Soğutma ve serinleme sistemlerinin en önemli ürünlerinden biri vantilatörlerdir. Gerek kullanım kolaylığı gerekse de taşınabilir olmaları her ne ortamda olursa olsun serinlemek isteyenlerin ilk tercihi olmaktadır. Barınma ihtiyacımızı birinci derecede karşılayan evlerimizde özellikle vantilatör kullanımı çok daha yaygındır. Küresel iklim değişikliğinin de etkisiyle hali hazırda zaten sıcak olan ülkemizin bahar ve yaz ayları üstüne değişiklikten kaynaklı ani sıcaklık artışları bu ürünlere olan ihtiyacı günden güne artırmaktadır. Evlerimizde özellikle gün içerisinde ortak kullanım alanlarında kullandığımız vantilatörleri taşınabilme özellikleri sayesinde geceleri uyuduğunuz odalarda rahatlıkla kullanabilme kolaylığı sağlar. Aynı şekilde iş yerleriniz büyük havalandırma sistemleri olan plaza tarzı binalarda değilse eğer vantilatörler iş yerlerinin de değişmez soğutma sistemi olarak kabul edilir. Bir diğer soğutma ve serinleme aktörü klimalardır. Ancak klimaların verimli kullanılabilmesi için çalıştırılan ortamın tamamen kapalı olması gerekir. Tamamen kapatılabilir bir iş yeriniz yok ise eğer yine yardımınıza vantilatörler yetişmektedir. Klimalardan faydalanamadığınız her alanda vantilatörler bu ihtiyacınızı giderecektir. Vantilatörler özellikle kullandığı enerji miktarının da diğer soğutma cihazlarına kıyasla daha az olmasıyla göze çarpar. Bu açıdan da bakıldığında bazı mekânlarda yirmi dört saat çalıştırılması gerektiği için tercih edilmesinin en önemli ayrıntılarından biri olmaktadır. Vantilatörlerin küçük mini modelleri de bazı kullanıcılar tarafından araç içlerinde de kullanılmaktadır. Araçların soğutma sistemlerinin olmadığı veya yetersiz oluğu durumlarda yine vantilatörlerden faydalanılır. Birbirinden farklı model boyut ve fonksiyonda çok çeşitli markalar tarafından üretilen vantilatörleri tercih etmekte zorlanmayacaksınız. Büyük küçük fark etmez her türlü ihtiyacınızı karşılayacağınız bu ürünlere çok kolay ve hızlı bir şekilde ulaşmanız eskisinden daha kolaydır.

Soğutma ve Serinletme Sistemlerinin Çalışma Şekli

Soğutma ve serinlemeyi sağlayan birçok ürün bulunmaktadır. Bu ürünler günlük hayatta her yerde karşımıza çıkar ve fark etmesek de bu sistemlerden faydalanırız. Kullanılan bu sistemlerin bir tanesi klimalardır. Klimalar dış üniteleri vasıtasıyla dışarıdan aldıkları havayı filtreleyip split üzerinden ayarlanan sıcaklıklara dönüştürerek yine split aracılığıyla serinletmek istediğimiz ve spliti yerleştirdiğimiz ortama aktarır. Genel çalışma prensibi bu şekildedir. Bu hava giriş çıkışı arasında dışarıdan aldığı doğal havayı temizler, nemini alır ısıtır veya soğutur. Bu şekilde bir dizi işlemden sonra havayı aktarır. Bir diğer sistem bilindiği gibi vantilatörlerdir. Vantilatör modelleri aslında çok basit bir çalışma ve serinletme şekli vardır. Vantilatör pervanesi veya pervaneleri aracılığıyla bulunduğu ortamdaki havayı çok hızlı bir şekilde yönlendirildiği tarafa püskürtme yöntemiyle serinlik sağlar. vantilatörler klimalardan daha farklı olarak hava püskürtme yönleri istenildiği gibi ayarlanabilir. Ancak vantilatörler sadece yönlendirildiği tarafı serinletir. Kullanım amacınız veya şeklinize göre bu sistemlerden birisini kullanırsınız. Vantilatörlerin artı bir özelliği olarak yönlendirdiği havanın oksijen miktarını etkilememesi daha doğal bir hava akışını sağlamaktadır. İster vantilatör ister klima ile serinlerseniz serinleyin her iki soğutma sistemine de direkt temas halinde olmamalısınız. İnsan vücudunun o an kaldıramayacağı serinlik ve püskürtmeyle karşılaşabilirsiniz. Vantilatörlerin havayı soğutma işlevi yoktur. Ancak hava akışını hızlandırdığı için püskürttüğü hava ortamın sıcaklığından ayrılarak yönlendirildiği tarafı bu şekilde serinletmeyi sağlar. Bu işlemi yaparken kullanılan hava herhangi bir filtreleme işlemine tabi tutulmaz. Bu sebepledir ki vantilatörler tamamen doğal havayı kullanarak serinletme işlevini yerine getirir.

Vantilatör Modelleri ve Özellikleri

Vantilatörler çalışma şekilleri, kullanım amaçları, kullanım alanları gibi birçok etkenden dolayı birçok farklı model ve boyutta üretilen ürünlerdir. Her kullanım alanı ve amacı için birçok firma bu konuda çok çeşitli modeller geliştirmiştir. Bunlardan biri ve en çok tercih edilen markalardan olan Fakir vantilatör olarak karşımıza çıkar. Şekil olarak kule tip vantilatörler, kalın ayaklı vantilatörler ve balon tipi vantilatörler olarak temelde üç farklı şekilde üretimi mevcuttur. Bahsi geçen her ürünün kendine has fonksiyonları bulunmaktadır. Özellikle dijital teknolojinin gelişmesiyle birlikte vantilatörlerin kontrol ve gösterge panelleri dokunmatik ve dijital bir görünüme kavuşmuştur. Daha çok evlerde kullanılan ve daha basit kullanım şekline sahip olan kalın ayaklı klasik vantilatörler günümüzde hala rağbet görmektedir. Bir diğer çeşit olan balon tipi vantilatörler ise en geniş kapsamlı fonksiyonlara sahip olan modellerdendir. Kullanım alanları farklılaştıkça serinletme işlevinin yanı sıra vantilatörlerin tasarımları da farklılaşmış ve geliştirilmişlerdir. Kule tipi vantilatörler dış görüntüsünden tuş takımlarına kadar bir birinden güzel tasarım harikalarına dönüşmüşlerdir. Her üç ürününde belirli modellerinde uzaktan kumanda edilebilme olanağı da kullanıcılara sunulmuştur. Oturduğunuz yerden püskürtme seviyesini, yönünü ve zamanlayıcısını ayarlayabilmeniz mümkündür. Vantilatör modellerinin bazılarında ise termal sensörler mevcuttur. İnfirared termal sensörler sayesinde 2 metre içerisindeki insanları vücut sıcaklıklarını ölçülebilmektedir. Özellikle balon tipi vantilatörlerde bulunan bu özellik ilk çalıştırıldığından 360 derece dönüş sağlayarak 2 metre içerisindeki insanların vücut sıcaklıklarını ölçmek suretiyle en uygun salınım şeklini otomatik belirler ve en verimli soğutmayı kullanıcılara sunar. Tüm bu model ve özellikte vantilatörleri bulunduğunuz yerden ayrılmadan güvenli bir şekilde satın alabilirsiniz.

Beykoz için yeni projeler geliştirilebilir
Önceki Beykoz için yeni projeler geliştirilebilir
Beykoz Çubuklu Silolarının dönüşüm hikayesi
Sonraki Beykoz Çubuklu Silolarının dönüşüm hikayesi