Yayıncıların Yeni Başkanı Beykoz'dan

  • 0
  • 9402
Yayıncıların Yeni Başkanı Beykoz'dan
Yayıncıların Yeni Başkanı Beykoz'dan
Yayıncıların Yeni Başkanı Beykoz'dan
Yayıncıların Yeni Başkanı Beykoz'dan
Yayıncıların Yeni Başkanı Beykoz'dan

Dost Beykoz’un kurucularından olan, İBB ve Beykoz Belediyesi Meclis Üyesi Muharrem Kaşıtoğlu, Türkiye Basım Yayın Meslek Birliği Başkanlığı’na seçildi.

Korsanla mücadele ve fikri hakların korunması-geliştirilmesi konularında Türkiye'de etkin rol oynayan Türkiye Basım Yayın Meslek Birliği (BASYAYBİR) 4. Olağan Genel Kurulu'nda Başkanlığına, 2002 Yılında yayın hayatına başlayan Dost Beykoz’un kurucuları arasında yer alan ve 10 yıl süre ile Yazı İşleri Müdürlüğü görevini yürüten, Muharrem Kaşıtoğlu seçildi.

BASYAYBİR'in ilk 3 döneminde Başkanlığı sürdüren Hüseyin Doğru'ya teşekkür eden Kaşıtoğlu, "Daha önce yönetim kurulu ve korsan yayınla mücadele komisyonu başkanı olarak sürdürdüğüm görevimi, bundan sonra bu önemli kurumun başkanı olarak sürdürecek olmaktan gurur duyuyorum. Başta, görevi devraldığım başkanımız Hasan Hüseyin Doğru olmak üzere, geçmiş dönem yönetim kurullarında birlikte görev yaptığım tüm yayıncı dostlarıma teşekkür ediyorum" diye konuştu.

Eminönü Halk Eğitim Merkezi’nde gerçekleştirilen Genel Kurul'a Kültür Bakanlığı İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Prof. Dr. Ahmet Emre Bilgili, İstanbul İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mustafa Uslu, İstanbul Ticaret Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Erhan Erken, Yayıncılar Meslek Birliği Başkanı Tuğrul Paşaoğlu, Basın Yayın Birliği Derneği Başkanı Münir Üstün ve BASYAYBİR üyeleri katıldı.

Sırasıyla söz alan konuşmacılardan, Yayıncılar Meslek Birliği Başkanı Tuğrul Paşaoğlu"Artık yasal bir çerçeve oluşturduk. Sonrasında kurumsallaştık. Ancak daha yapacak çok işimiz var" derken, Basın Yayın Birliği Derneği Başkanı Münir Üstün, yayıncılığın esnaflıktan endüstriye doğru ilerlediğini söyledi. 

İstanbul Ticaret Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Erhan Erken ise eskiden 'yok'lukla imtihan olunduğunu ancak şu an 'var'lık sahibi olunduğunu ve imtihanın da varlıklar içerisinde daha nitelikli işler yapıp yapmamayla sınandığını ifade etti. İstanbul Ticaret Üniversitesi'nin başından beri Türkiye Basım Yayın Meslek Birliği'ne destek verdiğini dile getiren Erken, gerçekleştirilen ortak projelerle hem yayıncılık sektörüne hem de bilim dünyasına katkı sağlanmaya çalıştıklarını belirtti. Desteklerinin devam edeceğini söyleyen Erhan Erken, projelerin genişleyerek süreceğini ifade etti.

Konuşmalar sonrasında, Türkiye Basım Yayın Meslek Birliği'nin 3 dönem boyu gerçekleştirdiği işler perdeye yansıtıldı. Hazırlanan videoda, özellikle korsanla mücadele konusunda önemli işlerin gerçekleştirildiği vurgulanırken, 294 üyesiyle BASYAYBİR'in ülkenin en büyük örgütü olarak, yasalarda yayıncıların aleyhinde olan hükümlerin kaldırılmasında öncülük etmesinin yanı sıra yayıncılık alanında da Federasyon kurulmasına katkı sağladığı anlatıldı.

Aynı zamanda İBB ve Beykoz Belediyesi Meclis Üyesi de olan Kaşıtoğlu, Genel Kurul sonrasıDost Beykoz’dan Ferdi Güngör’e açıklamalarda bulundu.

BASYAYBİR Başkanı Muharrem Kaşıtoğlu, korsanla mücadeleye yönelik şunları söyledi:

“Bu işler ekip işidir, kuşkusuz biz yönetim olarak özverileriyle pek çok işi başardık. Ben ise bu ekip çalışması içerisinde, korsanla mücadele komisyonunun başkanlığını yürüttüm. İlk iş olarak önemli bir hukuk bürosu ile korsan yayıncılıkla mücadele çalışmasının yürütülmesi için anlaşma sağladık. Sadece geçtiğimiz yıl Türkiye genelinde 30’dan fazla şehirde 200'ü aşkın kitap satış noktasına baskın yapılmasını sağladık. Bu baskınlar sonucunda 770 dava açtık ve bu davalar devam ediyor.

‘Korsan kitap almak hırsızlıktır’

Büyük zorluklar yaşadık bu dönemde. Ne yazık ki, ülkemizde bu korsan işlerini yöneten kişiler mafya haline gelmiş, çete olmuşlar. Yine de kararlı duruşumuzdan vazgeçmedik ve devam eden davalarla da mücadelemizi sürdürüyoruz. Ancak burada önemli olan nokta şu ki, toplumun ‘korsan kitap almama’ konusunda bilgilendirilmesi ve duyarlı hale getirilmesi gerekiyor. Korsan kitap almak hırsızlıktır. Bunun lamı cimi yok!

‘Korsan payı: 500 milyon dolar!’

Ülkemizde yayıncılık sektörü, yıllık 2 milyar dolar civarında bir pazar oluşturmuş durumda. Ancak bunun yanı sıra maalesef, en az 500 milyon dolarlık da korsan kitap pazarı var. Böyle önemli ve etkin bir STK’nın Başkanı olarak, bundan sonra da yapacağımız çok işin olduğu bilinci ile çalışmalarımıza devam edeceğimizi özellikle vurgulamak istiyorum”

“Korsancılar eskiden tüketimi kolay, hedef kitlesi belli olan ve çok satan kitapları basarlardı” diyen Muharrem Kaşıtoğlu, artık bu değişti ve yelpaze genişledi maalesef. Uzun süreli satan kitaplara da korsancıların el attıklarını vurgulayan Kaşıtoğlu, şöyle dedi:

‘1 buçuk milyon lira vergi kaybı’

“100 temel eser bile en çok ele geçirdiğimiz kitaplar arasında. Sadece BASYAYBİR’in 2012 yılında ele geçirdiği 220 binden fazla kitabın piyasa değeri, yaklaşık olarak 5 milyon liradır. Burada Devletin vergi kaybı yaklaşık 1 buçuk milyon lirayken, yazarların telif hakkı kaybı ise yaklaşık 500 bin liradır.

Korsanın merdiven altından, seyyar tezgahlardan çıkıp da kitapçıların raflarına kadar ulaşıyor olması da bizi çok şaşırtmıştır. Bunun anlamı, korsana lojistik destek vermek ve yasadışı yollardan kazanılan paradan pay almak demektir. Fikrî Mülkiyet yasalarının bir an önce Avrupa Birliği’ne uyumlu hale getirilmesi gerekiyor”

Öte yandan BASYAYBİR'in 4. Olağan Genel Kurulu'na sunulan tek liste, yeterli çoğunluğu sağlayarak kabul edildi. Oylama sonucu belirlenen yeni Yönetim Kurulu ise şu isimlerden oluştu:

Muharrem Kaşıtoğlu

Osman Okçu

Tayfur Esen

Hakan Tungaç

Ertuğrul Alpay

Mehmet Burhan Genç

Ahmet Kasım Fidan

Alpaslan Durmuş

Asım Onur Erverdi

Haber Merkezi

Beykozlu Sivaslılardan Oğuz Beyi’ne vefa!
Önceki Beykozlu Sivaslılardan Oğuz Beyi’ne vefa!
Beykoz Devlet Hastanesinin doktorunu dolandırdılar
Sonraki Beykoz Devlet Hastanesinin doktorunu dolandırdılar
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz