Yayıncıların buluşma adresi Beykoz oldu

  • 0
  • 7027
Yayıncıların buluşma adresi Beykoz oldu
Yayıncıların buluşma adresi Beykoz oldu
Yayıncıların buluşma adresi Beykoz oldu
Yayıncıların buluşma adresi Beykoz oldu
Yayıncıların buluşma adresi Beykoz oldu
Yayıncıların buluşma adresi Beykoz oldu
Yayıncıların buluşma adresi Beykoz oldu

Türkiye Basım Yayın Meslek Birliği ve Basım Yayın Birliği'nin ortaklaşa düzenlediği iftar gecesi, Beykoz İBB Tesisleri'nde gerçekleştirildi.

Beykoz Belediyesi ve İBB Meclis Üyesi Muharrem KaşıtoğluTürkiye'nin önde gelen yayıncılarını ve buna bağlı birlik başkanlarını Beykoz'da ağırladı. AK Parti İstanbul Milletvekili İsmet Uçma'nın yanısıra geceye300'den fazla yayıncı katıldı. İftar yemeği öncesi Eminönü'nden tekneyle alınıp boğaz turuna katılan misafirler, iftar sonrası yine boğaz turu yaparak Eminönü'ne götürüldü. Yemek sonrası bir konuşma yapan Türkiye Basım Yayın Meslek Birliği Başkanı Muharrem Kaşıtoğlu, geleneksel hale gelen iftar yemeklerinin önemine dikkat çekerek, "Bu tür organizasyonlarla, aylarca yüz yüze bakmadan yalnızca telefonla görüştüğümüz meslektaşlarımızla bir araya gelme fırsatı yakalıyoruz. Katılımınız için hepinize çok teşekkür ederim" dedi.

İBB Tesisleri Beykoz Korusu'nda gerçekleştirilen iftara, AK Parti İstanbul Milletvekili Dr. İsmet Uçma, Kastamonu ili Bozkurt İlçesi Belediye Başkanı Engin Cambaz, MÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Melike Günyüz, Basın Yayın Birliği Başkanı Münir Üstün ve300'den fazla yayınevi sahibi katıldı. AK Parti Beykoz İlçe Başkanı Adem Sefer ve Başkan Yardımcısı Tuncer Dede de programın ilerleyen saatlerinde davete katılarak, bir süre konuklarla sohbet etti.

İftar yemeği öncesi Beykoz Yıldırım Beyazıt Cami İmam Hatibi Muhammet PolatKur'an-ı Kerîm okudu. İbrahim Sûresi 38. ayette yer alan "Rabbimiz, Şüphesiz sen, gizlediğimizi de açığa vurduğumuzu da bilirsin. Yerde ve gökte hiçbir şey Allah'a gizli kalmaz" mealinin Arapçası'nı okuyarak başlayan İmam Hatip Muhammet Polat,394041 ve 42. ayetleri de ezbere okudu. Daha sonra Furkân Suresi 74. ayette yer alan ve meali "Onlar 'Ey Rabbimiz! Eşlerimizi ve çocuklarımızı bize göze aydınlığı kıl ve bizi Allah'a karşı gelmekten sakınanlara önder eyle' diyenlerdir" olan ayetle devam eden Polat,7576 ve 77. ayetle devam etti. Son olarak tamamı ayetten oluşan Asr Sûresi'ni okuyan Beykoz Yıldırım Beyazıt Cami İmam Hatibi Muhammet Polat, namaz vakti geldiğinde ise Ezan okudu.

Yemeğin ardından konuşmalara geçildiğinde, Basın Yayın Birliği Başkanı Münir Üstün kısa bir konuşma yaptı ve bandrollü kitap sayısının artmasını diledi. Münir Üstün"Umarım çocuklarımıza güzel bir gelecek bırakırız" diye konuştu. Münir Üstün'ün ardından bir konuşma yapan Türkiye Basım Yayın Meslek Birliği Başkanı Muharrem Kaşıtoğlu da Üstün'ün bıraktığı yerden konuya devam ederken, bandrollü kitap sayısındaki azalmaya dikkat çekti. Azalmayı tarih ve rakamlarla ortaya koyan Muharrem Kaşıtoğlu, şunları söyledi:

"Yayıncılık dünyası 2012'de çok ciddi bir ivme kazanmıştı. Geçmiş yılları geride bırakarak rekor kırmıştı. Ancak 2013'te olumsuz bir tabloyla karşı karşıyayız. Bunun çeşitli nedenleri olabilir. Geçtiğimiz yıl, ortalama yüzde 20-25 bir yayıncılık sektör büyümesi vardı ancak bu yıl tam tersi yüzde 13'lük bir küçülme oldu. Bu ise sektörümüz açısından bizi üzen bir durum.

Örneğin Haziran 2012'de Yayıncılar Federasyonu tarafından siz değerli yayıncılarımız toplam 29 milyon 60 adet bandrol satın almışsınız. Ancak 2013 Haziran ayına baktığımızda bu rakam maalesef 20 milyonda kalmış. Yani 10 milyon gibi çok ciddi bir gerileme söz konusu. Tabi ki ülkemizdeki ekonomik kriz ve dünyadaki krizin etkisiyle sektörümüz, çabuk vazgeçilen bir meta olduğu için çabuk etkilendiği göz önünde.

Elektronik kitabın basılı kitabı etkilediği düşünülebilinir. Ancak oraya da baktığımızda karşımıza çok ciddi bir rakam çıkmıyor. Öte yandan bu Türkiye Basım Yayın Meslek Birliği'nin ilgi alanına girdiği için elektronik kitapta korsan indirmenin de çok yüksek rakamlara ulaştığını söyleyebiliriz. Maalesef, elektronik kitabın, basılı kitaptan çok daha kolay korsan yolla dağıtımı yapılabiliyor. Bununla da ilgili Kültür Bakanlığı aracılığıyla kanunda iyileştirme yapılması yönünde çeşitli taleplerimiz oldu. İnşallah bu talepler kanun değişikliği sırasında Değerli Milletvekilimiz ve Hocam Sayın İsmet Uçma da emek harcayacak"

Öte yandan gecenin sonunda, İstanbul'daki Tramvay'da reklam çalışması yaparak okumayı teşvik eden İnsan KitapKitap AdresiUğur YayınlarıTimaş Yayınları ve Nesil Yayınları'na birer hatırat verildi. Muharrem Kaşıtoğlu ise Münir Üstün'e geceye katkıları dolayısıyla Beykoz'un simgesi olan bir adet Çeşm-i Bülbül hediye etti. Kaşıtoğlu’nun hediyesini ise Münir Üstün’e Kastamonu Bozkurt Belediye Başkanı Engin Cambaz takdim etti.

Haber Merkezi

Bakandan Beykoz yangınları açıklaması
Önceki Bakandan Beykoz yangınları açıklaması
Beykoz Devlet Hastanesinin doktorunu dolandırdılar
Sonraki Beykoz Devlet Hastanesinin doktorunu dolandırdılar
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz