Kültür

Yavuz Bülent Bakiler ve Beykoz Türk Ocağı

Yavuz Bülent Bakiler ve Beykoz Türk Ocağı
2014.08.04 00:00
| | |
4693

1912 Yılında tıbbiyeli öğrenciler tarafından kurulan “Türk Ocakları” kuruluşun 100. Yılında İBB Beykoz Koru Tesisleri’nde bir program düzenledi.

Türk Ocakları Beykoz Şube başkanı Mustafa Arman, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı eleştirmekle birlikte, “ona bir şey olsa ilk biz koşarız” dedi. 

Türk Ocakları Beykoz Şube Başkanı Mustafa Arman’ın Türk Ocakları’nın kuruluş amacını açıkladığı programda Yavuz Bülent Bakiler’de milli şair Mehmet Akif Ersoy’un hayatından kesitler sundu. 

Yaklaşık iki bucuk saat süre ile devam eden programa;  MHP Beykoz İlçe Başkanı Ali Emanet, Beykoz Belediyesi eski Başkanı Muharrem Ergül, Muhtarlar Derneği Başkanı Cavit Gül, Gümüşsuyu Vakfı Başkanı Dursun Ali Okuyan ve 150 dolayında vatandaş katıldı. 

Atilla Yayım Hoca’dan yemek duası 

Atilla Yayım Hoca’nın duası ile başlayan programın sunumunu İshakağa İlköğretim Okulu Öğretmenlerinden Cevdet Karaveli yaparken, ev sahibi konumunda ki Türk Ocakları Beykoz Şube Başkanı Mustafa Arman, Atilla Yayım Hoca’nın duasından çok etkilendiğini söyledi. 

Bu tarz toplantıları bir bucuk ayda bir yaptıklarını ifade ederek, emeği geçen Yönetim Kurulu üyelerine teşekkür eden Başkan Arman, Yavuz Bülent Bakiler ile program yapabilmek için dört ay beklediklerini ve Bakiler’in kendi alanında tek adam olduğunu kaydetti.  

Açılış konuşmasında Türk Ocakları’nın kuruluş sebeplerinden birinin Balkan Savaşları olduğunu ifade eden Dernek Başkanı Arman, Çanakkale’de galip geldik düşmanı yendik. 1918 yılı Kasım ayında sabah kalktık, bir baktık ki; Dolmabahçe’nin önünde İngilizlerin gemileri duruyor… Bunlar gökten düşmedi, buraya kadar nasıl geldi?” şeklinde konuştu. 

“Mondros Mütarekesi ile anlaşmalı geldi ve açılım yaptılar. Mütarekenin iki tarafı da karşılıklı olarak ateş kes antlaşmasıdır” diyen Arman, “Kuzey Irak’da Kürt bayrakları ile Ankara’ya kadar yürüyüş yapıyorlar ve diyorlar ki, ‘Kuzey Kürdistan’a gidiyorum. Bunları hoş karşılayan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’da, ‘Kürdistan’a hoş geldin’ diyor.” ifadelerini kullandı. 

Ona bir şey olsa ilk biz koşarız 

O yörenin bir milletvekilinin de Başbakan Erdoğan’a, ‘Sen kim oluyorsun burası zaten Kürdistan asıl sen Kürdistan’a hoş geldin’ dediğine vurgu yapan Arman, “Bunun üzerine Başbakanımız hiç cevap vermiyor. Peki, soruyorum, bu bizim Başbakanımız değil mi? CHP’nin MHP’nin bütün her partinin Başbakanı. Ona her hangi bir şey olsa ilk biz koşarız” dedi.

Yavuz Bülent Bakiler önce salonu sessizliğe davet etti 

Konuşmasına başlamadan önce konukları sessizliğe davet eden Ünlü Şair Yavuz Bülent Bakiler’de yaklaşık bir saat devam eden konferansında, Milli Şair Mehmet Akif Ersoy’un yanlış anlatıldığını kaydederek, “halkımız bu büyük yazarı yanlış tanıyor” dedi. 

Mehmet Akif Ersoy’un, gelecek nesillere kulaktan duyma saptırmalar ile neredeyse unutturulacak şekilde anlatıldığından yakınan Bülent Bakiler, Atatürk ve silah arkadaşlarının da anlatılmayan yönlerine ilişkin açıklamalarda bulundu. 

Bundan bir bucuk ay önce katılmış olduğu bir toplantıda, Doğu ve Batı dünyasının bizi Türkiye toparları üzerinde yaşatmak istemediğini ifade ettiğini söyleyen Bakiler, “Doğu ve batı dünyasının çok ciddi hücumlarıyla karşı karşıya bulunuyoruz. O bakımdan çocuklarımıza Doğu ve Batı dünyasının bizim üzerimizde oynadığı oyunlardan bahsetmek mecburiyetindeyiz” dedi. 

“Atatürk diyor ki, Bir milletin iki ordusu vardır… Kültür ordusu ve asker ordusu. Kültür ordusu vatanını geleceğini kurtaran ordudur. Asker ordusu vatanının hayatını kurtaran ordudur.” şeklinde konuşan Bakiler, Atatürk’ün kültür ordusunun asker ordusundan çok daha önemli olduğunu söylediğini dile getirdi. 

Program sonunda Türk Ocakları Beykoz Şube başkanı Mustafa Arman, Yavuz Bülent Bakiler’e bir teşekkür plaketi verdi. 

Haber Merkezi 

Anahtar Kelimeler: Mustafa Arman, Türk Ocağı, Yavuz Bülent Bakiler, Beykoz

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"