Yaşlı çınarların Beykoz anlatımları kitaplaştı

  • 0
  • 3779
Yaşlı çınarların Beykoz anlatımları kitaplaştı
Yaşlı çınarların Beykoz anlatımları kitaplaştı
Yaşlı çınarların Beykoz anlatımları kitaplaştı
Yaşlı çınarların Beykoz anlatımları kitaplaştı
Yaşlı çınarların Beykoz anlatımları kitaplaştı

Beykoz’un yakın geçmişinin ilçenin yaşayan “hafızası” yaşlı çınarların anlatımıyla kayıt altına alındığı “Beykoz’un Sözlü Tarihi-1” Kitabı, tanıtım programıyla okurlarla buluştu.

Beykoz Belediyesi tarafından ilçenin yakın tarihini, sosyal ve ekonomik hayatını şekillendiren önemli olay ve hatıraları kayıt altına almak ve geleceğe aktarmak amacıyla hazırlanan sözlü tarih kitabı, 165 yaşlı çınarla yapılan söyleşiden oluşuyor.

3 Serilik Kültür Armağanı

“Beykoz Kitaplığı Yayınları” arasından 3 serilik bir kültür armağanı olarak hazırlanan çalışmanın ilk ürünü olan kitap, toplumsal hatıralar eşliğinde ilçede yaşanan sosyo-ekonomik değişim ve dönüşümü gözler önüne seriyor.

Sözlü tarih kitabının tanıtımı için Kavacık Yaşam Merkezi’nde düzenlenen programa, Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın, AK Parti İlçe Başkanı Hanefi Dilmaç, tarihi tanıklıklarıyla kitaba katkı veren ilçe sakinleri, aileleri ve kitapseverler katıldı. 

Tanıtım programı kapsamında ilk olarak kitapta hatıraları ve tanıklıkları olan yaşlı ilçe sakinleriyle yapılan söyleşilerin yer aldığı belgesel gösterimi yapıldı.

“Geçmişle Gelecek Arasında Köprü Kuruyoruz” 

Sözlü tarih çalışmalarının geçmişle gelecek arasında köprü kurmada önemli bir görev üstlendiğine dikkat çeken Başkan Murt Aydın, ilçe sakinlerinden aldıkları yetkiyle hazırladıkları kültür yayınları ve belgeseller vasıtasıyla şehrin hafızasını kayıt altına aldıklarını ve yeni nesillere aktardıklarını vurguladı.

Kitaba katkıda bulunan yaşlı ilçe sakinleri de hazırlanan eserin torunlarına bıraktıkları en güzel miras olduğunu belirterek başta Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın olmak üzere çalışmada emeği geçen herkese teşekkür etti.

Beykoz’un Sözlü Tarihi-1 Kitabı, Beykoz Kitaplığı ve Beykoz Millet Kıraathanesi raflarında basılı, kurumun web sitesinde ise PDF olarak, şehir tarihi meraklıları, akademisyenler, araştırmacı ve okurların istifadesine sunulacak.

Haber Merkezi

 

Beykoz Devlet Hastanesi’ne kim operasyon çekti?
Önceki Beykoz Devlet Hastanesi’ne kim operasyon çekti?
Beykoz elektrik kesintileri (11-12-13 Aralık 2023)
Sonraki Beykoz elektrik kesintileri (11-12-13 Aralık 2023)