Dr. Yaşar Çelik, Sigaradan Fayda Yok...

  • 2014.09.04 00:00
  • Güncelleme: 25.02.2015 13:40
  • Okunma: 9529 kez
  • Yorum: 0
"Parasını el alır, dumanını yel alır, tasası sana kalır" sözünün uzantısı sigarayı bırakanların sayısında her geçen gün artış kaydediliyor.
Dr. Yaşar Çelik, Sigaradan Fayda Yok...

Sağlık Bakanlığı'nın kamu yararına hazırlattığı spotların yanısıra sağlık kuruluşları da konuya büyük önem veriyor. Son iki yıla yüzlerce Beykozluya 'rahat nefes aldıran' Beykoz Devlet Hastanesi, düzenlediği törenle sigarayı bıraktırdığı vatandaşlara teşekkür belgesi verdi.

Teşekkür belgesini alan vatandaşlar, sigarayı bırakmalarında kendilerine yardımcı olan Beykoz Devlet Hastanesi Doktor, hemşire ve poliklinik çalışanlarına teşekkür ettiler… Beykoz Devlet Hastanesi Sigara Bıraktırma Polikliniğinin destekleriyle sigarayı bırakanlar arasında, öğretmen, sporcu, aşçı ve memur olmak üzere birçok meslek grubundan insanlar vardı.

Sigaradan fayda yok!..

Sigarayı bırakanlar arasında hastane personelinden kişilerin de olmasına sevinen Beykoz Devlet Hastanesi Yöneticisi Op. Dr. Yaşar Çelik"Sigaradan uzaklaşarak sağlıklı bir yaşama adım atan tüm Beykozluları kutluyorum. Sigaradan fayda yok… Bunu herkes bilsin” diye konuştu.

İki hafta sonra normale dönersiniz

Kanser başta olmak üzere her türlü hastalığın tetikçisi olan sigara, yarattığı bağımlılık sonrası tiryakilere zor anlar yaşatıyor. "Akciğerlere hava yerine sigara dumanı çekmek, kansere neden olan katranın ciğerlerde birikmesine yol açıyor" diyen Beykoz Devlet Hastanesi Sigara Bıraktırma Polikliniği doktoru Sacit İçten,  sigarayı bıraktıktan sonra kişinin kalp ritminin iki hafta sonra normale döndüğünü ve kan dolaşımının düzene girdiğini ifade etti. Sigarayı bırakan Beykozluları kutlayan Halis Demir, sigara içmeyenlerin artık kendi ağız kokusuna maruz kalmayacağını ve kimseyi de maruz bırakmayacağını kaydetti.

Sigarayı bırakanlar ne dedi?

Sigarayı Bırakma seminerlerini takip ettikten sonra 15 yıl içtiği sigarayı 7 ayda bıraktığını söyleyen Zafer Polat, "Sigara içmemek rahat nefes almak ve rahat yürümektir. Geçmişte yürürken nefes nefese kalırken, artık daha rahat ve keyifle yürüyebiliyorum" diye konuştu. Beykoz Devlet Hastanesi'nde personel olarak çalıştığını aktaran Zafer Polat, sigarasız bir yaşamı tüm Beykozluların hak ettiğine inandığını söyledi.

Öte yandan, Beykoz Devlet Hastanesi'nde Sigarayı Bırakma Eğitimi'ni tamamlayan Zafer Polat dışında 3 personelin daha bulunduğu öğrenildi. Ahmet HamzaBayram Öksüz veMusa Soner de Zafer Polat gibi "Sigaraya Son" dedi.

Sigarayı bırakan ve eğitim sonrası sertifikalarını Beykoz Devlet Hastanesi Yöneticisi Dr. Yaşar Çelik, İdari ve Mali İşler Müdürü Halis Demir, Sağlık Hizmetleri Müdiresi Güliz Domaç ve Dr. Sacit İçten’in elinden alan Beykozlular ise şu isimlerden oluştu:

Oya Baydar

Ülkü Bayburt

Sevgi Özkaya

Hasan İlhan

Ali Yücel

Ayşe Dursun

Emine Yılmaz

Mustafa Akbulut

Kadriye Demir

Ufuk İrgin

Züleyha İnce

Nejla Günok

Mehmet Öztürk

Metin Sümer

Çiğdem Topatan

Mehmet Ugay

Nevzat Kocaman

Sultan Kuz

Haber Merkezi

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz