Yargı'dan bir Beykoz kararı daha

  • 0
  • 11273
Yargı'dan bir Beykoz kararı daha
Yargı'dan bir Beykoz kararı daha
Yargı'dan bir Beykoz kararı daha
Yargı'dan bir Beykoz kararı daha
Yargı'dan bir Beykoz kararı daha
Yargı'dan bir Beykoz kararı daha
Yargı'dan bir Beykoz kararı daha

İstanbul 4. İdare Mahkemesi, Beykoz Küçüksu Mesire Alanı'nın ücretli otopark yapılması için İSPARK’a tahsis edilmesi yönündeki İBB kararını iptal etti.

İstanbul 4. İdare Mahkemesi, ‘uçurtma ve çayır alanı’ yapılması planlanan Beykoz Küçüksu mesire alanının ücretli otopark yapılması için İSPARK’a tahsis edilmesi yönündeki İstanbul Büyükşehir Belediyesi kararını iptal etti.

İstanbul’un Beykoz ilçesine bağlı Göksu Mahallesi’nde bulunan tarihi Küçüksu Kasrı karşısındaki Küçüksu Mesire alanı 14 Aralık 1974 tarihli Eski Eserler Anıtlar Kurulu’nun kararıyla Boğaziçi Sit Alanı öngörünüm bölgesine alınmıştı.

Ardından Küçüksu Mesire alanı 1983 yılında onaylanan Boğaziçi Sahil Şeridi ve Öngörünüm Bölgesi Koruma Amaçlı Uygulama İmar Planı’nda ‘ağaçsız mesire alanı’ kapsamına dahil edildi. 2013 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan, ‘Küçüksu Mesire Koruma ve Çevre Düzenlemesi Projesi’ kapsamında Küçüksu Mesire Alanı'nın, ‘uçurtma ve çayır alanı’ olarak düzenlenmesi kararlaştırıldı. Ancak Küçüksu Mesire alanı çevredeki vatandaşlar tarafından otopark olarak kullanılınca 22 Ekim 2013 tarihinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Müdürlüğü’nün (UKOME) kararıyla Küçüksu Mesire alanının ücretli açık otopark yapılması kararlaştırıldı.

Şubat 2014 yılında Küçüksu Mesire alanına moloz ve beton dökülerek mesire alanı otopark yapılarak İSPARK bünyesinde kullanıma açıldı.

Küçüksu Mesire alanı 2013 yılında İSPARK’a devredildi.

 

Ancak Küçüksu Mesire Alanı'nın mevcut çevre düzenleme planlarında ‘uçurtma ve çayır alanı’ olduğunu, bu nedenle alanın otoparka çevrilmeyeceğini savunan Selçuk Yılmazer adlı vatandaş Küçüksu Mesire alanının İSPARK’a devreden kararın iptal edilmesi için İstanbul 4. İdare Mahkemesi’ne dava açtı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ise Ocak 2015'te mahkemeye sunduğu savunma dilekçesinde bölgede otopark ihtiyacının olduğu, uçurtma ve çayır alanı projesi uygulamaya geçene kadar bölgenin otopark olarak kullanılabileceğini savundu. Mahkeme, Küçüksu Mesire Alanı'nın ilgili imar planındaki fonksiyonuna aykırı kullanılmayacağı gerekçesiyle alanın İSPARK’a devreden İBB kararını iptal etti.

Mahkemenin gerekçeli kararında Küçüksu Mesire Alanı ile ilgili, ‘söz konusu alanın meri imar planındaki fonksiyonu, bu fonksiyona aykırı şekilde kullanılamayacağına dair koruma kurulu kararları dikkate alındığında taşınmazın ücretli otopark olarak kullanılmak üzere tahsisine yönelik dava konusu işlemde hukuka uyarlılık görülmemiştir’ ifadesi kullanıldı.

‘BOĞAZIN SON YEŞİL ALANLARI’

 

Küçüksu Mesire Alanı'nın Boğaz’ın son yeşil alanlarından olduğunu ve bu nedenle dava açtığını söyleyen Selçuk Yılmazer adlı vatandaş dava ile ilgili, ‘ben bu davayı bir yıl önce açtım. Mahkeme Küçüksu Mesire alanın otopark olarak kullanılmayacağını ifade etti. Ancak bir yıldır burası ücretli otopark olarak işletiliyor. İnsanlardan para alınıyor. Bu durum hukuk ve yasaya aykırıdır. Otopark yapılan mesire alanı Küçüksu Kasrı’nın karşısında bulunmakta. Burası boğazda kalmış son yeşil alanlardan biri. Bu nedenle Küçüksu Mesire alanının korunması lazım’ dedi.

Haber Merkezi

CHP'de 4. Aday: Zerrin Bekar!
Önceki CHP'de 4. Aday: Zerrin Bekar!
AK Parti Beykoz İlçe Başkanı 2 ay sonra sokağa çıktı
Sonraki AK Parti Beykoz İlçe Başkanı 2 ay sonra sokağa çıktı
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz