Yaren kültürü Beykoz'da can buldu

  • Güncelleme: 28.03.2016 14:34
  • Okunma: 4265 kez
  • Yorum: 0
Beykoz Web Tv’den canlı yayınlanan ve sunuculuğunu Ufuk Acar’ın yaptığı programda, Çankırı’yı tanıtan sinevizyon gösterimiyle başladı.
Yaren kültürü Beykoz'da can buldu

Beykoz Belediyesi'nin ev sahipliğinde yapılan Yöre Geceleri’nin 8.sinin konuğu Beykoz Çankırılılar Derneği oldu. Gecede Çankırı Yaren kültürü örneklerle anlatıldı. 

Prof. Dr. Necmettin Erbakan Kültür Merkezi’nde düzenlenen programa Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Muhtarlar Derneği Başkanı Hüseyin Hüsnü Kolcu, Çankırılılar Dernek Başkanı Bilal Karabacak, İstanbul Çankırılılar Vakfı  Yönetim Kurulu üyesi Ethem Akkoç, STK ve siyasi parti temsilcileri, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.

Mavi Karadeniz ve Beykoz Web Tv’den canlı yayınlanan, sunuculuğunu Ufuk Acar’ın yaptığı program, Çankırı’yı tanıtan ve Çankırılıların okuduğu İstiklal Marşı'nı içeren sinevizyon gösterimiyle başladı. Duygu dolu anların yaşandığı gecede, tüm şehitlerimiz için 1 dakikalık saygı duruşu yapıldı ve fatiha okundu.

Geleneksel Türk misafirperverliğinin örneklerinden Yaren Kültürü, sahnede oluşturulan düzene göre yaren ağası tarafından izleyicilere aktarıldı.  Beykoz Çankırılılar Derneği’nin Yaren Ekibi gösterisinde, Yaran Çavuşu  yarenlerin 24 kişiden oluştuğunu, her bir yarenin bir Oğuz boyunu temsil ettiğini, grupta büyük ve küçük baş ağanın bulunduğunu, milli ve dini günlerdeki sosyal dayanışma örneklerini  konuklara anlattı. Ardından temsili orta oyunu sergilendi.

Programda yörenin THM sanatçısı Sami Yalçın türkülerini Çankırılılar için seslendirdi. Ayrıca Çankırı yöresiyle özdeşleşen tuzun öneminden bahsedilirken, tuzdan imal edilmiş lambalar da sahnede yerini aldı. Çankırı mutfağına has köy eriştesi, su böreği, Çankırı dolması, Yaren güveci, ekşili köfte, mantar kavurma, Yaren ve tarhana çorbası, baklava gibi yemek türleri de sergilenerek konuklara ikram edildi.

Başkan  Çelikbilek "Burada Yetişen Nesillerden Zarar Gelmez”

Gecenin önemine değinen Başkan Çelikbilek, “Bu milletin değerlerini önemsemiş bir anlayış, başımızın tacıdır. Ülke ve milletini seven insanların bulunduğu böyle bir dernekçilik, insana keyif verir. Burada yetişen nesillerden zarar gelmez. Bu nesiller gurur vesilesidir. Arzumuz birlik, beraberlik, kardeşliktir. Bölücülük ve nifaktan uzak durursak, milletin ömrü uzun olur. Allah bu milleti ayrım rüzgârlarından uzak tutsun” diye konuştu.

Dernek Başkanı Bilal Karabacak ise program dolayısıyla Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek ve katılımcılara teşekkür ederek, Başkan Çelikbilek’e tuzdan yapılmış bir lamba takdim etti.

Programda izleyicilere Türk Bayrağı ve dernek flaması dağıtıldı.

Haber Merkezi

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz