Büşra ŞEN ÇOBAN
  • 15/05/2024 Son günceleme: 15/05/2024 14:16
  • 2.079

Kalabalık şehirlerde kutu gibi yaşam alanlarına sıkıştırılmış, yoğun temponun sağa sola savurduğu insan toplulukları oluverdik. Ruhsuzlaştık, duyarsızlaştık, hissizleştik.

Bu kaosta sığınacak liman; evimiz, yuvamız. Çocuklarımız için de öyle tabi... 

Çocuklarımız bilhassa ergenlik döneminden itibaren evden uzaklaşma arzusu taşıyorlar. Bu dönemdeki çatışmalar onları ortam değişikliğine, evden uzaklaşmaya itebiliyor. Bu dönem sonrasında da gençler aileleri ile aynı evde yaşamak istemiyor. Hatta büyük bir çoğunluk evde aidiyet hissedemediği için evliliği bir kurtuluş olarak görüyor. 

Ergenlikte kendini gösterip yetişkinliğe kadar süren bu duygu aile birliğinin devamı için oldukça tehditkâr olmakla birlikte ebeveynler için de oldukça zor bir süreçtir.  

Düşünsenize genç bir evladınız var ve onun için sizinle aynı evde yaşamak mecburi olarak yaptığı bir eylem.  

Bu zihniyetteki gençlerin içindeki isteği ateşleyen tabiri caizse gençleri gaza getiren absürt yazılar ve söylemler de üzerine tuz biber oluyor 

Mine Söğüt, geçenlerde bir yazısında akıl tutulması yaşatan şu satırları kaleme almış; “Her baba evi öyle sanıldığı kadar güvenli değildir. Aksine çoğu baba evi tehlikenin merkezidir. Ve bazen sokaklar o baba evinden çok daha güvenlidir.” 

Bu karanlık zihniyet ile mücadele etmek ve biricik evlatlarımızı korumak adına neler yapabiliriz haydi bir düşünelim: 

Temizlik manyağı annelik tavrından hemen vazgeçin: Evimiz sürekli temiz ve düzenli olması gereken bir yer değildir. İçinde yaşanmışlıkların olduğu, oyuncakların olduğu, sandalyelerden çadırların yapıldığı yerdir.  

Çocuklarınızın yaşam alanlarına saygı duyun: Odasını istediği gibi dizayn etsin, duvarına istediği şeyi yapıştırsın, izin verin odasında yalnız kalabilsin.  

İzin verin, saygısızlıkla suçlamayın: Koltukların üzerine uzansın, keyif yapsın 

Prof. Dr. Nevzat Tarhan' ın dediği gibi: “Evde sevgi sunulması gerekir. Sihirli kelime çocukların evi sevmesidir. Anne babanın sağlıklı çocukla iyi ilişki kurması lazım. Çocuk evi güvenli görmeli ve evin güven alanı olması lazım.” 

Emin olun, sevginizi ve ilginizi verdiğiniz her çocuk evini en güvenli liman olarak görecek ve evine koşacaktır.  

Yazarın Yazıları