Recep ÖNCEL
  • 20/11/2023 Son günceleme: 20/11/2023 10:14
  • 3.121

Milli Türk Talebe Birliği (MTTB) Türkiye tarihinde bir önemli bir öğrenci birliğidir.

1916 yılında Türkçü düşünce ile İttihat ve Terakki tarafından kurulmuştur. 1936 yılında Hatay’ın ilhakı ile ilgili miting düzenlemiş ve buna bağlı olarak kapatılmıştır.

1946 yılında tekrar faaliyet geçmiş ve 1960 ‘a kadar zaman zaman Atatürkçü - milliyetçi ve sol çizgide, 1960’dan sonra 1980 ‘e kadar siyasal İslamcı çizgide faaliyet göstermiştir. 12 Eylül 1980’de kapatılmıştır.

Bu dönemde, Ayasofya’da namaz kılınması,  6. Filo olayları ve başörtüsü destek eylemleri ile dikkat çekmiş ve 2008 yılında yeniden kurulmuştur.

MTTB’ye birçok insan üye oldu. Abdullah Gül,  Bülent Arınç, Sabahattin Zaim, Kadir Mısıroğlu, Oğuzhan Asiltürk gibi isimler bu teşkilatta bulunmuşlardır.

107.  yılını idrak eden birlik, 18 Kasım 2023 tarihinde Genel Merkezinde 62. Genel Kurulunu Sayın Cumhurbaşkanın katılımı ile gerçekleştirdi.

Genel Kurul Davetiyesinde yazılmış olan; Ne Zemin Ne De Bir Teras Katıyız, Biz Vatan Köşkünde Çökmez Bir Çatıyız! kelimeleri anlamlıydı.

Gerçekten bu kurum, Türkiye de ciddi işler yapmıştır. Rahmetli Necip Fazıl’ın, Sakarya şiirinde ifade ettiği gibi; meselelere çözüm getirecek gençliğin yetişmesinde faydalı olmuştur.

Sakarya bir öze dönüş, yeniden diriliş mesajı ifade etmektedir.

’’İnsan bu su misali kıvrım kıvrım akar ya,

Bir yanda akan benim öbür yanda Sakarya.

Her şey akar,su tarih yıldız insan ve fikir,

Oluklar çift birinden nur akar birinden kir.

Rabbim isterse sular büklüm büklüm burulur,

Sırtına Sakarya’nın Türk Tarihi vurulur.’’

MTTB’nin bu önemli hizmetleri yapmasında, TBMM eski Başkanımız Muhterem İsmail Kahraman Beyin büyük emeği ve mücadelesi vardır. Allah ondan razı olsun.

Yine Milletvekilimiz Emrah Karayel Beyin çok gayretleri ve çalışmaları olmuştur. Kendisine teşekkür ederiz.

Yeni seçilen Tahsin Başarı Bey genç bir kardeşimiz olarak emaneti devir almıştır, başarılar dileriz.

Toplantıda Sayın Cumhurbaşkanımız aynı zamanda eski bir MTTB’li olarak konuşma yaptılar çok önemli konulara temas ettiler.

‘’107 yıllık tarihiyle ülkemiz gençliğinin önünde maziden atiye kurulan bir köprü olan Milli Türk Talebe Birliğimizin 62.Genel Kurulunun hayırlara vesile olmasını diliyorum. Kuruluşundan bugüne birliğimizin çatısı altında hizmet veren herkese şükranlarımı sunuyorum.

Çanakkale Savaşı döneminden başlayıp, Milli Mücadele ve Cumhuriyetimizin çeşitli devrelerine kadar uzanan süreçte, birliğimiz daima  ‘milletimizin saldırı altıdaki değerlerinin’ savunucusu olmuştur.

Milli Türk Talebe Birliğinin en önemli özelliği; ülkemizde milliyetçi ve mukaddesatçı gençlerin tamamını kucaklamayı başarabilmesidir.

Bu gün birliğimizden beklentimiz; gençlerimizin siyasi, sosyal, kültürel ve teknolojik olarak yoğun bir bombardıman altında kaldığı şu dönemde aynı kuşatıcılığı sergilemeye devam etmesidir.

 Geleceğimizin sahibi ve teminatı olan gençlerimizi, güçlü bir tarihi ve kültürel donanımla dünyaya hazırlayamazsak işimizi zora sokarız.

Bireysel kariyeri peşinde koşmaktan başka ideali olmayan bir kitle bizim istikbalimizi emanet edeceğimiz gençlik olamaz!

Birlik, beraberlik, inanç, cesaret ve istikrar içinde hareket eden, ülkesinin ve milletinin meselelerine kafa yoran, fikri ve bedeni yetkinliğiyle öne çıkan bir gençlik, inşallah bu çatı altında kendini gösterecektir.

Türkiye etrafında bir ateş çemberi vardır. Bu ateş çemberini körükleyenlerin tek bir gayesi vardır. Oda; Türk ve İslam dünyasının lokomotifi olan Türkiye’nin hedeflerinin önüne geçmektir. Buna müsaade etmeyeceğiz’ dedi.

Ayrıca Sayın Tayyip Erdoğan Almanya seyahatinde;  ‘oneminute ‘konuşmasını gölgede bırakacak bir konuşmayla tarih yazdı!

Alman gazeteciye verdiği cevapta; Bizi tehdit edemezsiniz, gerekirse başka yerden uçak alırız. Ben antisemitizme karşı duran birisiyim’ dedi. Yahudilere karşı olmadığını, ama Siyonistlerin yaptığı katliama tepkili olduğunu ifade etti… Hamas terör örgüt değildir, İsrail Gazze’de yaptıklarıyla terörist bir devlettir!’ dedi.

ABD ve Batı devletlerinin İsrail yanlısı duruşlarının yanlışlığını ifade etti ve bunu sorguladı.

‘Olay; Haçlı - Hilal meselesidir! Tespitinde bulundu. Batı’nın İsrail’e borcu var, bizim ise borcumuz yoktur diyerek’ Holokost meselesini hatırlattı.

Hülasa; MTTB geleneğinden gelen Sayın Cumhurbaşkanımız gerek Türkiye meselelerine bakışı ve gerekse Uluslararası meseleleri değerlendirmesiyle hepimizin hislerine tercüman oldu.

Genel Kurulun hayırlı olmasını niyaz ediyorum.

Yazarın Yazıları