Kaderine terk edilen Beykoz Yoros Kalesi yardım bekliyor

  • 0
  • 5533
Kaderine terk edilen Beykoz Yoros Kalesi yardım bekliyor
Kaderine terk edilen Beykoz Yoros Kalesi yardım bekliyor
Kaderine terk edilen Beykoz Yoros Kalesi yardım bekliyor

Yerli ve yabancı çok sayıda ziyaretçiyi ağırlayan Beykoz'un Anadolu Kavağı'ndaki Yoros Kalesi atıl vaziyette.

Asırların yorgunluğunu taşıyan kale, çamurlu patika yolları, bakımsız duvarları ve çöplerle dolu avlusuyla ilgi bekliyor.

Sabah Gazetesi'nden Mustafa Bakırhan'ın haberine göre, Beykoz sınırları içerisinde kalan, Boğaz ve Yavuz Sultan Köprüsü manzarasıyla her gün ziyaretine gelen binlerce kişiyi kendine aşık eden en az 800 yıllık bir tarihe sahip Yoros Kalesi âdeta kaderine terk edildi. Yerli ve yabancı turistlerin ve de aşıkların İstanbul'da en çok ziyaret ettiği noktalardan biri olan kaleye yalnızca bir duvar kovuğundan girilebiliyor. Kale içinde uzayan otlar ilgisizliği net şekilde gösteriyor. Kaleye ulaşmak isteyen ziyaretçiler, yağışlı havalarda ise çamurlu patika yoldan geçmek zorunda kalıyor.

Kalenin ayakta kalan burçlarında taşların tehlike saçtığı hemen göze çarparken bu durum, kalenin iç kısmında surların ve burçların dibinde dolaşanlar için büyük bir tehdit oluşturuyor. Her an düşebilecek durumdaki taşlara rağmen insanlar burçların çevresinde geziyor.

İBB, 2020'de ve 31 Mart seçimleri sürecinde zaman zaman Yoros Kalesi'nin restore edileceğini açıkladı ancak şimdiye dek henüz bir adım atılmadı.

Yoros Kalesi, hem eşsiz Boğaz manzarası hem de Yavuz Sultan Selim Köprüsü manzarasıyla İstanbul'un eşsiz yapılarından biri olmasına rağmen ilgisizlik ve bakımsızlıkla baş başa kaldı. Her gün çok sayıda yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği tarihi kaleye küçük bir duvar kovuğundan girilebiliyor.

Haber Merkezi

Beykoz'da gece yarısı TIR kazası 2 yaralı
Önceki Beykoz'da gece yarısı TIR kazası 2 yaralı
Beykoz Çubuklu Silolarının dönüşüm hikayesi
Sonraki Beykoz Çubuklu Silolarının dönüşüm hikayesi
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz