Neşat YAYLA
  • 13/05/2024 Son günceleme: 13/05/2024 17:29
  • 2.187

“Her şeyi en iyi bilen kişi değil, yaptığı işi iyi bilenleri bir araya getirip, onları uyum içinde çalıştırabilen kimsedir.”

İyi Yönetici, bir kurumun veya ekibin genel gözetiminden ve yürütülmesinden sorumlu kişidir. İyi bir yönetici, kurumun hedeflerine zamanında ve verimli bir şekilde ulaşılmasını sağlamakla sorumludur. 

Yöneticinin rolü, personeli belirlenen hedeflere ulaşma konusunda yönlendirebilmek ve motive edebilmektir. Bu, çalışanlara hedeflerine nasıl başarılı bir şekilde ulaşabilecekleri konusunda net bir yön verecek şekilde yapılmalıdır. Bunu yapabilmek için yöneticilerin başkalarına ilham verebilecek niteliklere, becerilere veya tekniklere sahip olması gerekir.

Yöneticiler, kurulu bir sistemi dengede tutarlar. Her gün gözetim yapar ve denetimde bulunurlar. Yöneticilerin çalışanlarıyla iletişimleri iyi olmalıdır ve çalışanlarının fikirlerini ciddiye almalıdırlar. 

Herkes görüşünü ve fikrini rahatça söyleyebilsin ki güven ve saygı ortamı oluşabilsin. Yöneticiler aynı zamanda iyi bir lider de olmalılardır. İyi bir lider de takım arkadaşlarını etkiler ve vizyon katar. Kendisini takip ettirir. Takım arkadaşlarının başarılarını ödüllendirir, yanlışlarına çözüm üretir.

 

Yöneticinin Amacı Nedir?

Yöneticilerin asıl amacı; gözlem yaparak, ileri görüşlülükleri sayesinde, olası tüm krizlere karşı tedbir almaktır. Hedefler koyar ve başarılı olmak için doğru adımlar atmayı bilir. Takım arkadaşlarına doğru pozisyonlar vererek onları başarıya ulaştırır.

 

İyi Bir Yönetici Nasıl Olmalıdır?

İyi bir yönetici kendini daima geliştirmeli, değişimleri yakından takip etmelidir. Sorumluluk almalı ve eleştiriye açık olmalıdır.

İyi bir yönetici alçak gönüllü olmalı, sorumlu olduğu topluluğa örnek olmalı, yaptığı çalışmaları ve izlediği yollardan bahsederek takım arkadaşlarına da bir ışık olmalıdır.

İyi bir yönetici takım arkadaşlarının sorunlarını dinler ve sorunlarına çözüm arar. Takım arkadaşlarını motive eder ve destek olurlar.

Yönetici “üst”, sorumlu olduğu kişiler ise “ast” olarak adlandırılır. Yönetici astlarıyla iyi ilişkiler kurmalı, vasıfları konusunda bilgi vermeli ve görüşlerini almalıdır.

İyi bir yönetici ast – üst ilişkisinden öte bir arkadaşlık kurmalıdır, takım arkadaşlarının sevinçli ve üzüntülü anlarında yanlarında olmalıdır.

İyi bir yönetici her zaman biz dilini kullanmayı seçmelidir.

 

İyi Bir Yönetici de Olması Gereken Özellikler:

En az bir yabancı dili olmalıdır

Karar alırlar ve aldıkları kararların sorumluluğunu üstlenirler

Şeffaf olmalı

Güvenilir olmalı

Hedefleri ve planları olmalı

Empati yapmalı

Takdir etmeli

Örgütleyici olmalı

Diksiyonu düzgün olmalıdır.

 

İyi Bir Yöneticinin Görevleri Neler?

Motive eder

Değerlendirme yapar

Üretir ve geliştirir

Sağlam ilişkiler kurar

İletimleri güçlü olur

Çözüm üretirler

Bütçeleme yaparlar

Sorumluk üslenirler

 

Kötü Bir Yönetici Nasıl Olur?

Kötü bir yönetici; tembeldir, çalışmaz, emirler yağdırır. Egosu, kibri ve bencilliği her zaman ilk sırada olur ve herkesi altta görür.

“Ben yaptım oldu” diye düşünürler ve bununla övünürler. Değişimi, yeniliği ve kendini geliştirmeyi kabul etmezler. Kendilerinin çok iyi olduğunu düşünürler.

Kimsenin görüşlerini önemsemez ve sadece kendi bildiklerini doğru varsayarlar. 

Takım arkadaşlarını desteklemez, en küçük bir sorunda onları suçlarlar. Çözüm aramaz ve üretmezler. Herkesi terslerler ve gergin bir iş ortamı yaratırlar. Saygı ve sevgi olmadığı için takımdaki kimsenin çalışmaya hevesi olmaz.

Bütün başarıları kendine mal eder, bütün başarısızlıklar için takım arkadaşlarını suçlarlar.

Kötü bir yönetici adam kayırır. Bu kişiler eş, dost, akraba olabilir ve onlara torpil yapabilirler. Kimseyi eşit tutmaz ve yalakalık yapanları terfi ederler.

Kötü bir yönetici, çalışanına herkesin içinde hakaret edebilir ve küçük düşürebilir.

Eleştiriye asla tahammülleri yoktur.

 

İyi bir yöneticinin hangi özellikleri olması gereklidir?

İyi bir yönetici, olumlu bir çalışma ortamını teşvik ederken aynı zamanda yüksek düzeyde üretkenliği sürdürebilen kişidir. Bu, çalışanları motive etme, çatışmaları etkili bir şekilde ele alma ve hızlı karat verme becerisi de dahil olmak üzere bir dizi farklı beceri gerektirir. İyi bir yöneticinin ayrıca görevleri uygun şekilde devredebilmesi ve net talimatlar verebilmesi gerekir. 

Ayrıca, kurumun hedeflerini ve her bir çalışanın bunlara nasıl katkıda bulunabileceğini iyi anlamalıdır. Son olarak, iyi bir yönetici her zaman işyerini ve ekibin performansını iyileştirmenin yollarını aramalıdır. Bir yönetici bu niteliklere sahip olarak hem kendi verimliliğini hem de ekibinin verimliliğini artırabilir.

Kaynak:

https://www.workhuman.com/blog/qualities-of-a-good-manager/

https://www.iienstitu.com/blog/

Yazarın Yazıları