Erdal ÖZTÜRK
  • 16/05/2024 Son günceleme: 16/05/2024 09:48
  • 3.243

Yerel seçimler tamamlandı. Herkes mazbatasını aldı. Beykoz'a hayırlı uğurlu olsun.

Başta Belediye Başkanı olmak üzere muhtarlarımız ve belediye meclis üyelerimiz çalışmalarına başladı. Muhtarlarımız mahallenin mülki amiridir. Görevlerini en iyi şekilde yapmaları gerekiyor. Hata yapma lüksleri yoktur. Mahallesinde en ufak sıkıntısı olan muhtara gider. Mahallesinin sıkıntısını ilgili mercilere muhtar taşır.

Muhtarlıklar asla kapalı tutulmamalıdır. Muhtardan gelen talepler asla kulak arkası yapılmamalıdır. Belediye meclis üyeleri halkın seçtiği kişilerdir. Belediye meclisinde alınacak kararlarda söz sahibidirler. Belediyenin yönetim kadroları değillerdir. Belediyenin çalışan personeline hükmedemezler. Ancak görev verilirse amirlik yapabilirler. Bunun haricindekiler çalışanları incitir. 5393 nolu Belediye Kanununu okumaları tavsiye edilir. Seçilmiş kadrolar vitrinde göz önünde olan kadrolardır. Hata yapmayacaklar, yaparlarsa kamuoyu önünde tartışılan isimler listesini oluştururlar.

Meclis Üyeleri en çok dikkat etmesi gereken kadrolardır. Meclis Üyesi olamayan ve olmak isteyen herkes meclis üyeleri için potansiyel muhaliftir. En ufak hareketin konuşulur.

Büyütülerek, çarpıtılarak hatta alay konusu olarak her yerde konuşulur. Ben neler çektim. Velhasıl kelam herkes görevini yapacak. Başkan Köseler'i bilenler bilir, bilmeyenler de öğrenecek. 20 Yıl sonra belediye başkan koltuğuna ikinci kez oturdu. Bocalar, bunalır, yapamaz diyenlere "öyle değil" diyorum.

Birincisi toy değil, 5 yıl başkanlık deneyimi var. İkincisi Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu var. Onun için güzel şeyler olacak, inancındayım. AK Partili meclis üyelerinin işi zor. Partinin bünyesi muhalefet yapmaya hazır değil. Muhalefet ayrı bir sanattır.

CHP Beykoz İlçesini kongreye taşımak için imza toplama çalışması peşinde olanlar var. Bana da geldiler. 20 yıl sonra Beykoz Belediyesi kazanıldı. Ortada sürpriz de olsa net bir zafer var. Dedim ki; kongrede delegelere ne diyeceksiniz? Ne güzel AK Parti Beykoz'u yönetiyordu. Neden Beykoz'u AKP'den alıp, CHP'ye kazandırdınız. Bunu mu söyleyeceksiniz. Boş işler bunlar.

Mahir Taştan, başkanlık yapıyor. Alaattin Köseler ile de uyum içinde olmaya çalışıyor. Bu ikilinin içine nifak sokmaya çalışan CHP düşmanıdır. 24 yıldır kesintisiz yazıyorum. Gazetecilik yapıyorum. 24 yılda çok şey gördük, çok şey yaşadık, çok şey yaptım. Şimdi siyasi partilerde yönetim kurulu üyeleri, belediye meclis üyeleri, bu görevlerinin yanında esas mesleklerini de yaşamlarında sürdürüyorlar.

Kimisi mali müşavir, marangoz, emlakçı, emekli, hafriyatçı, garson, tekstilci vs. Herkes işini yapıyor. İşlerini yaparken AK Partili de müşterileri var, CHP'li müşterileri de var. Hiç kimse onlara niye AK Partilinin defterlerini tutuyorsun, niye CHP'liyle tekstil bağlantısı kuruyorsun, niye AK Partilinin hafriyat işlerini yapıyorsun, niye CHP'liye emlakçılık yapıyorsun demiyor.

Herkesin bir işi var. Ben de gazeteciyim. CHP'li, AK Partili, İYİ Partili, MHP'li olan herkesle görüşürüm. Ben de işimi yapıyorum. Sizler işinizi pekâlâ yaparken, biz gazeteciler bir şey yazdığımızda "uyyy bunu nasıl yazar, uyy parti kanalıyla baskı unsuru yaratmaya çalış" geçiniz bunları. Ben mesleğimi sonuna kadar yapanlardanım. Dibine kadar yazarım işim bu. Kim rahatsız oluyorsa, kim sıkıntı yaşıyorsa kurumlar kanalıyla bana baskı unsuru yaratamaz. Adliye orada, yargı orada, hemen başvurunuz.

Bir de üçüncü sınıf mafya vari rüzgârgülü olanlar var. Ya ben sizin gibilere pabuç bıraksaydım 24 yıldır Beykoz'un kır çiçeklerini yazardım.  İşinizi düzgün yapın, güzel şeyleri yazarız. Ama en ufak şeyde bu kadar bağıranların niyetinin doğru olmadığı aşikârdır. Her yapmayı düşündüğünüz gayri meşru işlerde aklınızdan beni çıkarmayın. Bir de tescilli, belgeli rüşvetçi var. Kimse unuttuğumu zannetmesin fotoroman gibi yazarım evelallah.

İshaklıspor üçüncü lige çıktı. Bu çok güzel bir başarı. Sporda hasretiz böyle başarılara. İshaklıspor camiasını ve başta başkan Ali Cinel olmak üzere hepinizi kutluyorum. Bizi mutlu ettiniz.

Çubukluspor kulüp başkanlığına yeniden seçilen Coşkun Tosun'u, Anadoluhisarı İdman Yurdu Başkanlığına yeniden seçilen İlker Güner'i, Beykozlu Doğu Karadenizliler Dernek Başkanlığına yeniden seçilen İsmet Konca'yı, Beykoz KAS-DER Başkanlığına yeniden seçilen Süleyman Çalık'ı kutluyorum. Başarılarınızın devamını diliyorum. Her biriniz ayrı bir markasınız.

Beykoz Belediyesi'nin TÜGVA ile olan sözleşmesini feshetti. Doğru bir karardı. Şimdi sıra Beykoz Yeşilay ile olan sözleşmeyi feshetmelidir. CHP'li bir belediyenin kadrolarını AKP'nin belirlediği Yeşilay yapılanmasının kirasını ödemesi hiç doğru değildir. AKP'li belediyelerde talimat üzerine Yeşilay'ın kirasını ödüyorlar. Zaten Beykoz'da bir iş yaptıklarını ne duyduk, ne gördük.

Beykoz Belediyesi'nin 2023 yılı faaliyet raporu Beykoz Belediye Meclisi'nde oy çokluğu ile geçti. Yani AK Parti'nin son dönem yılı oy çokluğu ile aklanarak geçti. Şimdi soru şu? AK Parti'nin Beykoz Belediye Meclisi'nde çoğunluğu olmadığına göre ve oy çokluğuna göre kabul edildiyse, hangi CHP'li Meclis Üyeleri olumlu oy kullanmıştır? Bunu Beykoz kamuoyu ve CHP örgütünün bilmek hakkıdır.

Başkan Köseler, Beykoz Belediyesi'nin toplamda 3 milyara yakın borçla devir aldıklarını açıkladı. Hemen ardından eski başkan Murat Aydın, 1,2 milyar borçla bıraktım dedi. Şimdi Başkan Köseler, kalem kalem borçların kimlere ne kadar olduğunu, varsa sıkıntılı ihalelerin kimlere nasıl verildiğini büyük bir pankart ile Beykoz Merkez'de ve Kavacık Meydanı'nda asmalıdır. Eğer bu yapılmazsa Murat Aydın'ın açıkladığı rakam kamuoyu tarafından kabul görecektir.

Hızımı alamadım yine fazla yazdım.

Devam inşallah...

Yazarın Yazıları