Talip ERCAN
  • 19/02/2024 Son günceleme: 19/02/2024 09:23
  • 3.061

Bu sezon yani 2023-24 Sezonu maçlarında hemen, hemen tüm maçlarını takip ettiğim Kavacıskpor takımı İstanbul Süper Amatör Lig Klasman Grubuna kalma başarısı gösterdi.

Çok ama çok uzun yıllardır takip ettiğim birçok şampiyonluk ve başarılarına şahitlik ettiğim Yeşil-Beyazlı ekibi öncelikle kutlamak isterim.

Futbol bir ders olsa seçmeli değil mecbur bir ders olurdu Kavacıkspor! Nasıl olmasın ki çok genç oyunculardan kurulu hatta klasik deyiş ile altyapıdan gelen oyuncular bile kullanmak gerekmez çünkü onlarında tamamına yakını futbol okulundan gelmekte. Bu anlamda kurumsallaşmış bir takım denebilir.

Kavacık ile birlikte Paşabahçe, Çubukluspor takımları da aynı kulvarda yer almakta. Çubukluspor’un U17 Yaş Türkiye Şampiyonluğunu da unutmuyorum.

Her 3 takımdan profesyonel lig futbol akademilerine giden birçok oyuncu bulunmasını ilçemiz adına da bir onur olarak görmekteyim.

Ben yerel yönetimler tarafından bu tür altyapı hamlesini başarı ile gerçekleştiren takımların desteklenmesi gerektiği inancındayım. Maddi, manevi yanlarında olunmalı.

Bir de sütten ağzı yanan şimdilerde yoğurdu üfleyerek yiyen (Tabi ki mecazi anlamda) kulüpler de yok değil. Buna da örnek Örnekköyspor’u verebiliriz. Her kurulan yen kulüp gibi A Takım düzeyinde liglere katılım sağlayan coşkulu izleyenleri ve şovları ile dikkat çeken Yeşil-Beyazlı ekip erken uyananlardan oldu.

Nasıl mı? A Takıma ayrılan paralar yetmeyince, gelen başarıların devamlılık arz etmeyeceği gerçeği ile yüzleşince 4-5 yıldır altyapıya müthiş önem verilmekte. Bunun için İsmail Türkoğlu Başkan ve Yöneticilerini kutluyorum.

Başa dönecek olursak Beykoz İlçesinde artık bir Kavacıkspor gerçeği var, kendi altyapısından yetişen oyuncular ile yakalanan başarılar. Geçen son 2 yılda TFF Bölgesel Amatör Lig deneyimi de yaşamış, şimdilerde daha sağlam gelen, kazansa da kaybetse de hedefinden şaşmayan bir takım.

Peki, Beykoz 1908 bu işin neresinde derseniz, gelip geçici başarılar alıyorlar arada da bu işi kurumsal hale getiremediler. Yıllar önce Mehmet Şahin ve arkadaşları ellerini taşın altına koyup müthiş uzun vadeli bir proje ile yola çıktılar. İlk 2 senede hemen her yaş grubunda şampiyonluklar peş peşe geldi, ancak onu da kaçırdılar, sistem çöktü.

O devamlılık olsa idi bugün Beykoz 1908 A Takımı çok farklı konumda olur takımın yarısı Kavacıkspor gibi kendi altyapılarından gelen futbolculardan oluşurken diğer yarısı da kaliteli transferler olurdu.

Anlayana sivrisinek saz, anlamayana ise davul bile az! Bilmem anlatabildim…

Yazarın Yazıları