Beykoz bayram namazını saat 07.03'te kılacak

  • 0
  • 2693
Beykoz bayram namazını saat 07.03'te kılacak

Yarın sabah başlayacak Ramazan Bayramı 3 gün sürecek. Beykoz'da bayram namazı 07.03'te kılınacak. Bayram namazı nasıl kılınır?

Bu yıl 30 gün süren Ramazan ayının ardından sabahın ilk saatlerinde bayram namazına gidecek Beykozlular namazı 07.03'te kılacak.

İslam dünyasının heyecanla beklediği Ramazan Bayramı yarın sabah kılınacak bayram namazı ile birlikte başlayacak.

Bayram öncesi Beykoz genelinde hazırlıklar tamamlanırken, bayram namazı ise 07.03'te kılınacak.

Bayram namazı nasıl kılınır?

1. Rekat

Bayram namazına niyet ettikten sonra tekbir alınır ve eller bağlanır, sırasıyla imam hatip ve cemaat sessizce "Sübhaneke duası"nı okur, sonra fasılalar halinde;

Tıpkı iftitah tekbiri gibi yeniden eller kulak hizasına kaldırılarak 1. Tekbir alınır ve eller yanlara salınır,

Sonra 2. Tekbir alınır ve eller yine yanlara salınır, ardından 3. Tekbir alınır ve bu sefer eller göbek hizasında bağlanır.

İmam; gizlice “Euzü besmele” çeker, açıktan "Fatiha suresi" ile birlikte "Zammı sure veya zammı sure yerine geçecek miktarda Kur'an-ı Kerim" okur. Cemaat ise sessizce imamı dinler.

Rüku ve secde yapılarak 2. Rekata kalkılır.

2. Rekat

İmam; gizlice “Besmele” çeker, açıktan "Fatiha suresi" ile birlikte "Zammı sure veya zammı sure yerine geçecek miktarda Kur'an-ı Kerim" okur. Cemaat ise sessizce imamı dinler.

Ardından tekrar tıpkı iftitah tekbiri gibi yeniden eller kulak hizasına kaldırılarak 1. Tekbir alınır ve eller yanlara salınır, sonra 2. Tekbir alınır ve eller yine yanlara salınır, ardından 3. Tekbir alınır ve eller yine yanlara salınır, son olarak 4. Tekbir alınır ancak bu sefer eller kulak hizasına kaldırılmaz ve rükuya gidilir.

Rüku ve secdenin ardından oturulur, "Tahiyyat, Salli-Barik duaları" okunur ve önce sağ tarafa sonra sol tarafa selam verilerek namaz tamamlanır.

Bundan sonra müezzinin refakatinde hep birlikte 3 defa tekbir (teşrik) getirilir. Bu tekbirlerle birlikte imam hatip bayram hutbesi okumak üzere minbere çıkar.

Haber Merkezi

Beykoz Belediye Meclisi 9. dönem ilk toplantısını yaptı
Önceki Beykoz Belediye Meclisi 9. dönem ilk toplantısını yaptı
Beykoz Çubuklu Silolarının dönüşüm hikayesi
Sonraki Beykoz Çubuklu Silolarının dönüşüm hikayesi
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz