Mert AKDEMİR
  • 17/05/2024 Son günceleme: 17/05/2024 09:55
  • 2.683

Malumunuz tasarruf tedbirleri açıklandı. Hazine ve Maliye Bakanımız Mehmet Şimşek yanına Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’ı da alarak çıktı, kamuda tasarruf tedbirleri kapsamında alınacak önlemleri tek tek sıraladı.

Güzel; tasarruf güzel bir şey. TDK’na göre tasarruf; ‘tutum ve biriktirme’ anlamlarını taşıyor. Mesela önümüz yaz; tatil planı yapmadan önce, tatilin parasını çıkarmak için tasarruf planı yapıyoruz. Harcamalardan kısıp tatilin parasına yoğunlaşıyoruz. Evleneceğiz birikim yapıyoruz. Şehir dışına üniversiteye gidiyoruz. Ailemize çok yük olmamak için masrafları kısıyoruz. Belki de çoğu gençlik hayallerimize ket vuruyoruz. Hayatımızda yaptığımız her tasarruf tedbirinin bir sebebi oluyor.

Bakan Şimşek’e göre kamuda açıklanan tasarruf tedbirlerinin en büyük hedefi hayat pahalılığı. Yani hükümetimize göre tasarruf tedbirleri uygulanacak ve hayat pahalılığı ile mücadele edilmiş olacak.

Biz biliyoruz ki; 22 yıldır yönettikleri ülkenin ekonomik sorunlarının sebepleri zaten kendileri. Kendi yönetemedikleri ekonominin zayiatı milletin boynuna vuruldukça vatandaşta sesler yükselmeye başladığı için şimdi bu kararları almak zorundalar. Hatta 31 Mart Seçimlerinin kaybedilmesindeki en büyük neden vatandaşın yaşadığı bu ekonomik sorunların olduğu gayet biliniyor.

Peki geldiğimiz noktada alınan bu tasarruf tedbirleri gerçekten hayat pahalılığına karşı bir çare olacak mı? Vatandaş olarak bizler alınan bu tedbirlerin uygulanmasıyla pazar fiyatlarının ucuzlayacağına inanıyor muyuz mesela?

Et ve Balık Kurumu önünde sabahın köründe sıra bekleyen insanlarımızın, bu tasarruf tedbirleri sayesinde sıra beklemeyeceklerine inanıyor muyuz? Kiralar düşecek mi mesela? Ev fiyatları ucuzlayacak mı? O kadar ileri gitmeyelim derseniz o da olur. Ekmek ve simit fiyatlarındaki artış akşam haberlerine konu olmaktan çıkacak mı kardeşim? Sene 2010; Et fiyatları ucuzlasın diye ilk Angus sığırı sevkiyatını yapmıştı Et Balık Kurumu. Ne oldu o tarihten bugüne, var mı ucuzlama? İnsanlarımızın evine sadece Kurbanda değil yılın tüm aylarında et girecek mi bu tasarruf tedbirlerinden sonra?

Ben size anlatayım tasarrufun bu ülkede asıl neyden yapıldığını. Hükümet asıl tasarrufu suçlulara verilen cezalarda yaptı kardeşim. Kadın cinayetlerinde verilen cezalarda iyi hal uygulamasıyla tasarruf ettiler. Tecavüzcüleri cezalandırırken de iyi hal tasarrufuna başvurdular. Vatandaşlarımızı domuz bağı yapıp betona gömen Hizbullahçılara yeniden yargılama yolunu açtılar. Hapishanelerden tahliye ettiler. Yatacak oldukları senelerden tasarruf etmelerini sağladılar. Çoğu yurtdışına kaçtı ya da kendini gömdü. 2006’da çıkardıkları yasayla cezaevinden çıktıktan 3 yıl sonra mahkeme kararıyla sicil affını getirdiler. Terör suçlarını da bu affa dahil ederek PKK sempatizanlarının siyasi yasaklı olmalarından tasarruf ettiler.’ Pekeke sizi tükürüğü ile boğar’ diye Türkiye Cumhuriyetine başkaldırma cüreti gösteren adamın Van Büyükşehir Belediye Başkanı olmasını sağladılar.

En son Balıkesir’de henüz 20 yaşında motokuryelik yapmak zorunda kalan Emre Ata AKMAN, 6 suç kaydı olması rağmen hapiste tutulması gerektiği günlerden tasarruf edilerek salıverilen 17 yaşındaki bir katil tarafından katledildi. Kim bilir aramızda bu şekilde dolaşan daha kaç tane potansiyel katil var?

Vergi barışıyla borcu silinenlerden, vergi borcu silinip üzerine bir de devletten teşvik alanlardan, Yap-İşlet-Devlet projelerine verilen garanti ödemelerden, Ankara’da ki Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın 1 saatte 1.4 Milyon TL harcamasından falan hiç bahsetmeyeceğim.

22 yıllık Akp iktidarında yaşadıklarımızdan almamız gereken tasarruf dersi; eğer adaletten tasarruf edersek diğer alanlarda alınan tasarruf tedbirlerinin hiçbir anlamının olmadığıdır.

Yazarın Yazıları