A. Raif ÖZTÜRK

  • 2014.07.26 00:00
  • Okunma: 70363 kez
Abdullah Raif Öztürk Kimdir?

20 Nisan 1950 yılında Tekirdağ Çorlu’da doğan Raif Öztürk, ilkokulu Çatalca’da, orta tahsilini ise Beykoz’da tamamladı. O dönemin şartlarına göre eğitimini ve iş yaşantısını birlikte sürdürmeyi hedefleyen Raif Öztürk, Sultanahmet Meslek Lisesi’ne devam etti. Burada kazandığı ‘Makine Yüksek Teknik Ressamı’ sertifikasını, uzmanlığına ekleyerek Otomatik Makineler Operatörlüğü, Makine Bakım ve Onarım Ustabaşılığı görevleriyle iş hayatında profesyonelliğe adım attı.

Türkiye Şişe ve Cam Fabrikalarında, (pnömatik, elektronik, digital, mekanik ve hidrolik sistemli) Borcam Üretim Makinaları ve tesislerinde, mesleğini geliştirerek ‘Otomatik Makineler Üretim Hattı, Makine Teknisyenliği’ & Vadiya Âmirliği yaptı.

Şirketinin, ‘bölümler arası satranç turnuvası’nda, Satranç Şampiyonu da olan yazarımız, evli ve dört çocuk babasıdır…

1973 Yılında Yeni Nesil Gazetesi’nde Köşe yazarlığına başlayan Raif Öztürk, ismine Abdullah müstear adını da ekleyerek, Abdullah Raif Öztürk adıyla Yeni Asya Gazetesi’nde köşe yazısı yazmaya ve kitap çalışmalarına başladı.

‘Özel Araştırma, Geliştirme ve Eğitmen’ görevlisi olarak 1980’de İngiltere’ye, 1986 yılında da Japonya’ya giden yazarımız, dönüşünde de Meslek Lisesi mezunlarına, (Üretim makinaları, Kalite çemberleri ve beyin fırtınası teknikleri hakkında) eğitmenlik, rehberlik ve liderlik dersleri verdi.

1990 yılında Türkiye Şişe Cam Fabrikalarından kendi isteğiyle emekli olan A. Raif Öztürk, 1980-1981 yıllarında, Sultanlar Grup A.Ş.’deki otomatik dolum ve ambalaj makinelerini kurma, oto üretim, randıman ayarları teknisyenliği ve danışmanlığı yaptı.

2002’de ‘Fikir Bahçesinden BİR DEMET’ isimli bir kitabı yayınlanan A. Raif Öztürk’ün, ‘Bir nefes sıhhat, EŞİTTİR SECDE’, ‘Gerçek Huzur ve Mutluluk’ adlı kitapları baskı aşamasında, ‘Esma-ül Hüsna ile NİYAZ’ adlı kitabıyla ilgili ise çalışmalarını sürdürüyor.

Öztürk, Türk Tasavvuf. Musikisi Yûşa İlâhi Grubu’nda 4,5 yıl görev yapmış ve Televizyonlarda ve çeşitli etkinliklerde de sahne almıştır…

Halen (1962’den beri) Beykoz, Kavacık’ta ikamet etmektedir. Adidas, Nike, Puma, Converse vs. gibi ünlü 30 markaların bayiliğini yapan Öz Emek Spor Mağazalarını işletmektedir.

Ayrıca ‘İstanbul İlim ve Kültür Vakfı’ Yüksek İstişare Kurulu görevlisidir.

Hiç Kur’ân okumasını bilmeyen 30-40 kişilik guruplara, 10 derste (aynı yarım günde ve toplam 10 saatte) Kur’ân Öğretme Uzmanıdır. Kendisi Kur’ân Kıraat ve Tashih-i Hurûf eğitimlidir.

2006 Yılından beri de “Dost Beykoz Ailesi” mensubudur…

Anahtar Kelimeler: Dost Beykoz, Yazar, Raif Öztürk

Yazarın Yazıları