Talip ERCAN
  • 02/05/2018 Son günceleme: 02/05/2018 16:53
  • 10.599

Yıllardır futbolun içinde olan biri olarak şu an Türkiye’de futbol liglerinde gerçekleşmekte olan en alt yaş grubu maçlarının yani U11 müsabakalarının yanı sıra, en üst yaş grubu olan Masterler-Veteranlar Ligi karşılaşmalarını da aynı anda takip etmekten heyecan ve mutluluk duymaktayım.

Siz bakmayın Veteranlar Ligi, Beykoz Veteranlar-Masterler takımları diye konuşmaya başladığınızda aklınca muzipçe bir cümle kurarak “Ne yani bu ligde oynayanlar Et Yemiyorlar mı, Vejeteryan kişiler mi?”  diye soru sorup kafa bulma düşüncesinde olanlara.

Türkiye’de son yıllarda Veteranlar-Masterler Ligi rüzgârları esmeye başlarken, Beykoz Masterler Futbol Spor Kulübü de bundan 5 yıl kadar önceleri kurulmuştu.

Beykoz ilçesinin sembol isimlerinden olan “Kelle İbrahim” adına düzenlenen Veteranlar futbol turnuvalarının başlaması ile kurulan Beykoz Masterler Kulübü, geride kalan yıllar zarfında bünyesinden 3-4 farklı takım çıkararak özel bir yeri olduğunu da kanıtlamış oldu.

Nitekim bu takımlardan biri konumunda olan ve önceki sezonlarda Beykoz Masterler Futbol Takımı forması giymiş isimleri de bünyesinde barındıran Göllü Masterler Futbol Takımı Nisan Ayı sonunda Antalya’da gerçekleşen Türkiye Veteranlar Futbol Ligi ( TVFL ) Finallerinden Şampiyon olarak çıktı. Öte yandan aynı Finallerde Beykoz İlçemizi temsil eden Beykoz Masterler takımı da üçüncülük kupasının Sahibi oldu.

Yine Nisan Ayı sonlarında Antalya’da yapılan bir başka Masterler-Veteranlar Futbol Müsabakalarında -Soccer Cup 2018- Beykoz Rizeliler Derneği Masterler Futbol Takımı 44 takım içinde 5. olarak Beykoz’a bu anlamda bir başka katkı sunan ekip oldu.

Bugün ülkemizde futbola olan sevgi bilinmekte… Özellikle İlkbahar-Yaz Döneminde Halı Sahalarda gece yarılarından sonralara bile yer bulunabilirse ki pek çok örneği var maçlar bile oynanmakta. İşte burada forma giyen pek çok isim için Kelle İbrahim Veteranlar Futbol Turnuvalarına katılım ayrı bir heyecan olmakta. Yukarıda da ifade ettiğim gibi birçok takım da Liglere katılım sağlamakta.

Yani bu insanları yani ortalama 40 yaş üzeri, aktif futbolculuk dönemini geride bırakmış insanları gidin evinize torunlarınızı sevin diyerek ve de daha farklı benzetmeler ile rencide edenlere diyecek kelime bulamıyorum. Aslında bu kişilerinde içinde –Keşke bende onlar gibi oynayabilsem- dediklerini de tahmin etmekte zorlanmıyorum.

Yani bu liglerde çeşitli takımlarda forma giyen Beykoz ilçemizin bir zamanlar gerçekten de kaliteli futbolcularını alkışlamak yerine maalesef burun bükmek, arkalarında gülmek ne derece yakışıklı kalmakta. Yoksa bu düşüncede olanlar affedersiniz koca göbekleri ile cesaretler olmadığı için mi,  o kadar futbol filozofu kesilmiş iken küçümser bir tavır sergilemekteler.

Kahve köşelerinde pineklemeyen, kendiişlerinden çıkıp, fedakârca antrenman yapıp maçlara çıkan bu kişileri alkışlamak gerekirken, en azından manevi anlamda, moral vererek destek olmak varken nedir bu çekememezlik hali…

Bakınız yaklaşık 10 günlük Antalya’daki Turnuvaları takibimde gördüğüm güzellikleri buraya yazsam sayfalar yetmez. Orada Batman’dan, Kırşehir’den, Çanakkale’den, Ankara’dan gelen onca takım sporcuları arasındaki heyecan ve muhabbeti bizzat görüp yaşamış biri olarak her birini takdir ediyorum. Bir zamanların Milli Futbolcularını, Süper Ligin deneyimli ünlü oyuncuların da buralarda görmek ayrı bir heyecan da kattı.

Beykoz İlçesinde şu anda resmi olarak 3 Takım tarafından temsil edilmekteyiz, umuyorum ki bu sayı ileriki yıllarda daha da artacak.

Antalya izlenimlerimizin ardından soluğu Gümüşsuyuspor Muharrem Ergül Tesisleri Sahasında yapılan U11 maçlarına aldım. Yani 40-50 Yaş ortalamalı yapılan maçların ardından U11 Yaş Grubu müsabakalarını da izlemek oldukça ilginç geldi bana… Hani derler ya – Adam olacak çocuk küçüklüğünden bellidir- aynen öyle minik kramponların içinde öylesine kaliteli, yetenekli isimlere rastladım ki gelecek adına umutlanmadım desem yalan olur.

Değerli Dostlar spor her zaman iyidir, insan sağlıklı, zinde tutar… Ben her yaş grubunda bir spor dalı ile meşgul tüm Beykozlulara saygı duyuyor, başarılar diliyorum. Cumhuriyetimizin Kurucusu Atatürk’ümüzün dediği gibi “Sağlam Kafa sağlam vücutta bulunur ki, "Nato Kafa Nato Mermer Kafalı” dostlar yeter ki anlayabilip, saygı gösterebilsinler.

Yazarın Yazıları