Ömer MİHLAÇ
  • 20/09/2016 Son günceleme: 20/09/2016 18:58
  • 5.713

Ülkede ekonominin, istihdamın gelişmesi için çok farklı alanlarda çalışmalar yürütülmektedir.

15 Temmuz gecesinden sonra ekonominin, yatırımların önünü açan gerçekten ülkeye kısa ve orta vadede etki yapacak çok sayıda yasal düzenlemeye imza atan Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve bu konuda çalışmaların önünü açan Sayın Başbakanımıza da teşekkür ediyorum. İnşallah yapmış ve yapılacak olan düzenlemeler de ülkemizin kalkınmasına yardımcı olacaktır.


Ben bu yazımda ülkemizde, özellikle özel sektörün maliyeye karşı bir çekingenliği olduğunu dile getirmek istiyorum.

Korkuyor millet maliyeden. Diyorum ki Sayın Maliye Bakanım, şu çekingenliği, korkuları ortadan kaldıralım. Biz vatandaş olarak devletimize güveniyoruz, siz de vatandaşınıza işadamlarınıza girişimcilerinize inanın, güvenin.

Vatandaşımız dişi ile tırnağı ile ekmek kazanmaya çalışıyor. Kendisine de, başkasına da iş sağlıyor, ekmek veriyor. Bu bakış açısıyla Maliye Bakanlığı, özellikle işverenlerimize, iş dünyasına çok daha olumlu yaklaşıp güven duyması lazım.

Bilmelisiniz ki mükellefin hakkı her şeyin üzerindedir… Her mükellef beyanı da doğrudur, yaptığı iş de doğrudur. Hata yapmış olabilir, hatayı herkes yapar. O zaman da Maliye Bakanlığı olarak bu kardeşlerimize doğruyu, iyiliği, güzelliği anlatmanız lazım. Gerçekten bu ekonomik koşullarda maliyetler çok yüksek, vergi yükü gerçekten de çok ağır. İnşallah önümüzdeki dönemde yeni düzenlemeleri de bu anlamda hayata geçirirsiniz.

"Herhangi bir şekilde bir gün gelip, 'getirin bakalım defterleri, 2011 yılının defterlerine bakalım.' diyorsunuz. Eyvallah boynumuz kıldan ince! 

Beş yıl çok uzun bir süre. Bir mükellefin 5 yıl sonra hala, '5 yıl önce ne olacak?' diye kafasında tereddüt oluşması doğru değil. Bu zaman diliminde olayları hatırlamak, girdi çıktılarla ilgili yeniden analiz yapabilmek çok zor. Maliye Bakanlığı da '5 yıl nasıl olsa uzun bir süre' deyip daha rahat hareket ediyor. Zaman aşımına bir kaç ay kala hadi bakalım, bir tebligat, ardından bir telefon! ''5 yıl öncesine ait defter ve belgeler gelsin!'' gelsin bakalım gelmesinde de, beş yıl içerisinde kaç mali müşavir değişti, hisse devirler yapıldı, devir edenler kim bilir nerde? Ayıkla bakalım pirincin taşını! Yük yinede mali müşavirlerin omuzlarında hadi bakalım üstat sen bu işi halledersin!

Oysa ben istiyorum ki, Maliye Bakanlığı rahat hareket etmesin, daha sıkı çalışsın. İnşallah yakında yapacağınız bir yasal düzenlemeyle vergi inceleme süresini 5 yıldan 3 yıla düşürürsünüz. Böylelikle vatandaşlarımız sadece geçmiş 3 yıla ilişkin incelemeyle muhatap olacaklar. Böylelikle mükellefler de idare de daha yakın bir zamanda vergi konularına bakacaklar.

Maliye Bakanımız Sayın Naci Ağbal yaptığı konuşmalarda bunun sinyallerini verdi. Aldığım duyumlara göre de çalışmalar başlamış. Kanaatimce 6736 Sayılı Vergi Barış Kanunu çerçevesinde başlayan yapılandırma ve matrah artırımı çalışmaları sonunda vergi inceleme süreleri 5 yıldan 3 yıla düşecek.

Çalışmalar son hızıyla devam ediyor. Bu bağlamda maliye bakanımız Sayın Naci Ağbal'a çok büyük görevler düşmekte. Kendisine görevinde başarılar diliyorum. 

MALİYE BAKANI NACİ AĞBAL KİMDİR?

1968 Bayburt doğumlu olan Ağbal 1989 yılında İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nden mezun oldu. 1989 yılında Teftiş Kurulu’na girmiş, 1993'te Maliye Müfettişi olmuştur. 2003'te Gelirler Genel Müdürlüğü Daire Başkanlığı görevine, 2007 yılında Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğü'ne atanmıştır. Ayrıca Ekim 2008 yılında Bakanlar Kurulu kontenjanından YÖK Üyeliğine seçilmiştir. 12 Haziran 2009 tarihinde Maliye Bakanlığı Müsteşarlığına atanmıştır. 8 Mart 2008 tarihi itibariyle de Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet üyesidir. Maliye Bakanlığı Müsteşarlığı görevinden ve ayrıca YÖK Genel Kurulu üyeliğinden 2015 Milletvekili Seçimleri öncesinde aynı yılın Şubat ayında istifa etti. Adalet ve Kalkınma Partisi'nden Bayburt milletvekili seçilmiştir. 13 Eylül 2015 tarihi itibariyle Adalet ve Kalkınma Partisi'nin Ekonomiden sorumlu Genel Başkan yardımcısıdır.

Yazarın Yazıları