Yaşam

Vefa, İstanbul'da bir ilçe adı değil

Vefa, İstanbul'da bir ilçe adı değil
2014.08.14 00:00
| | |
4139

Beykoz'da Ramazan Bayramı'nı mezarlıkta geçiren de vardı.

Ramazan Bayramı'nı hem tatil olması hem de manevi bir ağırlığı olması nedeniyle gönüllerince yaşayanlar, aile ve akraba ziyaretlerine birinci günden itibaren başladı. Ancak kimileri de vardı ki, aile ve akraba ziyaretlerinde evlere değil, mezarlığa geldi. Dost Beykoz, "Vefa'nın yalnızca İstanbul'da bir ilçe adı olmadığını"düşünen kişileri Beykoz Kavacık Mezarlığı'nda görüntüledi. Kaybettikleri yakınlarını gözyaşlarıyla ve dualarla anan kişilerden kimileri görüntülenmek istemezken, kimileri de bu ‘onurlu’ ve ‘gururlu’ duruşun resmedilmesine itiraz etmedi.

Mehmet Amca, eşi Zeynep Koç ile birlikte, 2002 yılında hayatını kaybeden kızları içinSultangazi'den Beykoz'a gelmişti. Kızlarını aradan 11 yıl geçtikten sonra da unutmayan ve aziz ruhunu ziyaret eden ikili, sessiz adımlarla mezarlıktan ayrıldı.

Kemal Kalaycı ise beraberindeki çocuklarıyla, anneanne ve dedesinin yer aldığı mezarlığa 'su'taşırken objektiflerimize yansıdı. Maslak'tan yakınlarıyla birlikte geldiğini anlatan Kalaycı, yaşamda olmayan anneanne ve dedesi için dua etti.

Feriköy'den kalkıp Kavacık Mezarlığı'na gelen Murat Şahin Yılmaz ise bundan 2 yıl önce,2011 yılında yaşamını yitiren babası Cengiz Şahin Yılmaz'ın mezarlığı önünde dua etti. Eniştesi Mustafa Erşe ile birlikte Bayram günü 'evlatlığının gereğini' yerine getiren Şahin, bir süre babasının mezarlığıyla da ilgilendi.

Kavacık Mezarlığı sorumlusu Baran Çevik de Bayram günü 'mesai yapan' çalışanlardandı.İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından görevlendirilen kişilerce, mezarlığın, Bayram dışındaki günlerde temizlendiğini ve sulama işlemine tabi tutulduğunu anlatan Çevik, sabahın erken saatlerinden itibaren İBB tarafından gönderilen lokumun da ziyarete gelen vatandaşlara dağıtıldığını kaydetti.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Bayram, Kavacık, Mezarlık, Beykoz, Beykozhaber

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"