Makaleler

Vay anasını be!..

2014.10.27 00:00
| | |
4308

“Kobani düşerse Ankara düşer” diyor, bir HDP’li. Hadi canım sende

Kobani nere?

Suriye sınırları içerisinde bir yerleşim birimi.

Geçen yıl Meclis’teki tezkere konuşmalarını hatırlıyor musunuz?

Suriye’nin toprak bütünlüğü, bağımsızlığından dem vurarak tezkereye “hayır oyu” verenler, bugün Kobani’ye Türk askerinin neden girmediğini, IŞİD’ bir cephe açıp kara savaşı neden başlatmadığını soruyor. Yani, Suriye sınırlarını aşıp, bir katil olan Esed’in kasabasında savaşın diyorlar. Maceramı arıyorsunuz beyler kimin için savaşacağız. Bi akıllı olun ya!..

Üstüne üstlük Kılıçdaroğlu, “Meclis’e sadece Kobani için bir tezkere getirilsin, biz de destekleyelim” lütfünde bulunuyor. Hadi oradan be!

Dolayısıyla bu ana muhalefet müdürünün akıl ve mantıktan uzak bu romantik önerisini dinleyince, televizyon ekranına fevri bir şekilde: İyi de muhterem, IŞİD; Hatay’a, Suruç’a veya Viranşehir’e girerse, o zaman ne yapmamızı önerirsin? Deyiverdim.

Muhtemelen sesimi duymadı.

Hoş, duysa da aynı frekanslarda olmadığımız için beni anlayamaz. Lakin Türkiye’nin meselelerine ilişkin ciddi bir fikri olduğunu da sanmıyorum. Son tezkereye hayır oyu veren CHP ile HDP’nin şimdi de Kobani hususunda aynı koro da aynı şarkıları şakımaları tesadüf değil, elbette.

Kobani için ülkemizde yapılan eylemlerde 39 zat hayatını yitirdi.

Kobani için sokak çağrısı yapan terör örgütü PKK’nın siyasal uzantısı kuklalar, bir yandan da“çözüm sürecinin” derdine düşmüş.

Yine bu konuyla ilgili bir arkadaşım bir kürt siyasetçi yazar olan Ayhan Bilgen’i internette bir araştırırıp kendi insi yatınla bir irdelermisin dedi.  Bende bir bakarım dedim ve baktım.

Kürt siyasetçi ve araştırmacı yazar Ayhan Bilgen uzun yıllar Mazlum-Der başkanlığı yapmış. Son dönemde Demokratik Anayasa Hareketi adlı sivil toplum inisiyatifini kurmuş. Ayrıca Demokratik İslam Kongresi sözcülüğünü devam ettiren ve bana göre olmayan kürt sorununa kafa yormuş entelektüellerden birisi.

Burada önemli olanı Kobani eylemleri patlak verdiği gün attığı tweet; “Kobani’yi düşüren IŞİD değil, Anadolu’nun sessizliğidir” vay anasını be!..

Sonrasında bir gazeteciye verdiği demeçte: Türkiye solunun Gezi’den beri Kürtleri yalnız bıraktığını, şu anda mevcut kürt siyasi hareketinin bile ‘Kobani de yanlarında durmadığını söylüyor. Benimde bunu okuduktan sonra bir anda ağzımdan şu kelimeler çıkıverdi; Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde, illerinde yapılan insan dışı eylemlerde,  bilinçsizce hayatlarını kaybeden kişiler uzay yaratıklarımıydı, mevcut kürt siyasi partisinin, partizanları değiller miydi, dedim. Sanki karşımda birisi ile konuşuyormuşum gibi.

Şu adamın attığı tweet’e bak ya, “Kobani’yi düşüren IŞİD değil, Anadolu’nun sessizliğidir” Kıbrıs’ta olsun, 30 yıldır ülkemiz sınırları içerisinde devam eden adı konmamış savaşta olsun, acımasız terör Pusuları’ndan şehit olan Askerin, Polisin ailelerine bir başsağlığını bile çok gören zihniyet, bugün kürt kenti Kobani’de yaşananlara Anadolu’nun sessiz kalmasına hayret ediyorlar. Bi gidin ya neyin peşindesiniz. Zira halkımız öğrendi nelerin peşinde olduklarınızı..

Mademki; Türk Askerinin Kobani’ye girmesini istiyorsunuz. Neden Musul ve Kerkük’e de girelim demiyorsunuz? Dünyanın birçok yerinde zulüm gören Türkmen kardeşlerimiz için niye eylem planları düzenlemiyorsunuz?

Kardeşlik projesine dahi istihza ile yaklaşanlar, neden acımızı paylaşmıyorsunuz diye laf söylemesinler. Kardeşlikte acılarda, sevinçler de elbette paylaşılır.

Aynı hizada oturup, karanlık bir zihniyetle askerleri ve polisleri şehit edenler, geçtiğimiz günde Bingöl’de, Diyarbakır’da ve Van’da kendi soydaşlarının dükkânlarını yakıp, yıktılar, yağmaladılar. Dolayısıyla son olarak; Türkiye sınırlarında yaşayan her vatandaş akıllı olsunnnnn.

Anahtar Kelimeler: Kobani

reklam
Diğer Yazıları

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"