Yaşam

Vatandaş şikayetçi, Beykoz’u yönetenler çaresiz

Vatandaş şikayetçi, Beykoz’u yönetenler çaresiz
14.08.2018 20:13
| | |
9719

Beykoz Gümüşsuyu’nda hayvan barınağı olarak kullanılan evdeki köpeklerin sürekli havlaması mahalleliyi canından bezdirdi.

Köpek havlamalarından geceleri uykusuz geçiren vatandaşlar, hangi makama müracaat etse bir çözüm üretemedi. Beykoz Kaymakamlığı, Beykoz Belediyesi, Büyükşehir Belediyesi, Orman Müdürlüğü ve Cumhuriyet Savcılığı gibi birçok resmi kuruma başvuru yapan vatandaşların topladıkları imzalarda bir işe yaramadı.

“Gece gündüz havlıyorlar”

Beykoz Gümüşsuyu Mahallesi’nde, resmi kayıtlarda Tuğçem Dışkaya’nın kiracı olarak gözüktüğü evde beslenen köpeklerin gece ve gündüz olmak üzere belirli belirsiz saatlerde sürekli havlaması bölgede yaşayan vatandaşların psikolojisini bozdu. Resmi makamların yapmış oldukları incelemeler sonucunda 10 köpeğin olduğu tespit edilen evden yayılan koku ve havlama sesleri karşısında vatandaşlar çaresiz kaldı.

“Kimse tedbir almıyor”

Hayvanları sahiplenen kişinin gerekli tedbirleri alması için vatandaşların yapmış oldukları bütün girişimler sonuçsuz kalırken, Beykoz Kaymakamlığı, Beykoz Belediyesi, Cumhuriyet Başsavcılığı ve Orman Müdürlüğü gibi kurumlara yapılan müracaatlar, 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’na takıldı.

“Hayatımızdan bezdik”

Mahalleli olarak yapmış oldukları tüm girişimlerin sonuçsuz kalmış olması karşısında, şaşkın olduklarını söyleyen D.G isimli vatandaş, “hayatımızdan bezdik. Gece gündüz havlayan köpekler psikolojimizi bozdu. İşyerinde masalarda uyur olduk” dedi.

“Geceleri uykusuz geçiriyoruz”

Bu köpeklerin yaşam mahallinde ne amaçla tutulduklarını anlayamadıklarını ifade eden D.G, “zannediyorum evde kimse olmuyor. Köpeklerde aç kalınca havlamaya başlıyor. Gece sabahlara kadar sesleri kesilmiyor” şeklinde konuştu. “Mahalleli olarak aramızda imza topladık. Birçok resmi makama, hatta BİMER’e kadar şikâyette bulunmamıza rağmen, ne bir resmi kurum ilgili kişiye bir uyarı yaptı, nede bu hayvanları orada besleyenler bir tedbir aldı. Bu bir hak gaspıdır. Biz geceleri uykusuz geçiriyoruz.” ifadelerine yer veren D.G, “başvuru yapmadığımız yer kalmadı. Artık devletin bu durum karşısında çaresiz kaldığını düşünmeye başladık. ” ifadelerini kullandı.

Beykoz Cumhuriyet Savcılığı’na yapılan suç duyurusu sonucunda, kovuşturmaya yer olmadığı ve aynı zamanda belediyenin hizmet alanına girdiği belirtildi. Beykoz Belediyesi de yapmış olduğu, yine yapılan şikâyet üzerine şu cevap verdi:

Kiracı olarak kaldığını beyan eden Tuğçem Dışkaya adlı vatandaşın özel mülkiyetinde, etrafının çevrili ve kapalı olduğu bahçeli bir ev içinde, 14 adet köpeğin bakıldığı tespit edilmiştir. 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu ve bu kanunun uygulama yönetmeliği ve Belediye Emir ve Yasakları Uygulama Yönetmeliği çerçevesinde yapılan denetimlerde hayvanlarının hepsinin aşı ve kimlik karnelerinin olduğu, özel mülkiyet içinde bakıldığı, evin içi ve bahçesinde çevresel hijyen ile ilgili herhangi bir olumsuzluk görülmediği, bahçe dışından köpeklerden ses duyulmadığı ancak evin içine ve bahçeye girildiğinde köpeklerin havlama suretiyle ses çıkarttığı tespit edilmiştir.

Bu kapsamda 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu ve Belediye Emir ve Yasakları Uygulama yönetmeliği çerçevesinde işlem yapılmamış olup, hayvan besleme ve bakım koşulları anlatılarak gerekli uyarı ve ikazlar yapılmıştır.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz, Gümüşsuıyu, Köpek, Havlama, Tuğçem Dışkaya

reklam

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"