Vatandaş İş Bankası'na sahip çıktı

  • 29.01.2016 17:14
  • Güncelleme: 11.03.2020 21:19
  • Okunma: 9713 kez
  • Yorum: 0
Beykoz Vakfı Başkanı Şaban Tören, beraberindeki heyetle birlikte İş Bankası Beykoz Şubesi önünde bir basın açıklaması yaptı.
Vatandaş İş Bankası'na sahip çıktı

Beykoz Vakfı Başkanı Şaban Tören, beraberindeki heyetle birlikte İş Bankası Beykoz Şubesi önünde bir basın açıklaması yaptı.Daha önce Dost Beykoz tarafından duyurulan ve Beykoz Vakfı Başkanı Şaban Tören'in bankaların aldığı hizmet gelirlerini protesto eden basın açıklaması bugün gerçekleştirildi. Şaban Tören, elindeki metni okuduğu sırada yoldan geçmekte olan Beykozlular da ilgiyle kalabalığa karışarak, Şaban Tören'i dinlemeye başladı.

Bu sırada bir Beykozlu vatandaş, basın açıklamasının ‘neden İş Bankası önünde yapıldığını’ sorması üzerine ortam kısa süreliğine gerildi. Beykozlu vatandaş ise İş Bankası'nın aldığı hizmet ücretini daha sonra sorunsuz bir şekilde geri verdiğine dikkat çekerek, asıl toplantının Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası önünde yapılması gerektiğini savundu. Şaban Tören ise yaptığı açıklamada da bir banka adı vermediğini ve yaptığı son işlemi İş Bankası'nda gerçekleştirdiği için bu noktayı seçtiğini söyledi.

Beykoz Vakfı Başkanı Şaban Tören, bankaların uygulamalarını protesto ederek, vatandaştan alınan hizmet ücretlerine karşı çıkmak için bir basın toplantısı düzenledi. İş Bankası Beykoz Şubesi önünde gerçekleştirilen basın açıklamasında Şaban Tören şunları söyledi:

Şaban Tören: “Bankaların uygulamalarını şiddetle protesto ediyorum!”

"Bankacılık sektörü halkımızı sülük gibi emiyor. Bankacılık hizmet gelirlerinin banka kârlılıkları içindeki payı her geçen yıl artmaktadır. Yani gittikçe bu kalemlerden alınan ücret ve komisyonlar asli gelir kaynağına dönüşmektedir. Yapılan yasal düzenlemelere rağmen bankalar, bu alandaki gelirlerini artırabilmektedir. Bunun temel nedeni yapılan yasal düzenlemelerin müşteriden çok bankaları koruyan bir formatta olmasıdır.

Bankalar, temel işlevi olan kredi faiz gelir kalemlerinin yeterince artıramayınca, çareyi şube personeline çok yüksek hedefler vermekte aramaktadır. Hedefini tutturamayan personeli ise düşük performanstan işten atmaktadır. Kredi kartlarının aidatı çok yüksek iken, kartın bankaya maliyeti çok düşüktür. Sonuç olarak asıl işi para alıp, para satmak olan bankalar, gelirlerini maalesef kredi kartı aidatı, havale ücreti, hesap işlem ücreti, yıllık üyelik gibi basit kalemlerden karşılayarak gelirlerini artırmaktadır. Bankacılık sisteminin yoksul halkımızın üstünde uyguladığı baskı ve terörü bertaraf etmek için tüketicileri, haklarını korumaya davet ediyor ve bankaların bu tür uygulamalarını şiddetle protesto ediyorum!"

Öte yandan Beykozlu vatandaş ile Şaban Tören arasındaki tartışma, sonunda tatlıya bağlandı. Vatandaşın basın açıklamasına yönelik sözlerinin, birçok başka konuyu da dile getirmek adına fırsat oluşturduğunu kaydeden Şaban Tören, İş Bankası'nı savunan vatandaşa teşekkür etti. Basın açıklamasının ardından toplanan grup, olaysız bir şekilde dağıldı.

 

Haber Merkezi

 

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz