Dr. Mahmut AKYILDIZ
  • 01/01/1970 Son günceleme: 02/05/2013 00:11
  • 10.208

Varis ya da tıp dilindeki tanımı ile “variköz ven hastalığı”, toplum nüfusunun yaklaşık %50’sini etkileyecek kadar yaygındır bir hastalıktır.

Bacaklarınızdaki özellikle akşam saatlerine doğru başlayan ağrı, şişkinlik, yorgunluk ve gece krampları, huzursuz bacak gibi varislerinizle ilgili şikayetlerinizin hayatınızı olumsuz etkilememesi için, doktorunuzun önerdiği ilaç tedavisine ek olarak yaşam tarzında yapacağınız birtakım değişiklikler, varis şikayetinizin iyileşmesinde katkıda bulunacaktır.

1) Varis nedir?

Varis yaşam kalitesini kötü yönde etkileyen bir hastalıktır. Bacaklarınızdaki variköz venler (genişlemiş toplardamarlar) taşıdıkları kanı kalbinize doğru geri götürmekte zorlandıklarında genişlemeleriyle boğumlu, kıvrımlı bir şekil almalarıyla ortaya çıkar. Varisler kozmetik bir sorun olmanın yanında bacaklarda ağrı, şişkinlik ve yanma bazen de kaşıntı hissine neden olabilirler. Hatta bazı varisler genişleyerek doku hasarına, kanamalara, infeksiyon gelişimine, tromboflebite neden olabilirler, daha da kötüsü tromboze olması nedeniyle pıhtı kopması sonucu hayatı tehdit eder duruma gelebilirler. Ancak variköz venler ne kadar ileri seviyede olurlarsa olsunlar tedavileri mümkündür.
 
2) Varis tehlikeli midir?
 
Varis tek başına tehlikeli bir oluşum değildir. Ancak görünürde varis olan bacaklarda daha derin katmanlarda seyreden toplardamarlarda da variköz değişikliklerin olduğu düşünülebilir. Bu damarlarda kan dolaşımının bozukluğu tıkanmalara yani derin ven trombozuna neden olabilir. Uzun süren variköz hastalık zamanla bilhassa ayak bileği çevresindeki cilt dokusunda renk değişikliklerine, şişmeye ve hatta iyileşmesi güç yaralara (venöz ülser) neden olabilir.
 
3) Varislerim yüzünden ne zaman doktora gitmeliyim?
 
Eğer uzun süre oturduktan ya da ayakta durduktan sonra bacaklarınızda ağırlık hissi oluşuyor ve şişkinlik gözlüyorsanız bilhassa ayak bileğinizin çevresinde deride kırmızı ya da kahverengi renk değişikliği görüyorsanız; varisleriniz artan derecede ağrı veriyorlarsa ya da sizi görüntü olarak rahatsız ediyorlarsa doktorunuza başvurunuz.
 
4) Varis teşhisi için gideceğim doktorum bana ne gibi tetkitler yapabilir? Bunlar acı verir mi?
 
Doktorunuz öncelikle bacaklarınızı muayene edecektir. Böylelikle varislerin bulunduğu bölgeleri, varislerin yan kollarını, varsa diğer varis hastalığı aşamalarına ait görüntüleri yani telenjiyektazileri (ince, örümcek ağı biçiminde kılcal damar genişlemeler) ve ödemin varlığını tespit etmeye çalışacaktır. Ardından gerek görürse ultrasonografi aracılığı ile varislerin daha derindeki seyirlerini görüntüleyecektir. Bu inceleme tamamıyla acısız, cilt yüzeyinden yapılan bir görüntüleme işlemidir. Ancak yeterli bilgi alınamazsa venografi dediğimiz ilaçlı toplar damar filmi de istenebilir.
 
5) Varis tedavisi nasıl yapılır?
 
Doktorunuz size öncelikle yaşam tarzınızda yapmanız gereken değişikliklere dair önerilerde bulunacaktır. Elastik bandaj ve varis çorapları semptomlarınızı gidermede size yardımcı olacaktır. Variköz venlerın tedavisinde hastalığın aşamalarına göre çeşitli tedavi aşamaları vardır. Varis semptomlarını gidermede etkili veno-aktif ilaçları hastalığın ilk evresinden son evresine kadar kullanabilirsiniz. Skleroterapi, köpük tedavisi,  lazer veya radiofrekans tedavisi  daha çok telenjiyektazilerde  uygulanabilmektedir. Skleroterapi ve köpük tedavisinde, variköz venlerin içerisine özel  sklerozan bir madde enjekte edilir. Uzun yıllardır uygulanan cerrahi yöntemlere son yıllarda daha az invaziv olan endovenöz (damar içi) lazer veya radiofrekans tedavisi de eklenmiştir. Tedavinin şekli; damar şekli, yapısı ve çapına uygun olarak değişebilir.
 
6 . Ameliyattan sonra varis tekrarlar mı?
 
İyi bir muayene ve tetkik ile değerlendirme sonrası, sorun tam olarak tanımlanır ve sorunlu bölgeler ve varis oluşumuna neden olan yerlere müdahale edilirse ve gerekli destek tedavisiyle hayat tarzı değişiklikleri sağlanırsa ameliyat sonrası varislerin tekrarlama şansı düşüktür.
7. Varisten korunmak için neler yapabilirsiniz?
- Ayak ve bacak kaslarını geliştirecek sporlar yapmak,
- Düzenli yürüyüşler (bacaklardaki kan pompasını çalıştırmak)
  *Ofis içinde sabit oturarak veya sabit ayakta durarak çalışıyorsak,
    sık sık ofis içi yürüyüşler faydalı;
  *Orta yükseklikte topuklu ayakkabıları tercih etmeliyiz.   
- Ayaklarımızı kalbimizden daha üst seviyede dinlendirmek
- Aşırı sıcaktan sakınmak
- Fazla kilo almamak ve fazla kilolardan kurtulmak
- Varis çoraplarını düzenli bir şekilde kullanmak
  Özellikle yoğun çalışacağımız, uzun süre ayakta sabit kalacağımız günlerde
  Varis çoraplarını mutlaka giyilmeli  (koruma amaçlı - ilerlemeyi yavaşlatmak amaçlı)
Yazarın Yazıları