Makaleler

Var mı bir spor politikanız?

2014.07.28 00:00
| | |
7930

Mübarek Ramazan ayı geldi geliyor derken, ilk haftayı geride bıraktık, hatta sizlerden bazılarınız bu yazıyı okuduğunda bir hayli zaman geçmiş olup Bayram Havasını solumaya, beklemeye başlamış dahi olabilirsiniz.
Kim ne derse desin Ramazan mübarek, ulvi bir ay olma özelliğini korumakta. Son günlerde haftalarda yaşanan, ülke olarak bizleri kasıp kavuran, bunaltan nice kötü olayların önüne geçti mübarek ay.
 
          Değerli dostlar... Kendimi bildim bileli bir şeyler karalama ihtiyacı duyan bu özelliğini okul çağlarından beri sürdüren bir kişiyim. Ana çevrem, arkadaş grubum spor camiasının insanlarından oluşmakta ve de özellikle de Beykozspor. Zaten yıllardır yazmaktayız derken Beykozspor öncelikli bir yazı durumumuz da söz konusu. Maalesef Asırlık Çınarın dalları birer birer döküldü ve sadece ana gövdesi kaldı, yani kurumsal kimliği. Daha önceki yazılarımda da ifade ettiğim gibi biz bu ilçenin büyüklerinden Beykozspor’un 1.Ligde ki anılarını dinleyerek büyüdük. Bizim nesil yani 60’lı yılların ikinci yarısında doğanlar ise 2, 3 ve Bölgesel Amatör Ligdeki günlerini yaşadı. Bizden sonraki nesil ise korkarım ki bir hayli uzun zaman Amatör liglerdeki Beykozspor’...yazık ki yazık...
 
BELEDİYELERİN SPORA BAKIŞI NASIL OLMALI!
 
          Bunca yıldır o saha senin bu saha benim koşturup durur iken gittiğimiz yerlerdeki Belediye Yönetimlerinin spora ve spor kulüplerine, spor alanlarına olan ilgisini fazlası ile görüp işittik. Özellikle Kocaeli ilindeki Belediyelerin yapmış oldukları spor alanları ve yeni futbol sahalarını görünce neden Beykoz ilçesinde bunun izlerini görmek mümkün olamıyor diye kendi kendime sorup durdum. A ya da B ismin Belediye Başkanlığı koltuğunda oturduğu dönemlerde değişmeyen bir yazgı bu. Beykoz gibi gerçekten de kafaya konsa, ciddi mesai harcansa Türkiye’nin spor başkenti bir ilçe konumunda olabilecek bir yerde bu vurdumduymazlık nedir bir türlü anlayamadım.
 
          Bahane üretecek o kadar konu varsa da bunları çözecek dik duruş, vatandaş lehine bir duruş, gençlik yani gelecek için bir tavır nedense sergilenemedi. Biz hala 1989 yılında Beykoz’daki ilk Belediyecilik döneminde yapılan bir Beykoz Stadı, bir sonraki dönemde yapılan bir Spor Salonu dışında bunca yıldır ortada ne görebildik. Yok o sahanın zemini suni çim oldu, yok bu sahaya destek olduk falanda filan bence geçiniz bunları. Yeni yepyeni bir tek saha tesis gösterebilir misiniz? Haa okul spor salonlarını saymıyorum, onlar benim nezdinde birer kutu salon konumundalar.
 
BELEDİYE BAŞKAN ADAYLARIMIZ VAR MI BİR SPOR POLİTİKANIZ?
 
          Kendimi bulaştırmak istemediğim ve kendi kendimle mücadele ettiğim bir konudur Siyaset... Gerçi siyasi olaylara, mesajlara, çağrılara gerçek anlamları ile bakabilecek bir açım da var. Çünkü olaylara ve şahıslara objektif yaklaşabilmekteyim. Bir önceki köşe yazımda belirttiğim gibi, bir birinin zıddı gazeteleri ve köşe yazarlarını her gün takip etmekteyim. Ortalama 35-40 köşe yazısı okumaktayım. Şimdi geleceğim o ki yerel seçimler yaklaşır iken sevgili aday adaylarının programlarını yerel medyadan takip etmekteyim. Verdikleri mesajlar arasında spor ile ilgili bir tanesinin olmaması acaba onların ayıbı değil mi? Tamam 2B ve benzeri mülkiyet sorunları üzerinde yoğunlaşmaları güzel de Allah için bir tanede spora ilçedeki sportif olaylara bakışınızı, gelecekte yapmak istediğiniz projeleri de açıklamaz mı insan. Vatandaşın yarasını bulmuşsunuz kaşıyıp deşip durmaktasınız o yara ile vakit harcayıp geçirmektesiniz günleri.
 
          Ey sevgili aday abilerim, değerli şahsiyetler bir ülkenin de ilçenin de geleceğini çocuklar ve gençler oluşturmakta, peki sizlerin onlara ilişkin projeleriniz var m? Varsa da bunları neden bizler duymuyoruz? Şu teknoloji çağında bilgisayarlara hapsolmuş bir neslin varlığı sizleri hiç rahatsız etmiyor mu? Beyinleri bilgisayar oyunları ve sanal alemlerde gezinen bir neslin yarınlarda sağlıklı bir hüviyete kavuşabileceğinize inanıyor musunuz?
 
          Beykoz gibi sayısız uygun alanlara spor alanı yapılabilecek bir konuma sahip ilçe varken neden bir spor politikanız düşünülmüyor? Kimse bana yok orası Milli Emlak’ın yok burası Hazinenin bir öbür köşe Orman idaresinin demesin sevgili büyüklerim. Yani boş duran bir hazine arazisine, vakıf arazisine bir suni çim saha yapılsa orası elden mi çıkmış, aslını kaybetmiş mi olur? Yoook, ne zaman isterseniz o sahayı kaldırabilirsiniz. Yani Boğazın karşı tarafına bakınca gökdelenlerden geçilmeyen bir tablo varken, siz kendi devlet arazinize bir spor tesisi konduramıyor iseniz, bu gençlik nerede enerjisini atacak? Sonrada Gezi olayı gibi bulunan ilk bahanede gençler bu alanlara koşacak enerji boşaltımı yapacaklar. Geleceğimiz olan gençlerimiz bu vurdumduymazlık devam ettiği müddetçe kimi uyuşturucuların, kimi sigara-alkol bağımlılığının esiri olacak. Bir diğerleri öncelikle anne-babasına ardından topluma ve millete düşman olacak.
 
          Dediğim gibi eğer ki sizin bir spor politikanız yok ise kaybedilmiş bir nesil bizleri bekliyor. O kadar zor mu Beykoz gibi yüzlerce spor alanı bulunabilecek bir ilçede gençlere bu imkanı yaratabilmek. Bırakın yeni yerler yapmayı Küçüksu Yenimahallespor’un halı sahası gibi, Tokatköyspor sahası mahvolmuş bu yerlerin akıbeti ne olacak? Nerde spor yapacak bu kulübün sporcuları?
 
          Mesela Anadolukavağı’nda bizzat gördüğüm incelediğim alana spor alanı yapabilmek bu kadar mı zor? Nedir bu kurumlar arası diyalogsuzluk hali yerel ve genel hükümette aynı yönetimler iş başında iken iki telefon görüşmesi ile çözülebilecek sorunlar varken neden istekli olunmuyor bu konulara.
 
          Ya da kaybolan alanları bırakın, spor alanı olabilecek sadece bir yer örneği vereyim sizlere, Beykoz Stadı’nın yanında Halı Saha ile Cumartesi Pazarı kurulan alan arasındaki toprak bölgede geçen sene bir arkadaşla elimizde metre acaba kaç metrekarelik bir futbol sahası çıkar diye ölçüm yapılmış alanı ilçe sporuna kazandırmak bu kadar mı zor. Şimdilerde taş kırma şantiyesi olan alan her zaman için sonrasında ana yetkili kurumun aslına rica edip de değişik düşüncelere dönüşebilecek kadar düz bir suni halı kaplı zemine neden kavuşturulamaz? İlçe belediyesi olarak Kültür Gezileri ve diğer kültürel işlere harcadığınız paranın yarısı ile her sene bir spor alanı kurulamaz mı idi? Tamam Çanakkale’ye Edirne’ye gidelim ailecek de biraz da sportif alan yatırımları yapsanız. Lütfen Beykozspor ile olan karşılıklı sorunlarınızın cezasını ilçedeki diğer spor kulüpleri, gençler çekmezin. Spora bir dönüş yapın sayın ilgili büyüklerim...

Anahtar Kelimeler: Talip Ercan, Beykoz, Dost Beykoz

reklam
Diğer Yazıları

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"