Şeref KAÇMAZ
  • 29/01/2024 Son günceleme: 29/01/2024 13:23
  • 5.583

Değerli dostlar, ülkemizin ve dünyanın gündemi o kadar yoğun ki hangisini ele alsak birbirinden bağımsız sayfalar dolusu yazılar yazabiliriz.

Terörist İsrail’in Filistin topraklarında yaptığı katliam ve soykırım dünyanın gözü önünde devam ederken, Yemen’in mücadelesini tebrik etmek lazım. Körfezde sular ısınırken bir yandan İran – Pakistan diğer yandan Pakistan – Hindistan gerginliği, terör devletleri tarafından desteklenen teröristlerin sınır ötesi karakollarımıza yaptığı baskınlar ve şehitlerimiz… (Ruhları Şad olsun) ABD’nin bölgede işlettiği enerji tesislerinin TSK tarafından yerle bir edilmesi, Irak devletinin ülkesindeki yabancı askerler hakkındaki politikasının180 derece değişmesi, İsveç in NATO üyeliği için alınan ve verilen tavizler, bayrağımızın uzay da dalgalanması, Alper komutanın yapacağı deneyler ve tarihi uzay yolculuğu… Bütün bunların ve daha sayamadığım küresel gelişmelerin yanında en önemli gündemlerden biri de tabi ki ülkemizde yapılacak yerel seçimler… 

Siyasi partiler ve seçimlere geçmeden önce uzayla ilgili düşüncemi paylaşmak istiyorum. Sizler gibi uzay hakkında temel bilgilere sahip bir vatandaşım, uzaya karşı bir ilgim ve araştırmam yok. Elbette herkes gibi bir merakım var, ancak bilinmeyene karşı olan meraktan ibaret. Okuduğum kitaplar izlediğim belgeseller, İnkalar, Aztekler, Mayalar ve Mısır medeniyetlerinde çokça rastlanan uzaydan gelen araç ve uzaylı görselleri, gezegenimizin binlerce yıldır dünya dışı varlıkların uğrak yeri olduğunu düşündürüyor. Hac ve Umre ziyaretinde Kâbe’yi tavaf yaptığımız gibi, ay, dünya etrafında, dünya, güneş etrafında, Güneş sistemi, Samanyolu galaksi yörüngesinde dönüyor. Galaksiler de belirli bir yörüngede dönüyor ve birbirlerinden sürekli uzaklaşıyor, Kâinat sürekli genişliyor, ancak galaksilerin etrafında döndükleri henüz tespit edilmiş değil. Bu temel bilgilerle uzay çalışmaları hakkındaki hayalim çok daha yüksekti. İlk defa da bir uzay yolculuğunu, kendi insanımızın da içinde olduğu için baştan sona takip ettim. Mekik saatte 28 bin km hıza ulaştı ve 36 saat sonra uzay istasyonuna bağlanacağı söylendi. 28 bin km* 36 saat= 1.008.000 km yaklaşık bir milyon km mesafe gideceğini hayal ettim. Ancak uzay istasyonunun Dünya’dan sadece 400 km uzaklıkta olduğunu öğrendim. Yani İstanbul-Ankara arasındaki mesafe kadar bile olmadığını gördüm. Bu benim için büyük bir hayal kırıklığı oldu. Uzayı paylaştığımız diğer varlıklarla kıyaslandığında insanlığın, uzay çalışmalarında çok ilkel olduğunu düşünmeye başladım. Bütün bunlar, Âlemlerin Rabbi olan Allah’ın CC sonsuz güç ve kudretinin karşısında, nasıl aciz olduğumuzu bir kere daha hatırlattı.

Dünyaya dönecek olursak ki, uzay konusunun yanında basit gibi gelecek ama hepimizin en büyük gerçeği ülkemizdeki seçimler…

Tespitlerimizi hep birlikte yapalım. Millet ittifakının dağıldığını dikkate alırsak, bütün il ve ilçelerde aday enflasyonu olacağı muhakkak. Cumhur ittifakının kale gibi sağlam durduğu bir gerçek. Milyonlarca asgari ücretliyi yaptığı zamla mutlu eden iktidar milyonlarca emekliyi fazlasıyla üzmüş ve ciddi oy kaybına uğramıştı, durumu farkeden iktidar derhal müdahale etti ve emeklileri de mutlu edecek zammı verdi. En düşük emekli aylığı miktarını da yükselterek seçimlere müdahale edeceğini düşünüyorum. Ana muhalefetin de, milliyetçi muhafazakâr partilerle iş birliği yapmak yerine, sosyalist, bölücü, terörist sevici, terör destekçisi partilerle yol yürüdüğü gerçeğini de tespit ettikten sonra yorumlarımıza geçelim.

İYİ Parti İBB adayını açıkladı, aday eski il başkanı ve İstanbul vekili. Saadet Partisi de adayını açıkladı. Birol Aydın, Genel Başkan Yardımcısı, Parti Sözcüsü, 2014 Kocaeli Büyükşehir Başkan Adayı. Birol Aydın, 2019 seçimlerinde Saadet Partisi İBB adayına İmamoğlu lehine seçimden çekilmesi için baskı yapan genel başkan yardımcısı idi. O günkü aday Necdet Gökçınar, bu baskılara boyun eğmemiş ve son güne kadar adaylığa devam etmişti. Bu seçimde, Birol Aydın’ın dilediği kişi lehine adaylıktan çekilmesi için önünde hiçbir engel yok. Bekara boşamak kolay derler, kendi adaylığında böyle bir ihaneti yapacağını sanmıyorum ama yapsa bile sonuçları değiştirecek kadar etki edeceğini düşünmüyorum. 2024 Yerel Seçimleri, muhalefetin elbirliği ve gayretleri ile AK Partinin zaferlerine zafer katacağı bir seçim olacak gibi. AK Parti tarafından kaybedilen Büyükşehirlerin güle oynaya geri alınacağını söylemek zor olmaz. Sayın Kurum’un seçim beyannamesini dikkatle takip ettim, yüksek vizyon sahibi bir ekip eli değdiği belli. Projeler havada uçuşuyor, ancak Beykoz için düşündüklerine ömrümüz yetmez gibi geliyor. Muhalefetin pozisyonunda bir değişiklik olmaz ise, şimdiden Sayın Murat Kurum’un İBB başkanlığını tebrik ediyorum.

Beykoz’da AK Partinin adayı önceki yazımda da tahmin ettiğim gibi Murat Aydın oldu. CHP adayı ve diğer adaylar bu yazıyı yazdığımda henüz belli değil. İYİ Parti aday çıkaracak. Saadet ve Gelecek Partisi de ortak aday çıkaracak gibi. Sonuçları tahmin etmek için diğer adayları görmeye gerek yok. Yani ne demek istiyorum; muhalefetin parçalı bulutlu olduğu her yerde olacağı gibi, Beykoz’da da balkon konuşmasını yine Murat Aydın yapacak. Sayın Murat Aydın’ın 2. Dönem Beykoz Belediye Başkanlığını şimdiden tebrik ediyorum. Önümüzdeki 5 yılda Beykoz’un neredeyse tamamının büyük bir şantiyeye döneceğini düşünürsek, işlerin hızlı yürümesi, bürokrasiye takılmaması açısından ilçe, il ve bakanlığın aynı siyasi irade tarafından yönetilmesi ayrıca önem taşıyor. Bu gerçekleri kabullenmekte zorlananlar olabilir, bana sitem edenler, bu yorumuma kızanlar da olabilir, değerli dostlar bu yorumlar için müneccim olmaya gerek yok, basit bir matematik işlemi ile bu sonuçları sizde bulabilirsiniz.

Adaletin güçlü, güçlünün de adil olduğu bir Dünya (!)’nın en kısa zamanda kurulması duası ile Allah’a (CC) emanet olunuz.

 

Yazarın Yazıları