Siyaset

Uyarılar sonuç verdi... Fire yok!

Uyarılar sonuç verdi... Fire yok!
2014.09.02 00:00
| | |
5088

Beykoz Belediye Meclisi Eylül ayının 2. birleşiminde hiç 'fire' vermedi. Oturumu Başkan Çelikbilek yönetti

Beykoz Belediye MeclisiEylül ayı 30. Dönem 2. Birleşimi’ni 'tek bir fire vermeden'gerçekleştirdi. Meclis, ülkede pek çok ilçe ve il meclisini kıskandıracak bir şekilde, tam kadro olarak tarihi günlerinden birini yaşadı. Başkan ÇelikbilekMeclis'in tam kadro iş başında olmasını neşeyle karşıladı ve onun heyecanıCHP'li sıralara da yansıdı. İktidarı ve muhalefeti ile tam bir uyum içerisinde geçen günde, İBB'ye devredilen Kışla Binası'nın yanısıra, ilçede8 noktada kurulacak baz istasyonu ihalesine, Kurban Bayramı'nda Belediye'nin kesim için göstereceği yerlere, Belediye Düğün Salonu'ndaki fotoğraf ihalesi bilmecesine kadar pek çok konu masaya yatırıldı. Başkan Çelikbilek ise yaklaşık 1 saat süren Meclis Toplantısı'nı adeta bir 'orkestra şefi' gibi yönetti.

Meclis Toplantısı'na sabah saat 10.00 itibariyle başlandı. Yoklamada herhangi bir fire verilmedi ve 31 kişinin tamamının toplantıya katıldığı tespit edildi. Hatırlanacağı gibi Eylül Olağan toplantısının ilk birleşiminde, Başkan Çelikbilek bu konudaki duruşunu açıklamış ve geçerli mazereti olmadığı takdirde AK Partili üyelerin de CHP'li üyelerin de 'izinli sayılmayacağı' uyarısında bulunmuştu. Dost Beykoz'un duyurduğu bu haberden sonra,Eylül ayı 2. Birleşimi'nde Meclis'in tam kadro ile çalıştığı tespit edildi. Başkan Çelikbilek, yaşanan bu güzel gelişmeyi övdü ve her iki partinin temsilcilerine de duyarlılıkları dolayısıyla teşekkür etti.

'Kışla Binası VGM’nin çıktı!'

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, son aylarda sıklıkla dile getirilen Kışla Binasıhakkında yeni bir bilgiyi Meclis aracılığıyla kamuoyuyla paylaştı. "Eğer Beykoz Halkı bu Meclis'in yaptığı çalışmaları ve kendine faydasını bilse, muhalefet de dâhil 31 Meclis Üyesi'nin heykelini dikerdi!" diyen Başkan Çelikbilek, tartışmalı Kışla Binası'nın Türkiye Cumhuriyeti Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne (VGM) geçtiğini ve artık bu kurumun tasarrufunda olacağını duyurdu. Kışla Binası'nın elde tutulması durumunda,İBB'den 780 bin metrekare arazi ve 197 parsel yerin alınamayacağının altını çizen Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek"Eğer Kışla'yı takas yapmasaydık, Vakıflar Müdürlüğü'ne geçince elimizde hiçbir şey kalmayacaktı" diye konuştu.

'Başkan söylemiş, Dost Beykoz yazmıştı'

Başkan Çelikbilek'in Kışla Binası hakkındaki Meclis açıklamaları, daha önceki aylarda da sıklıkla Dost Beykoz'da yer almıştı. Gittiği her yerde bu konuyla ilgili kısa ve zaman zaman da ayrıntılı açıklamalar yapan ÇelikbilekMart ayında Beykozlu Giresunlular DerneğiFikir Kulübü’nün konuğu olduğu sırada da bu konunun altını çizmiş ve 7 Mart 2013tarihinde bu haber 'Eleştirilere tek tek yanıt verdi' başlığıyla Dost Beykoz tarafından kamuoyuna duyurulmuştu.

'Uğursuz 13'

Başkan Çelikbilek'in tam kadrolu Meclis Toplantısı'ndan aldığı keyif, söylemlerine de yansıdı. CHP sıralarında söz isteyen Halit Kılıç'a numarasını soran Başkan Çelikbilek,Kılıç'ın 13 numaralı mikrofonunu önündeki elektronik panelden açarken, "Biliyor musunuz, yurt dışındaki otellerde 13 nolu oda yokmuş" diye konuştu. Başkan'ın esprisi Meclis'te gülüşmelere neden olurken, Başkan Çelikbilek'in Kılıç konuşurken güldüğü fark edilmesin diye yüzünü eliyle gizlediği gözlendi.

'Kılıç'ın sorusu bitince Başkan ciddileşti'

CHP'li Halit Kılıç'ın "Sayın Başkan, ilçede 8 noktada kurulacak baz istasyonları konusunda bir ihale söz konusu mu? Bu konuda Meclis'e ayrıntılı bilgi verir misiniz? Neler oluyor?" sorusunu sorduktan sonra, Başkan Çelikbilek aniden ciddileşti. Bu konuda çalışmaların olduğunu ve 8 noktayla ilgili yeniden ihale açılacağını kaydedenÇelikbilek, bu konuda şahsen gösterdiği çabaları da şöyle özetledi:

Başkan Çelikbilek: "Tüm baz istasyonlarını kaldıracaktım ama..."

"Ben aslında baz istasyonuna karşıyım. Ancak konuyu bilen olduğu kadar bilmeyen de konuşuyor. Ben Beykoz'daki tüm baz istasyonları kaldırılsın istedim. Bu ilçeye baz istasyonu sokmayacaktık. Belki bu şekilde olduğunda Beykoz'da telefonlar da iyi çekmeyecekti, bu konuda şikâyet edecekti vatandaş ama ben kararlıydım. Ancak bize bu kararımızdan sonra bir yazı geldi. Bakanlıktan yazı geldi: 'Bu baz istasyonlarını kaldırırsanız, eğer bunu yapacak olursanız yasalar karşısında hesap verirsiniz' diye. Ben kaldıracaktım ama ondan sonra da ne olacaktı, hapse girecektim.

Bunun yazısını biz muhtarlarımıza gönderdik. Arkadaşlarımız bulsunlar, bunlardan siz CHP'li üyelere de dağıtsınlar, siz görün Bakanlık yazısını. Öte yandan yüksek yerlere kurulan ve dağ tepesine kurulan baz istasyonları konusu var. Dedik ya bilmeden konuşuluyor. Bir kere bu baz istasyonu dağın tepesine konulursa, alçakta kalan yerlerde yine çekmeyecek. Benim size uzaktan bağırdığımda ve yanınıza gelip fısıldadığımda aynı enerjiyi mi harcıyorum? Birileri maşallah hem bilge olmuş, hem bilimsel olmuş, açıklama yapıyor. Bu baz istasyonları merkeze ne kadar uzak olursa, daha fazla enerji harcıyor ve zararı da katlanıyor"

'Mustafa Topçu konuştu'

Beykoz Belediye Meclisi'nin CHP'li üyesi Mustafa TopçuBaşkan Çelikbilek'e Kurban Bayramı'nda Beykoz Belediyesi tarafından gösterilecek yerler konusunda, 2013 yılındaki çalışmalarını sordu. Bu sırada Başkan Çelikbilek'e "Dışarıdan gelecek olanlara ihtiyaç olması halinde yeni yerlerin gösterilip gösterilemeyeceği ve gösterilmesi için de CHP grubu olarak yer talebinde bulunacakları bir önergeyi gündeme getireceklerini" söyleyen Topçu'ya Başkan Çelikbilek'in yanıtı gecikmedi.

Başkan Çelikbilek: "İstanbul'da 1 numarayız!"

Başkan Yücel ÇelikbilekCHP'li Mustafa Topçu'nun sorusunu yanıtlarken, geçmiş dönemlerde de olduğu gibi bu yıl da Kurban Bayramı'ndaki kesim yerleri konusunda titizlikle çalışacaklarını vurguladı. Geçen yıllardaki uygulamalarda da görüleceği üzere, bu konuda ‘İstanbul'un 1 numarasının Beykoz Belediyesi’ olduğunun altını çizen Başkan Çelikbilek, daha fazla yer gösterilmesi konusunda bir çalışma yapmayacaklarını ve hatta160 olan yer sayısını 145'e düşürdüklerini kaydetti. Bu sırada Mustafa Topçu da söze girerek, Beykoz Belediyesi ve Başkan Çelikbilek'in konuyla ilgili söylediklerini doğrulayarak, "Sayın Başkan, o konuda biz sizi ve Belediyemizi zaten takdir ediyoruz. Ancak benim dile getirmek istediğim konu, yeni ihtiyaçların bu yıl ortaya çıkması ve buna yanıt verebilmektir" dedi.

Başkan Çelikbilek ise Mustafa Topçu'ya hassasiyeti için teşekkür ederken, "Bu işler zahmetli işler. Bizim herhangi bir kâr amacımız yok. Bu konuda geçmiş yıllarda bizi üzenler oldu. Eti yenebilen ancak dini anlamda Kurbanlık Koyun sayılamayacak normlarda hayvanları satmaya çalışanlar vardı. Bu yıl biz kendilerine yer göstermeyeceğiz! Bu işi hakkıyla yapan kişilere öncelik tanıyacağız. Sayı ise 145'e düşecek. Bunun için de bu işi iyi yapan kişiler arasında kura çekimi yapacağız. Bu işi hakkıyla ve layıkıyla yerine getirecek 145 kişiyle işi halledeceğiz. Yoksa diğer Belediyelerden de çevre ilçelerden de bize her zaman bu konuda talep var. Ama bu işin bir de hijyen (sağlığa uygunluk) konusu, temizlik konusu var. Bu konuda Belediye olarak 145'ten fazla noktaya iyi hizmeti ve denetimi götüremeyiz" şeklinde konuştu.

'Belediye'nin Düğün Salonundaki Fotoğraf işi'

Meclis'in CHP'li üyesi Nusret Yılmaz'ın "Sayın Başkan, Belediye'ye ait Düğün Salonu'nun fotoğrafçısı kim? Bu konuda ihaleyi kim kazanmıştır? Bu sorumun yanıtlanmasını istiyorum ve bilgi verilmesini istiyorum" deyince, Başkan Çelikbilekönce gülümsedi sonra da "Yani sen de birilerinin sözcülüğüne soyunuyorsun?" dedi. Bu sırada Meclis'in CHP Grup Başkanı Hayrullah Usta "Ne ilgisi var Sayın Başkan?"diyerek, ani bir tepki gösterdi.

'Dost Beykoz, olayın arka yüzünü açıklıyor!'

CHP’li Nusret Yılmaz’ın gündeme getirdiği konunun öncesinde yaşanılanlar şu şekildeydi:

Dost Beykoz yazarlarından Sinan Kavrak'ın köşesinde 'isim vermeden' yazdığı yazı sonrası, garip bir şekilde konuyu 'üzerine alınan' Doğuş Haber'den bir yazar, bir köşe yazısı yazdı. Bunun ses getirmemesi üzerine ise bu kez devreye, Başkan Çelikbilek'e karşı ‘sert’muhalefetiyle tanınan Beykoztr.com İnternet Sitesi sahibi Fırat Aydoğar girdi. Konuyu internet sitesinin 1 numaralı gündem maddesi haline getiren Aydoğar"Beykoz Belediye Başkanı'na soruyorum! Karanlık oda kime çalışıyor?" şeklinde bir köşe yazısı yazdı. Yazıda, Meclis üyelerini bu konuda göreve de davet eden Aydoğar, konuyla ilgiliBaşkan'dan vatandaş olarak bir açıklama beklediğini, vermemesi halinde de Meclisüyelerine bu konuya dair ilk oturum toplantısında açıklama yapmak zorunda olduğunu vurguladı.

Fırat Aydoğar ve CHP

Konuyu gündeme taşıyan CHP'li Meclis Üyesi Nusret Yılmaz ve peşi sıra söz isteyen CHP’li diğer üyelerden Halit Kılıç'ın konuya dair ısrarlı soruları, Fırat Aydoğar'ın Beykoz Belediyesi ve AK Parti içerisinde olmasa da CHP içinde 'son derece etkili' olduğu da bu şekilde tescillenmiş oldu. Beykoz Belediyesi ve Beykoz Halkı'nın menfaatine yönelik yapılan bir çok projeyi yargıya taşıyarak, sekteye uğratmaya çalışan CHP'li Meclis Üyeleri’nin böylesi bir konuya itibar ederek gündeme taşımasının ise kamuoyuna ne şekilde yansıyacağı merak konusu oldu…

'BEYTAŞ Genel Müdürü Haydar Çelik yanıtlıyor'

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek'ten söz isteyen Meclis'in AK Partili üyesi veBEYTAŞ Genel Müdürü Haydar Çelik, konuyla ilgili bir açıklama yaptı. Belediye Düğün Salonu'nun fotoğraf işlerinin BEYTAŞ'a verildiğini açıklayan Haydar ÇelikBEYTAŞ'ın da işi 'dışarıdan bir firmaya' yaptırdığını söyledi. Herhangi bir hukuksuzluk durumunun olmadığının altını çizen BEYTAŞ Genel Müdürü Haydar Çelik, kurumun özveriyle çalıştığını ve Aralık ayında yapılacak ‘yeni’ ihaleye, tıpkı BEYTAŞ olarak yaptıkları gibi 'her yıl bir yenilik ve estetik görünüme katkı' konusunda harcama yapılmasını şart koşulacağını kaydetti.

'Halit Kılıç bastırdı, Nusret Yılmaz geri adım attı'

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek ise Haydar Çelik'in ardından konuyla ilgili düşüncelerini paylaştı: "Hiç kimse bu fotoğrafçılık işiyle zengin de olmaz batmaz da..." diyen Çelikbilek, bu gibi konularda gereksiz bir tartışmanın yaşandığını ve yalnızca fotoğrafçılık işiyle de sınırlı kalmayarak, Belediye'nin neredeyse yaptığı her işte karşılarına çıktığını kaydetti. Rekabet nedeniyle zaman zaman birilerinin bu tip polemikleri (söz dalaşı) ortaya maksatlı olarak çıkardığını kaydeden Başkan Çelikbilek, daha önce de fotoğrafçı bir kişiyle anlaşıldığını ancak maaşlı çalışırken 'zarar' ettiğini söyleyen bu kişinin garip bir şekilde işin tamamını yüklenmeye talip olduğunu anlattı. Başkan Çelikbilek, "Geçmişte böyle bir olay yaşadık ve bundan dolayı da şüphelerimiz arttı. Maaşlıyken zarar ettiğini söyleyen bir kişi nasıl olur da işin tamamının kendisine verilmesini ister? Demek ki maaşlı çalıştığı süre içerisinde yaptıklarında, çalışmalarında bir art niyet varmış"dedi.

Bu sırada tekrar söz alan CHP'li Nusret Yılmaz, çark ederek, işin BEYTAŞ'a verilmiş olmasını memnuniyetle karşıladıklarını ifade etti ve "Sayın Başkan BYETAŞ'ın Belediye'nin kurumu olduğunu biliyoruz. Bu işi hakkıyla yapacağını da biliyoruz. Keşke BEYTAŞ tüm ihaleleri alsa ve işleri iyi yapan BEYTAŞ Beykoz'a faydalı olmaya devam etse…" diye konuştu. Bu sırada Başkan'ın 13 numaralı mikrofonu açarken espri yaptığı yerini, 10 numaralı mikrofonun olduğu ‘sedire’ oturarak değiştiren Halit Kılıç söz istedi. Başkan Çelikbilek ise Halit Kılıç'ın 10 numaralı mikrofonunu açarken ise yine espri yapmaktan geri durmadı: "Tabi yer değişse de şey değişmez…"

Belediye Düğün Salonu'nun BEYTAŞ'ta olduğunun ortaya çıkması sonrası, konuyu gündemde tutmaya devam etmeye çalışan CHP'li Halit KılıçBEYTAŞ'ın düğün salonuyla ilgili Belediye'ye ecrimisil ödeyip ödemediğini sordu. Başkan Çelikbilek ise bu soruya kendinden emin bir şekilde: "Ödüyor, ödüyor!" şeklinde yanıt verdi.

Bu arada Belediye Meclis Toplantıları'nda pek görülmeyen Beykoztr.com internet sitesinin sahibi Fırat Aydoğar'ın Haydar Çelik'in açıklamalarına kayıt altına aldığı ancak gündeme getirmeyi başardığı konu hakkında ortaya çıkan sonuçtan da pek memnun olmadığı gözlendi.

Beykoz Belediye Meclisi'nin Eylül ayı 2. Birleşimi sona ererken, bir sonraki toplantının 6 Eylül Cuma günü saat 10'da başlayacağı Başkan Çelikbilek tarafından ilan edildi.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Halit Kılıç, Haydar Çelik, Nusret Yılmaz, Yücel Çelikbilek, Beykoz Belediye Meclisi

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"