Makaleler

Utanç belgesi!

2014.07.22 00:00
| | |
13732

Tarihi Küçüksu Mesire Yeri’nden bahsediyorum.

Küçüksu Mesire Yeri, doğal, tarihsel, kültürel, turistik ve halk yaşamına özgü harikulade özelikleri ile sadece, Beykoz İlçesi’ne, İstanbul İli’ne ve Türkiye’ye  özgü olmayıp, evrensel açıdan dünya insanlığına mal olmuş ülkemiz adına yüz aklığı belgesi olan yüksek değerlerimizdendir. 

KÜÇÜKSU MESİRE YERİNİN HALK YAŞAMINA GERİ KAZANDIRILMASI

DOĞRULTUSUNDA BAŞLATILAN ÇALIŞMALAR 

         1. Anadoluhisarı Turizm Kalkındırma Derneği olarak (05 Temmuz 1989 Çarşamba) günü Öğretmen Evi mekanında Anadoluhisarı Turizm Kalkındırma Derneği tarafından düzenlenen (Göksu Gecesi)’ne konuk olarak katılan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Prf. Dr. Nurettin Sözen Küçüksu Mesire Yerini Projeye kavuşturacağı sözünü verdi.

         2  Birinci ve ikinci Boğaz köprüsü inşaatı şantiye ve montaj alanı nedeniyle uğradığı katliama karşılık 23 Aralık 1990 Pazar günü Anadoluhisarı Turizm Kalkındırma Derneği öncülüğünde halk tarafından (802) adet fidan dikilerek maruz kalınan tahribat telafi edildi.

         3. Prf. Dr. Nurettin Sözen Küçüksu için Proje yapım görevini STFA Temel Mühendislik A.Ş.’ye vermek suretiyle Göksu gecesi’nde verdiği sözü tuttu. Bu doğrultuda Prf. Fatma Ülkü Arel başkanlığındaki Proje yapım çalışmalarına bölgenin özelliklerini bilen kişi sıfatı ile davet edildim. Sonuçta 1994 yılı başlarında Küçüksu Mesire Yeri geleneksel özeliğine uygun projeye kavuşmuş oldu.

        4.  Ancak, 1994 yılı mart ayında yapılan yerel seçimler sonucunda Prf.Dr. Nurettin Sözen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimini kaybedince umutlar yeni seçilen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Recep Tayip Erdoğan’a yönelmiş oldu.           

        5.  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Recep Tayip Erdoğan tarafından Küçüksu konulu randövü talebimiz kabul edildi. Semtimizin ileri gelenleri ve muhtarlarımızı da beraberime alarak bir heyet halinde makamına ziyarete gittik. Toplantı masasının aynı köşesinde Sayın Recep Tayip Erdoğan ile birbirimize çok yakın oturuyorduk. Küçüksu Mesire Yeri’nin önceki dönem tarafından hazırlanmış projesinin hayata geçirilmesini talep ettiğimizi beyan ettik. Bizleri çok sıcak karşıladı. Tüm taleplerimizi kabul etti ve gereği için bizleri Projeler Dairesi Başkanlığına havale etti. O kadar hoşumuza gitti ki, Recep Tayip Erdoğan için mert çocuk, delikanlı çocuk diyerek içimdeki takdir duygularımı dile getirmiştim. Projeler dairesi başkanının makamına geldiğimizde elinde havlusu, ayağında takunyası ile abdest almaktan gelen daire başkanı bizleri aksi bir yüzle karşıladı ve kovmaktan beter ederek makamından uzaklaştırdı.       

İLGİLİ MAKAMLARA FERYADIMIZI BİR TÜRLÜ DUYURAMADIK 

         1. Milli Mücadele ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunda önemli olayların cereyan ettiği Tarihi Küçüksu Mesire Yeri’nin, 2863 Sayılı yasa hükümlerince Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’na (Korunması Gerekli Alanlar) kapsamına alınmasına ilişkin (08 Temmuz 2005 tarih ve 10626) evrak giriş sayılı başvurumuza bu güne kadar olumlu veya olumsuz her hangi bir cevap gelmedi.

       2. 05 Haziran 2005 Pazar günü Türk Sanat Musikisi nağmeleri ve Ferit İnal Lisesi Bandosu eşliğinde gerçekleştirilen HALK YÜRÜYÜŞÜ görkemli halk yürüyüşü yapıldı. Ancak halkın, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na sesini duyurması bir türlü mümkün olamadı..

       3. Boğaziçi İmar Müdürlüğü’ne 28.09.2005 tarih ve 8369 evrak girişli başvurumuz cevapsız kaldı.

       4. 22 Haziran 2008 Pazar tarihli Türk Sanat Musikisi nağmeleri ve Ferit İnal Lisesi Bandosu eşliğinde gerçekleştirilen İKİNCİ HALK YÜRÜYÜŞÜ yapıldı. Ancak bu kere de halkın sesinin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığına duyurulması gene de mümkün olamadı.

        5. Tarihi Küçüksu Mesire Yeri’nin halk yaşamına geri kazandırılması sorununa sahip çıkan Beykoz İlçesi tüm Sivil Toplum Kuruluşlarının 18 Ağustos 2007 Cumartesi tarihli girişimleri, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından cevapsız bırakıldı. 

        6. Tarihi Küçüksu Mesire Yeri’nin halk yaşamına geri kazandırılması amacına yönelik İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansına uzun emek ve uğraşlarla hazırlanıp 16 Nisan 2009 tarihinde sunulan Proje, bürokratik gerekçelerle engellendi.

       7. 2008 yılının yaz sezonu esnasında Lüfer adlı motor ile Küçüksu İskelesine gelen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Kadir Topbaşı’ı, Anadoluhisarı Turizm Kalkındırma Derneği Genel Başkanı sıfatı ile ben Ferda Kazancıbaşı ve semtimiz muhtarlarından Nazmiye Korkmazlar, Ahmet Duran ve İrfan Çakır karşılayarak hoş geldiniz dedik. Semt adına kendisini karşılayan bizlere ayırdığı sadece (15 Saniye)’lik zaman oldu. Kendisine Küçüksu Mesire Yeri’nin projeye kavuşturulması amacına yönelik belgesel kitabı sunmak gayreti içinde olduk. Teşekkür ederek aldı ve kitabı yardımcısına verip hemen arkasını dönüp Küçüksu Kasrı’na yöneldi. Sonraki zamanlarda Fenerbahçe Faruk Ilgaz tesislerinde bir akşam yemeğinde iken, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı sıfatı ile Sayın Kadir Topbaş’ın varlıklı bir ailenin nikahlarının kıyılması için saatlerini esirgemediğine tanık olduk.      

       8.  Tarihi Küçüksu Mesire Yeri’nin halk yaşamına geri kazandırılacağı umudu içinde iken, bu kez sinesinde yetiştirdiği sporcu evlatlarını Çanakkale ve İstiklal Savaşlarında şehit veren Anadoluhisarı İdman Yurdu Spor Kulübü’nün kuruluşunun (100 Yılı)’nın kutlanacağı 18 Ocak 2012 Çarşamba günü tesislerinin yerle bir edilmesi ile Beykoz halkı şok oldu.                   

HALK OLARAK BİZLERİ ÇOK YORDULAR 

        Yabancı ulusların en küçük değerlerini dahi allayıp pullayıp taçlı duvaklı gelin haline getirip gurur abidesi olarak dünya insanlığına sunmakta oldukları bir dünyadayız. Ülkemize gelince yüksek değerlerimizin hoyratça hatta barbarca yok edilmelerine tanık olunmaktadır. Tarihi Küçüksu Mesire Yeri’nin şimdiki içler acısı durumunu ayrıca anlatmanın bir gereği yok. Şimdiki perişan durumunu hepimiz biliyoruz.

       Tarihi Küçüksu Mesire Yeri’nin geleneksel kimliğine uygun olarak toplum yaşamına geri kazandırılması uğruna yıllar boyu umutla gösterilen çabalar sonuçsuz bırakıldı. Halk olarak bizleri çok yordular.

       Halen dahi umudunu yitirmemiş bazı kimseler, Küçüksu Mesire Yeri ile Anadoluhisarı İdman Yurdu Spor Kulübü’nün akıbetinin ne olacağının merakı ile bana soruyorlar. Kendilerine verdiğim cevap şu ;  (Bizleri yöneten bu zihniyet devam ettiği sürece Küçüksu Mesire Yeri ve Anadoluhisarı İdman Yurdu Spor Kulübü’nün  layık oldukları mertebeye kavuşmaları mümkün değildir)

SONUÇ OLARAK 

         Elbet bir gün ülke değerlerine sahip çıkacak bir zihniyet gelir ve Tarihi Küçüksu Mesire Yeri ile Anadoluhisarı İdman Yurdu Spor Kulübü, Dünya İnsanlığı karşısında şimdiki utanç belgesi olmaktan kurtarılarak ülkemiz adına yüz aklığı belgesi haline kavuşturulur. 

Anahtar Kelimeler: Ferda Kazancıbaşı, Dost beykoz, Tarih, Küçüksu, beykoz, Türkiye

reklam
Diğer Yazıları

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"