Beykoz'da ünlüler organ bağışına dikkat çekti…

  • 2014.09.04 00:00
  • Güncelleme: 25.02.2015 14:39
  • Okunma: 33494 kez
  • Yorum: 0
Beykoz Devlet Hastanesi, “3 – 9 Kasım Organ Bağışı Haftası” dolayısıyla ünlü isimlerinde katıldığı bir program düzenledi.
Beykoz'da ünlüler organ bağışına dikkat çekti…

 Organ Bağışının önemine dikkat çekilen etkinlikte vatandaşların daha duyarlı olmaları istendi.

Beykoz Kaymakamı Aydın Ergün, Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü Organ Nakli Bölge Koordinasyon Başkanı Dr. Ali Demirel’in katılmış oldukları programın ünlüleri ise Kurtlar Vadisi dizisi oyuncularından savcı Leyla rolündeki Çiğdem Batur, ünlü tiyatrocu Ali Nuri Türkoğlu ve ünlü yıldız Nadide Sultan’dı.

Türkiye’de 65 bin diyaliz hastası var

Geçen yıl, trafik kazası sonucu vefat eden ve bağışlanan organlarıyla 4 kişiye umut olan Bahadır Ferah’ın ailesinin de konuk olduğu programın açılış konuşmasını yapan Beykoz Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Yavuz Baştuğ, organ bağışının çok önemli olduğunu belirterek,''Türkiye'de 65 bin civarında sadece diyaliz hastası var. Yılda 7 bin civarında kişi organ yetmezliğinden ve organ beklemekten ölüyor. Bu kişilerin ölmemesi için, hayatlarını kaybetmemesi için organa ihtiyaç var'' ifadelerini kullandı.

Organların insan bedeni öldükten sonra toprak olduğunu kaydeden Baştuğ, ''Hepsinin tabii ki nakil olması mümkün değil ama beyin ölümü tespit edilenlerin nakil yapılabilmesi için, bu hastalarımızın o 7 bin kişinin belki bir kısmının daha hayatta kalabilmesi için onların organına ihtiyacı var'' dedi.

Diyaliz geçici bir çözümdür

Baştuğ, diyalizin böbreğin yetmezliği olan hastalar için geçici bir çözüm olduğunu ifade ederek, ''Ama diğer organlarda diyaliz gibi bir çözümde yok. Onun için organ yetmezliği olan hastalar organı bekliyorlar varsa yaşamlarını belli bir süre daha sürdürebiliyorlar. Yoksa sıkıntıları devam ediyor'' şeklinde konuştu.

Türkiye'de organların yüzde 75 canlı donörden yani kişinin yakın akrabalarından alındığını, ama yüzde 25'inin sadece kadavradan elde edildiğini kaydeden Baştuğ, bu oranın dünyada ise tam tersi olduğunu dile getirdi. Baştuğ, bu nedenle insanları duyarlı davranarak organlarını bağışlamaları çağrısında bulundu.

Organ bağışı hayat kurtarır

Organ Nakli Bölge Koordinasyon Başkanı Dr. Ali Demirel de, hastalar için organ bağışının hem hayat kurtardığını, hem de kaliteli bir yaşam verdiğini vurgulayarak, ''Onun için organ bağışında bulunmak gerekir. Bir insanı yaşatmak tüm insanlığı yaşatmaktır'' dedi.

Organ bağışı bir insanlık görevidir

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek de, bir insanı yaşatmak kadar güzel bir şey olmayacağını belirterek, böyle kampanyalar ile organ bekleyen insanların sıkıntılarını azaltma yönünde önemli adımlar atılabileceğini vurguladı.

Dinen yasak olduğunu düşünenler var

Sanatçı Nadide Sultan da, ''Ben dini terbiye almış bir aileden geliyorum. Ama benim ailemde bile hala dinen bunun yasak olduğunu düşünenler var. Bence bu tip organizasyonlara din adamları da katılmalı. Din adamları da çıktıkları televizyon programlarında insanları bu konuda bilinçlendirmeli böyle haftalarda. Çünkü ben bağışladığım halde benim ailemden bunu onaylamayan insanlar ve ben bağışladığım halde belki organlarım yerine gitmeyebilir. O açıdan insanların bence din adamları tarafından bilinçlendirilmeleri lazım'' şeklinde konuştu.

Programda, geçtiğimiz yıl 19 yaşındaki oğlu Bahadır Ferah'ı bir trafik kazası sonucu kaybeden ve oğlunun organlarını bağışlayan Kadriye Keçel'e, Beykoz Kaymakamı Aydın Ergün ve Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek plaket ve çiçek verdi.

Etkinlik kapsamında, Kaymakam Ergün, Belediye Başkanı Çelikbilek, Organ Nakli Bölge Koordinasyon Başkanı Demirel sanatçılar Nadide Sultan, Çiğdem Batur ve Ali Nuri Türkoğlu ile birlikte diyaliz hastalarını ziyaret ederek çeşitli konularda bilgi aldılar.

Haber Merkezi

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz