Üniversite eğitiminizde tercihiniz Beykoz olursa

  • Güncelleme: 08.08.2018 09:04
  • Okunma: 15807 kez
  • Yorum: 0
Geçtiğimiz yıllarda YGS - LYS olan üniversite giriş sınavı bu sene TYT - AYT /YKS olarak değiştirildi.
Üniversite eğitiminizde tercihiniz Beykoz olursa

Bizde Dost Beykoz olarak Beykoz Üniversiteleri’nin idari, mali ve eğitim müfredatlarını inceledik. Eğer üniversite eğitiminiz için Beykoz’da bulunan 3 üniversiteden birini tercih ederseniz, nasıl bir eğitim anlaşışıyla karşı karşıya kalacağını sizler için derledik.

Türk - Alman Üniversitesi (Türkisch - Deutsche Universitat)

Beykoz Elmalı yolu güzergahı yolunda yer alan Türk - Alman Üniversitesi Devlet üniversitesidir. Eğitimi ücretsizdir. 2013 yılında 11.Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck tarafından açılmıştır. Üniversitenin eğitim dili ağırlıklı olarak Almanca'dır. Üniversitenin Lisans ve Yüksek Lisans bölümleri vardır. Ön Lisans bölümü bulunmamaktadır. Aynı zamanda Almanca bölüm tercihi yapan öğrenciler zorunlu Almanca hazırlık sınıfını geçmek zorundadırlar. Derslerden geçiş notu 60 olmakla beraber, öğrencinin bir dersten koşullu veya doğrudan geçebilmesi için final sınavından 100 üzerinden en az 40 alması gerekir. Final sınavlarının etkisi en az %40'tır.

Türk - Alman Üniversitesi'nde; 5 Fakülte, 10 Lisans bölümü bulunmaktadır. Üniversitede, alanında uzman Türk ve Alman akademisyenler görev almaktadır. Türk - Alman Üniversitesi'nde; 8 profosör, 13 doktor öğretim üyesi ve 11 araştırma görevlisi görev almaktadır. Türk - Alman Üniversitesi'nde 21 tane aktif öğrenci kulübü bulunmaktadır.

Beykoz Üniversitesi

Beykoz Üniversitesi Kavacık'ta bulunmaktadır. Kuruluşuyla beraber sadece ön lisans bölümlerine sahip olan üniversite, bu sene yeni yapılan ek yerleşkesiyle beraber 10 lisans ve 6 ön lisans bölümlerinden de alım yapacaktır. Beykoz Üniversitesi bir vakıf üniversitesidir. Eğitimi ücretlidir. Beykoz Üniversitesi'nde lisans, Beykoz Lojistik MYO'da ön lisans eğitimi vermektedir. Üniversitede; %100, %75 ve %50 oranında burs verilmektedir. Üniversite başarılı öğrencilerine; çift ana dal, yandal ve erasmus imkanları sunmaktadır. Beykoz Üniversitesi'nde 7+1 ve 3+1 eğitim modelleri uygulanmaktadır. Bu 7+1 için; 7 dönem ders, 1 dönem staj dönemi demektir. 3+1 için; 3 dönem ders, 1 dönem staj demektir. Üniversitede öğretim dili Türkçedir. Bazı eğitim programlarında ise tamamen veya kısmen İngilizce eğitim verilmektedir. Üniversitede başarılı sayılabilmeniz için ANO (Ağırlıklı Not Ortalamanız) 2.00 olmalıdır. Beykoz Üniversitesi'nde 3 profesör, 1 doçent, 21 doktor öğretim üyesi, 26 araştırma görevlisi ve 8 okutman görev almaktadır. Lojistik Meslek Yüksekokulu'nda 1 profesör, 1 doçent doktor, 9 öğretim görevlisi ve 4 doktor öğretim üyesi görev almaktadır.

Beykoz Üniversitesi'nde okurken eğer yaz okuluna kalırsanız her bir kaldığınız yaz okulu dönemi bir dönem sayılır ve bu durumda bursunuzu kaybetme ihtimaliniz vardır.

Beykoz Üniversitesi’nin yeni açılacak bölümleri ise şöyle;

Sanat ve Tasarım Fakültesi: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı, Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Reklamcılık, Grafik Tasarımı.

Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi: Bilgisayar Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği, Mimarlık.

Sosyal Bilimler Fakültesi: Sosyoloji, Psikoloji, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler.

Meslek Yüksekokulu: Uygulamalı İngilizce Çevirmenlik, Halkla İlişkiler ve Tanıtım, Aşçılık, Mimari Restorasyon, Anestezi, Çocuk Gelişimi.

Medipol Üniversitesi

Medipol Üniversitesi Türkiye Eğitim Sağlık ve Araştırma Vakfı (TESA) tarafından 2009 yılında kurulmuştur.  Üniversitenin Haliç ve Kavacık Yerleşkeleri bulunmaktadır. Bünyesinde 10 fakülte, 1 yüksekokul, 4 enstitü ve 4 adet MYO (Meslek Yüksekokulu) bulunduran Medipol Üniversitesi 2017 ve 2016 yıllarının LYS birincilerinin tercihi olmuştur. Üniversite; ücretli, % 50 veya % 25 burslu eğitim alacak şehit ve gazi çocuklarına ayrıca %15 indirim yapmaktadır. Medipol Üniversitesi'nde tercih indirimi, kardeş indirimi, sporcu indirimi, engelli öğrenci ve isteğe bağlı hazırlık indirimleri de bulunmaktadır. Tercihiniz Medipol Üniversitesi ise üniversite (dil puan türü hariç);

İlk 100' e giren öğrenciye 5.000 TL

101-250 arasında yer alan öğrenciye 4.000 TL

251-500 arasında yer alan öğrenciye 3.000 TL

501-750 arasında yer alan öğrenciye 2.000 TL

751-1000 arasında yer alan öğrenciye 1.000 TL

ile ücretsiz yurt ve yemek olanaklarını yılda 7 ay boyunca sunmaktadır.

Medipol Üniversitesi belirlediği başarı kriterlerini sağlayan öğrencilere yurt dışında eğitim ve Harvard Stajı imkanı sunmaktadır.

Üniversitede geçme notu 60 olmakla beraber İngilizce bölümleri için zorunlu hazırlık eğitimi bulunmaktadır.

Üniversite tercihinizde neler yapmalısınız?

1-) İstediğiniz bölümü iyi seçmelisiniz.

2-) Sınav sistemi yeni olduğu için tercih sıralamanızı öncelikle istediğiniz bölüm ve üniversiteye göre şekillendirmelisiniz. Önceki senelerde olduğu gibi sıralamaya göre tercih yapamamanız doğaldır.

3-) Tercih edeceğiniz üniversitenin; burs, konaklama, erasmus, faaliyet (aktif kulüp, aktiviteleri) ve akademik kadrosu gibi olanaklarını iyi araştırmalısınız.

4-) Tercih döneminde imkânınız varsa o üniversiteye gidin, etrafını ve içini dolaşıp ardından orada eğitim alabileceğinizin hayalini kurun.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz Üniversiteleri