Bölge

Ümit Kahyaoğlu'ndan 24 Temmuz Mesajı

Ümit Kahyaoğlu'ndan 24 Temmuz Mesajı
2014.07.24 00:00
| | |
4612

İstanbul Anadolu Yakası Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ümit Kahyaoğlu, 24 Temmuz Basın Bayramı ve Gazeteciler Günü dolayısıyla yayınladığı mesajda basın bayramını kutladı.

İstanbul Anadolu Yakası Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ümit Kahyaoğlu, 24 Temmuz Basın Bayramı ve Gazeteciler Günü kapsamında bir mesaj yayınlayarak, yazılı, görsel ve işitsel yayın kuruluşlarında görev alan tüm çalışanların  Basın Bayramı’nı kutladı.


Başkan Kahyaoğlu, 24 Temmuz'un Türk Basını’nda sansürün kaldırılmasının yıldönümü olarak kutlanması nedeniyle yaptığı açıklamada, "24 Temmuz, sansürün kaldırıldığı tarihtir. Ülkemizde de bu tarih Basın Bayramı olarak kutlanıyor. Bu anlamlı günde, basın sektörünün bütün çalışanlarını en içten duygularımla kutluyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum" dedi.

AYGAD Başkanı Kahyaoğlu açıklamasında, “Tarihi üzerinde anlaşmazlıklar olsa da, 24 Temmuz tarihi, Basın Bayramı veya Gazetecilerin Bayramı, daha açık bir tanımla Basın Bayramı ve Gazeteciler Günü’dür. 24 Temmuz, Türkiye'de Türk Basını’nda sansürün kaldırılmasının yıl dönümüdür. Konunun tarihçesinden bahsedecek olursak, Osmanlı İmparatorluğu zamanında çıkan tüm gazeteler sansür memurlarının kontrol ve denetiminden geçtikten sonra yayınlanıyordu. Türk Basını’nda sansürün ilk uygulandığı tarih ise 10 Mayıs 1876'dır. 24 Temmuz 1908 tarihinde İkinci Meşrutiyet yürürlüğe girdikten sonra bu uygulamaya son verilmesi günümüzde ‘sansürün kaldırılması’ olarak adlandırılmaktadır. Bunun için de 24 Temmuz tarihi, Basın Bayramı ve Gazeteciler Günü olarak kutlanıyor." dedi

AYGAD Başkanı, "Tüm gazetecilerin ve basın mensuplarımızın mesleklerinde uzun yıllar sağlık ve esenlik içinde çalışmalarını diliyor ve bu önemli günü en içten dileklerimle kutluyorum” şeklinde konuştu.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: AYGAD, Anadolu Yakası Gazeteciler Cemiyeti, 24 Temmuz, Ümit Kahyaoğlu

reklam

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"