Kültür

Uluslarası sempozyuma ev sahipliği

Uluslarası sempozyuma ev sahipliği
2014.07.23 00:00
| | |
5988

Türk edebiyatı hocası ve Türkiye'nin ilk hadis profesörü Prof. Dr. Abdülkadir Karahan, 28 Temmuz 2000 tarihinde aramızdan ayrılmıştı .

Beykoz Belediyesi'nce anısına düzenlenen "1. Uluslararası Dîvan Edebiyatı Sempozyumu"na yurtiçinden ve yurtdışından katılan akademisyenler, sekiz yıl önce kaybettiğimiz 'hocaların hocası'nı anlamaya ve anlatmaya çalışıyor. Aralarında Prof. Dr. Şeyma Güngör, Prof. Dr. Mustafa Özkan, Prof. Dr. Mehmet Ali Yekta, Dr. Elmira Memmedova ve Yard. Doç. Dr. Belal Saber Abdelmaksoud gibi isimlerin bulunduğu konuşmacılar, iki gün süreli sempozyumda Karahan Hoca'nın edebiyat anlayışı ve eserleri ile dîvan şiiri metinlerini anlamaya yönelik konuları ele alıyorlar.

Dün Prof. Dr. Muhammet Nur Doğan'ın açış konuşmasıyla başlayan sempozyumda eski milletvekili Yard. Doç. Zeynep Karahan Uslu, Abdülkadir Karahan'ı hem baba hem de hoca olarak anlattı. Kırkı aşkın kitabı, üç binden fazla makalesi ve yüzlerce yayını olan, 1913 Urfa doğumlu Karahan, 'Profesör olmadan evlenmeyeceğim.' dediği için tam 56 yaşında baba olmuş. Samsun'da ilkokul öğretmenliği ile başladığı yolculukta uluslararası profesörlüğe kadar yükselmiş. Hoca, yolunu çok erken çizmiş; lisede dersine giren müfettişin 'Sen ne olmak istiyorsun?' sorusuna 'Edebiyat doktoru olacağım.' cevabını vermiş. Zeynep Karahan, 'O hacca giden karıncanın menziline varabildiğinin kanıtı.' dedi babası için. 'Yarın mezarda bol bol dinleneceğiz.' diyerek günde 16 saat çalışırmış. Prof. Dr. Karahan, entelektüel, sanatçı ve siyasi çevresiyle diyaloğunu sürdüren dindar biridir aynı zamanda.

Zeynep Karahan, konuşmasında babasının hayatı ile ilgili geniş bir arşive sahip olduğu ve bu arşivin konu üzerinde çalışmak isteyenlere açık olduğu müjdesini de verdi. Doç. Dr. Bayram Ali Kaya ise 'Karahan'ın Gözüyle Klasik Edebiyatımız ve Şairlerimiz' başlıklı konuşmasında hocanın iyi bir edebiyat tarihçisi olduğunu, en sevdiği ve üzerinde çokça çalıştığı şairlerin de Fuzulî, Nef'î ve Nabî olduğunu da ifade etti. Sempozyumun Doç. Dr Turan Karataş, Prof. Dr. Namık Açıkgöz, Prof. Dr. Şahin Uçar gibi isimlerin katıldığı ikinci gün programı Beykoz Belediyesi Kültür Merkezi'nde devam etti.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz Belediyesi

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"