Uluslararası taşımacılıkta kapsamlı çözümler

  • 0
  • 3043
Uluslararası taşımacılıkta kapsamlı çözümler
Uluslararası taşımacılıkta kapsamlı çözümler

Uluslararası taşımacılık; bir kargonun çeşitli vasıtalar ve yöntemler aracılığıyla bir ülkeden başka bir ülkeye sevk edilmesine verilen isimdir.

Uluslararası lojistik sayesinde, ithalat ve ihracat işlemleri günümüzde mümkün olmaktadır. Uluslararası lojistikte; kara yolu, deniz yolu, demir yolu, hava yolu ya da bunların birkaçının bir arada kullanıldığı kombinasyonlar tercih edilebilir.

Uluslararası lojistik alanında, bir gönderinin taşınması kadar farklı hizmetler de devreye girer. Tedarik zincirleri, sigorta ve depo hizmetleri, dağıtım gibi alanların tamamı uluslararası lojistik kavramına dahil edilebilir. Bütün bu işlemlerin gerçekleştirilmesi sırasında firmalar ve lojistik şirketleri arasında karşılıklı sözleşmeler imzalanır. Uluslararası taşımacılık ve lojistik alanında çok farklı tiplerde araçlar kullanılabilir. Hangi aracın kullanılacağı genel olarak yükün hacmi, ağırlığı ve şekli karar verir. Uluslararası lojistikte en çok kullanılan yöntem ise deniz yoluyla taşımacılıktır. Farklı ülkelere yapılan ihracat ya da ithalat işlemlerinde; kargonun ağırlığı, ürünlerin türü, ülkenin uzaklığı, gerekli resmi işlemler, depolama işlemleri, taşımanın yapılacağı ülkelerin mesafesi gibi faktörler önem arz eder.

Uluslararası Taşımacılıkta Nelere Dikkat Edilmelidir?

Uluslararası taşımacılık işleminin, lojistik firmaları tarafından tüm kurallara uygun bir şekilde yapılması gerekir. Taşıma sözleşmeleri ve gerekli evraklar, hangi yolların kullanılacağına göre değişiklik gösterir. Firmaların, kargolarını yollamadan önce uluslararası taşımacılık şirketleri ile sözleşme yapmaları gerekir. Bu sözleşmelerde, taşınacak olan kargoların ürün bilgisi, alıcı ve gönderi bilgisi ile taşıma biçimi yer alır. Taşınacak yükler standart olabileceği gibi; tehlikeli madde sınıfına giren ya da gabari dışı ismi verilen standart dışı yükler de olabilir. Sözleşmelerde ürünle ilgili tüm bilgilerin yer alması gerekir. Aynı zamanda ulaştırma tarihi ve fiyatlar da bu sözleşmelerde net biçimde ifade edilmelidir.

Sözleşme, her iki taraf açısından da lojistik işlemlerinin prosedüre uygun olarak gerçekleştirilmesini garanti altına alır. Uluslararası lojistik farklı ülkeler arasında yapıldığı için; taşınan ürünler sigortalanmak zorundadır.

Uluslararası Taşımacılık Çeşitleri Nelerdir?

Uluslararası taşımacılık, hassas ve özenle çalışılması gereken alanlardan biridir. Uluslararası lojistikte yükler, kara yolu, deniz yolu, hava yolu ya da demir yolu ile taşınabilir. Verim ve maliyet açısından değerlendirilerek hangi yöntemin seçileceğine karar verilir. Birçok zaman, yükler birden fazla yöntem kullanılarak taşınır.

Kara yolu taşımacılığı yüklerin genellikle TIR ve benzeri araçlarla taşınmasıyla gerçekleştirilir. Bu yöntem, uluslararası nakliye alanında sıklıkla tercih edilen çeşitlerden biridir. Kara yolu taşımacılığında yüklerin beklemiyor olmasının yanı sıra en önemli avantajlarından biri de kapıdan kapıya teslimattır.

Deniz yolu taşımacılığı ise uluslararası lojistikte en sık kullanılan taşımacılık şeklidir. Düşük maliyetleri ve yüksek güvenliği nedeniyle bu seçenek ön plana çıkmıştır. Deniz yolu ile yapılan taşımacılıkta dökme, konteyner, standart dışı gibi yükler kolaylıkla taşınabilir. Aynı zamanda gemilerin çok fazla yük taşıyabiliyor olması da bir başka avantajdır.

Hava yolu taşımacılığı ise uçakların kullanıldığı yöntemdir. Bu yöntemde hızıyla ön plana çıkar. Buna karşın oldukça maliyetli bir taşımacılık biçimidir. Hava yolu taşımacılığında genellikle değerli eşyalar taşınmaktadır.

Demir yolu taşımacılığı ise raylı sistemler aracılığıyla yapılır. Bu yöntemde intermodal taşımacılık modu sıklıkla kullanılır. Entegre olma avantajı demir yolu taşımacılığını ön plana çıkarır.

Uluslararası Taşımacılıkta Firma Seçimi Nasıl Olmalı?

Uluslararası bir yük göndermek istiyorsanız, firma seçimi çok önemlidir. Lojistik alanı doğası gereği birçok riski barındırır. Bu risklerin aşılması açısından uluslararası taşımacılık firmaları önemi bir konuma sahiptir. Piyasada çok sayıda lojistik firması bulunur. Seçim yapacağınız zaman önemli ayrıntılardan biri firmanın gerekli belgelere sahip olup olmadığıdır.

Bunun yanı sıra firmanın gerekli deneyime, uzman bir ekibe, ihtiyaç duyulan malzemelere de sahip olması gerekir. Depo hizmeti, soğuk zincir hizmeti, paketleme hizmeti gibi çeşitli alanlarda çözüm sunan firmaları tercih etmek daha olumlu olacaktır.

SerTrans Logistics, uluslararası taşımacılık alanında aradığınız tüm hizmetleri size sunabilir. SerTrans, deneyimli ve uzman bir kadroya, güçlü araç filosuna ve profesyonel bir anlayışa sahiptir. Bu sayede yükleriniz, varış noktasına güvenli ve hızlı biçimde ulaşır. Siz de lojistik ihtiyaçlarınızın kaliteli ve güvenli bir şekilde karşılanmasını istiyorsanız hemen SerTrans Logistics ile iletişime geçebilir, ihtiyacınıza uygun teklifleri alabilirsiniz.

Milli Eğitim Bakanından Beykoz'a baskın ziyaret
Önceki Milli Eğitim Bakanından Beykoz'a baskın ziyaret
Tebrik Edi-yorum
Sonraki Tebrik Edi-yorum
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz