Uluslararası Köprü Derneği’nden Kur’an-ı Kerim yakılmasına tepki

  • 0
  • 8467
Uluslararası Köprü Derneği’nden Kur’an-ı Kerim yakılmasına tepki

Uluslararası Köprü Derneği Başkanı Av. Mehmet Baykurt, Avrupa Birliği ülkelerinde Kur'an-ı Kerim yakılmasına tepki gösterirken, nefret duygusu oluşturan bu tür çirkin saldırıların insanlık suçu olduğunu söyledi.

Bu saldırının, bir dini ve mensuplarını hedef aldığını, açıkça nefret suçu oluşturduğunu belirten Baykurt, bu ve benzeri saldırıların kabul edilemez olduğunu belirtti.

Mukaddes kitaba yönelik provokasyonların insanlığa zarar verdiğini dile getiren Baykurt, "Kin ve nefret oluşturan, inanç gruplarını hedef alan eylemlerin kazananı olmaz." dedi. 

Kur'an-ı Kerim'in dünya genelindeki yaklaşık iki milyar Müslüman için manevi ve vazgeçilmez bir değere sahip olduğunu vurgulayan Baykurt, "Din, vicdan ve ifade özgürlüğü, başka inançlara ve düşüncelere saldırmayı meşrulaştırmaz. Dini değerler inanç ve vicdan özgürlüğünün koruması altındadır. İsveç, Hollanda, Danimarka gibi söz konusu ülkelerin konu İslam düşmanlığı olunca böylesi alçak saldırıları fikir ve düşünce özgürlüğü olarak değerlendirmesi ve hassasiyetten uzak tavır takınmaları ülkemize ve inancımıza olan düşmanlıklarının tezahürüdür. Hem baş tacımız, yüce kitabımız Kur'an-ı Kerim'e yönelik eylemleri gerçekleştirenleri hem de özgürlük kisvesi altında İslamofobik eylemlere izin veren iki yüzlü siyasetçileri lanetleyerek kınıyoruz." ifadesini kullandı.

Nefret suçunun faillerinin cezalandırılması gerektiğine dikkati çeken Baykurt, Avrupa ülkelerinin liderlerine bu tür eylemlerin durdurulması çağrısında bulundu.

İsveç'te terör örgütü mensuplarının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a karşı haddi aşan eylemler gerçekleştirildiğine de değinen Baykurt, terör örgütlerinin uluslararası toplum için tehdit oluşturduğunu dile getirdi.

Türkiye'ye karşı terör örgütlerinden medet uman ülkelere, "Terör döner dolaşır yakanıza yapışır" uyarısında bulunan Baykurt, ırkçı ve ayrımcı eylemlerin yaygınlaşmasının Avrupa adına kaygı verici olduğunu kaydetti.

Baykurt, Müslümanların ve mazlumların umudu Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın her zaman destekçisi olduklarını sözlerine ekledi.

Haber Merkezi

CHP Şile İlçe Başkanından belediyeye sınır tepkisi
Önceki CHP Şile İlçe Başkanından belediyeye sınır tepkisi
CHP Beykoz İlçe Başkanı Mahir Taştan'ın annesi vefat etti
Sonraki CHP Beykoz İlçe Başkanı Mahir Taştan'ın annesi vefat etti
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz