Uğur Mumcu o yönetmenlerin yüzüne tükürür

  • 0
  • 9351
Uğur Mumcu o yönetmenlerin yüzüne tükürür
Uğur Mumcu o yönetmenlerin yüzüne tükürür
Uğur Mumcu o yönetmenlerin yüzüne tükürür

Önceki hafta yapılan İBB Meclis toplantısında Cumhuriyet Gazetesi’ne yapılan uygulamaları eleştiren CHP’lilere Muharrem Kaşıtoğlu ağır ifadeler kullandı.

İBB Meclisi'nde Cumhuriyet gazetesi yönetici ve yazarlarına yönelik soruşturma CHP'li Meclis üyeleri tarafından protesto edildi.

Meclis'te İBB Meclisi CHP Grup Sözcüsü Tonguç Çoban, basın özgürlüğüyle ilgili gündem dışı konuşmasında, Türkiye'nin zor günlerden geçtiğini ve bu zor günlerin bir an önce geride kalması için insanların dua ettiğini dile getirdi… Çoban, ülkenin 15 Temmuz'da hain bir darbe girişimiyle karşı karşıya kaldığını ve şehitlerin olduğunu hatırlatarak, FETÖ işgal girişimi sırasında Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne yapılan saldırıyı tekrar kınadı.

Darbe girişiminin ardından ilan edilen OHAL'in sürekli uzatıldığını aktaran Çoban, "Türkiye'de basın özgürlüğü demokrasinin temel ilkelerinden birisi. Basın özgürlüğü olmadan demokrasiden bahsetmek söz konusu değil. Basın özgürlüğü dediğimiz zaman, hep yandaş basın olmaz. Hep sizi övenler olmaz. Eleştiri de, muhalefet de, yanlışı gösteren de olacak. Yanlış gösterilecek ki, yanlıştan dönüp doğruyu bulalım. Bu çerçevede Cumhuriyet gazetesine yapılan son dönemdeki operasyonu da gerçek anlamda, haksız, hukuksuz, bu ülkenin basın özgürlüğüne, demokrasisine ve bu ülkenin geleceğine yapılmış, son derece yanlış bir operasyon olarak buluyoruz." diye konuştu.

"Cumhuriyet gazetesi hep mi mağdur olacak" diyen Çoban, gazetenin, 12 Eylül askeri darbesinde, Ergenekon Davası'nda ve bu dönemde ilan edilen OHAL'de de mağdur olduğunu savundu. Çoban, "Bu gazete Uğur Mumcu'yu, Ahmet Taner Kışlalı'yı, Muammer Aksoy'u şehit vermiş. Cumhuriyet gazetesine yapılan operasyonları yanlış buluyoruz. Özgür basın susturulamaz" ifadelerini kullandı.

CHP'li Meclis üyeleri konuşma sonrası, ellerindeki Cumhuriyet gazetelerini kaldırarak "Özgür basın susturulamaz" sloganı attı.

Kaşıtoğlu: “Bende basın özgürlüğünün sonuna kadar arkasındayım…

Bunun üzerine söz alan İBB ve Beykoz Belediyesi Meclis Üyesi Muharrem Kaşıtoğlu oldukça sert bir konuşma yaptı… Basın özgürlüğünü kendisinin de sonuna kadar savunduğunu söyleyen Kaşıtoğlu, “Basın özgürlüğünü bende Muharrem Kaşıtoğlu olarak sonuna kadar savunuyorum. Yalnız ülkemizde basın özgürlüğü ile başka şeyleri net olarak birbirine karıştırıldığını maalesef son günlerde yoğunlukla görmekteyiz.” dedi.

Atatürk’ün kurduğu CHP

CHP Grup sözcüsü Tonguç Çoban’ı dinlediğini ve üzüldüğünü dile getiren Kaşıtoğlu, “Atatürk'ün kurduğu Cumhuriyet Halk Partisi'nin bir mensubunun bugünkü Cumhuriyet Gazetesini savunuyor olmasını basın özgürlüğü adı altında hayretler içerisinde karşıladım.” şeklinde konuştu…

“Ben uzun yıllar Cumhuriyet okudum…”

Muharrem Kaşıtoğlu şunları söyledi: “Bakın arkadaşlar, gerçekten bende uzun yıllar Cumhuriyet okudum. Bakın; ‘Devletin kalbine bomba!’ ‘Reyhanlı katliamı...Kandil'de doğaya saygıya çok özen gösteriliyor, yerlere izmarit bile atmak ayıp karşılanıyor.’ ‘Apo'ya özgürlük.’ ‘MİT tırları’ manşeti… Sultan Ahmet Patlaması’ndaki Cumhuriyet'in manşeti unutulmaz!

Cumhuriyet teröristlere ‘eylemci’ dedi

O günlerde Cumhuriyet’in; Alman turistlerin öldüğü günün ertesinde attığı manşet ibretliktir. ‘Katliamlar ülkesi’ diye manşet attı. Yine Cumhuriyet rahmetli Selim Kiraz'ın teröristler tarafından rehin alındığı o fotoğrafı ertesi gün manşetinde kullandı ve teröristlere ‘eylemci’ dedi. Arkadaşlar, yıllarca Cumhuriyet okudum ve rahmetli Uğur Mumcu için her gün Cumhuriyet Gazetesi aldım. Uğur Mumcu mezarından kalksa gelse vallahi diyorum bugünkü Cumhuriyet Gazetesi'ni yırtar ve o genel yayın yönetmenlerinin yüzüne tükürür.

Haber Merkezi

Beykoz’dan Bağlar’a kucak kucak sevgi gitti
Önceki Beykoz’dan Bağlar’a kucak kucak sevgi gitti
Kırmızı Beykoz
Sonraki Kırmızı Beykoz
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz