Uçuk

  • 23.01.2019 18:48
  • Okunma: 8165 kez

Dr. Hüseyin Atilla TÜYSÜZ


Stresli bir gecenin sabahında, dudak etrafında ağız içinde, cilt ve mukozada içi su dolu kesecikler gelişir.

Uçuk hastalığı adı verilen bu kesecikleri Herpes Simpleks adlı virüsler oluşturur. Aşırı yorgunluk, uyku düzeni bozulması, derin ve acılı üzüntü, bayanlarda adet zamanları, bağışıklık sisteminde zayıflama, ateş yükselmesi ve üst solunum yolundaki enfeksiyonlarda da uçuk gelişebilir.

Şiddetli bulaşıcılığı olan uçuk hastalığını ciddiye almak gerekmektedir.

Nasıl bulaşır?

Bu virüs diğer viral enfeksiyonlarda olduğu gibi direkt temasla bulaşır. Genellikle öpüşmeyle geçiş olur.   Hapşırma, öksürme, sümkürme ile bulaşacağı gibi ortak kullanım eşyaları  ( havlu, çatal, kaşık,  TV kullanım aletleri, asansör – lamba tuşları, merdiven korkulukları …)  bulaşmada rol oynar.  Atak sırası çok bulaşıcıdır.

Belirtiler ve tanı

Tanı şikâyetler, klinik durum ve laboratuar sonuçlarına göre konur.

Uçuk virüsünü taşıyanların çoğu belirtisiz bulundururlar yani habersizdirler.  Böylece ve kolayca birçok kişiyi enfekte ederler.  Uçuk çıkması ve belirtilerin oluşması dönemine  ‘atak ‘ adı verilir.  İlk uçuk çıkması yani birinci atak en şiddetli olanıdır. Zira vücudumuzun bağışıklık sistemi, henüz bu virüse karşı savunma hücrelerini oluşturmamıştır.

Bu yangı hastalığı konuşmayı, gülmeyi ve yemek yemeyi zorlaştırarak yaşam keyfini bozar.  Ağrı ve acı verdiği gibi görüntü olarak da fazlaca rahatsız edicidir.  Kaşıntılıdır, küçük boyutlarda olabileceği gibi gruplar halinde de ortaya çıkmaktadır.  Genellikle on gün içinde iz bırakmadan iyileşirler.

Tedavi

Herpes virüsünün kesin tedavisi olmaz.  Yapılan tedaviler hastalık oluşumunu önlemek ya da şikâyetleri azaltmak içindir. Bu nedenle öncelikle virüsü kapmamaya özen göstermek gerekmektedir. Yabancılar ile temastan kaçınılmalıdır.  Ortak kullanım eşyalarına dikkat edilmelidir.

Hepinize sağlıklı günler dilerim.

Anahtar Kelimeler: Stres, Uçuk

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz
Yazarın Yazıları