Özel Dosyalar

Üç öğretmen, üç yaşam, üç hikaye

Üç öğretmen, üç yaşam, üç hikaye
2014.07.13 00:00
| | |
11068

Beykoz Halk Eğitim Merkezi'nde harcanan emekler, MEB antetli sertifikalarla taçlanıyor...

Beykoz Halk Eğitim Merkezi, aylardır kursa devam eden öğrencilerini mezun etmeye hazırlanıyor. Dost Beykoz'a özel açıklamalar yapan öğretmenler, mezun olanların iş bulma şansının yüksek olduğunu söylüyor. Kuaförlükten cilt bakıma, dikiş-nakışa kadar pek çok alanda aylarca ter döken kursiyerler, tıpkı öğrenciler gibi karnelerini alarak bu yıl da mezun olacaklar. Sertifikaların Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) başlıklı olduğunu söyleyen öğretmenler, alacakları belgeden sonra yine MEB'in sınavlarına girerek kalfa ve usta diplomaları da alabileceklerini belirtiyor.

Kuaför Öğretmen Aynur Aslan

Kuaförlük eğitimi veren Öğretmen Aynur Aslan3 yıldır Beykoz'da bulunduğunu söylüyor ve ekliyor: "Ancak Halk Eğitim maceram tam 18 yıldır devam ediyor"Halk Eğitim’de öğrenci olmanın şartlarını da dile getiren Aynur Aslan, başvuru yapacakların bir form doldurmalarının yeterli olacağını kaydediyor. Nüfus kâğıdı fotokopisi ve öğrenim belgesiylebaşvurulan Halk Eğitim Merkezi'nde verilecek eğitimin tamamının ücretsiz olduğunun da altını çiziyor. Başvuruların kabulü sonrası tüm kursiyerlerle bir tanışma toplantısı düzenlendiğini anlatan Aynur Aslan, şunları söylüyor:

"Kuaför kursu yaklaşık 9 ay sürüyor. Toplam 832 saat. Haftada 3 gün yapıyoruz ve 8'er saat ders işliyoruz. Kurs sonunda başarılı olan ve devam sorunu olmayan öğrencilerimize Milli Eğitim Bakanlığı antetli sertifika veriyoruz. Saç yapma konusunda kuaförlerde iş bulabilecek bir duruma geliyorlar"

Üsküdar Halk Eğitim Merkezi'nde 8 yıl boyunca çalıştığını belirten Aynur Aslan, ayrıca 4 yıl da Ağrı'nın Eleşkirt ilçesinde de yine Halk Eğitim'de görev yaptığını, üstelik burada kuaförlük bölümünü kendisinin açtığını anlatıyor. Bartın'ın Kurucaş ilçesinde de yine göre aldığını vurgulayan Aslan, eşinin Başkomiser olması nedeniyle bu yer değiştirmeleri yaşadığını ama hiç rahatsızlık duymadığını söylüyor.

Derslerde yalnızca pratik olmadığını ve teoride de MEB kitaplarından yararlandıklarını dile getiren Aynur Öğretmen, zaman zaman uzmanlardan yardım aldıklarını ve öğrencilerine katkı sağladıklarının altını çiziyor. Aynur Aslan, Kuaförlük Bölümü olarak bu yıl 7 öğrenci mezun verdiklerini de sözlerine ekliyor. Aslan36 yaşlarında 2 çocuk annesi ve torunu var. Torunlardan Aleyna Deniz Kaplan’ın "Anneannem benim idolüm" dediğini anlatırken gözleri doluyor. Okumayı çok sevdiğini ve üniversite sınavlarına bu yıl girerek Halkla İlişkiler okuyacağını ifade eden Aynur Aslan, yaptığı iş ve hizmetle gurur duyduğunu da ısrarla vurguluyor.

Cilt Bakımı ve Makyaj Uzmanı Meral Şuğle

Beykoz Halk Eğitim Merkezi'nin Cilt Bakım ve Temel Makyaj kursu öğretmeni Meral Şuğle de 5 yıldır Beykoz'da olduğunu söylüyor. Kursiyerlerinin çoğunluğunu ev hanımlarının oluşturduğunu dike getiren Meral Öğretmen, şunları kaydediyor:

"Bu kursa başlamak için önce insanın kendisini sevmesi önemli. Kendini severek başlarsan, bu işi de eğlenerek öğrenirsin. Diğer kurslarda olduğu gibi bu kursta da öğrencilerimizin tamamı kadınlardan oluşuyor. Kursumuzda erkek yok. Bu nedenle de daha rahat bir ortam oluşturmuş durumdayız. Toplam 18 kişi var ve 15'i bu yıl mezun olacak. Mezun olanlarımız ise iş bulmakta zorluk çekmeyecekler"

Cilt bakımı konusunda Dost Beykoz'un sorularını içtenlikle yanıtlayan Meral Şuğle, özellikle yanlış fondöten kullanımının erken yaşta kırışıklığa neden olduğunu söylüyor. Doktor kontrolü ve tavsiyesinin önemli olduğunu vurgulayan Meral Öğretmen, cilt bakım malzemelerinin Eczane ve büyük alışveriş merkezlerinden temin edilmesini öneriyor. Özellikle cilt bakımına önem veren bayanların ‘kızartma’ türü yiyeceklerden uzak durması gerektiğini belirten Meral Şuğle, yıkanan yüzün havluyla değil kâğıt havluyla kurulanmasının önemine dikkat çekiyor.

Kuaför Aynur Hanımla odayı paylaştıklarını, hafta içindeki 3 günün Aynur Hanım'a kalan 2günün de kendilerine ayrıldığını belirten Meral Öğretmen, toplam 472 saatlik bir ders programı olduğunu söylüyor. En önemli anısını sorduğumuz Meral Öğretmen, önce duygulanıyor sonra da hiç düşünmeden etkisinde kaldığını belirttiği şu hatırasını paylaşıyor:

"Bir öğrencimiz vardı, eşi de kuafördü. Bizler burada eğlenerek çalışıyoruz. Bu arkadaşımız ise eşinin de kuaför olması nedeniyle üzerinde biraz daha fazla durduğumuz bir öğrencimizdi. Hem öğretmen hem öğrenciler elbirliğiyle arkadaşımıza yardımcı oluyorduk. Ancak anlam veremediğimiz bir şekilde bu arkadaşımız bize katılmak istemiyordu.  İsteksizdi. Hiçbirimiz bu tutumunu anlayamadık. Daha sonra ise bu arkadaşımız kan kanseri olduğunu söyledi. Acıma duygusuyla değil, anlayışla yaklaştık. Ancak bunun ortaya çıkmasından önce kurduğumuz baskılar da hafızalarımızda yer etti. Bu neden ise sınıfta bir bilinci de ortaya çıkardı. Hepimiz kan verdik; bir kan verme seferberliği başlattık. Sınıfta ilk kez bir doğum günü partisini yine bu arkadaşımız için düzenledik. Yaşadığımız o günleri unutamam"

El Nakışı Öğretmeni Gülperi Tatlıpınar

Son olarak görüştüğümüz El Nakışı öğretmenlerinden Gülperi Tatlıpınar7 yıldır Beykoz Halk Eğitim'de olduğunu söylüyor. Gülperi Öğretmen, kendisi de eskiden bir kursiyermiş. Halk Eğitim öğretmenleri olarak en çok "yer" konusunda sıkıntı yaşadıklarını anlatan Gülperi Tatlıpınar, her yıl bu konuda derin sancılar yaşayarak işe başladıklarını kaydediyor. El Nakışıkonusunda Dost Beykoz'a özel bilgiler de veren Gülperi Öğretmen şöyle diyor:

"Kursumuzda 192 saat Kurdela, 192 saat dantel, basit nakış iğneleri olmak üzere toplam 492 saat ders veriliyor. Biz Yenimahalle Dr. Besim Caddesi üzerindeki Belediye hizmet binasındayız. Toplam 30 kişi var. Öğrencilerimiz 18 yaşından 67 yaşa kadar uzanan hayli geniş bir yaş skalasında. Kursiyerlerimizden Selim Elçık bu yıl ödül aldı. Ayrıca 2011 ve 2012 yıllarında da ödüller aldık. Çok farklı başlıkları var derslerimizin. Mesela Brezilya Nakışı diye bir işleme sanatımız var. Bizde de teori ve oratik dersler var. Çizim, desen tasarımı, yerleştirme ve aktarma gibi konularda iplik tekniklerini öğretiyoruz"

Biri 1982, diğeri 1976 doğumlu iki erkek evladı sahibi olduğunu kaydeden Gülperi Tatlıpınar, iktisatçı olan büyük oğlunun bankada çalıştığını ancak son kriz ertesi işsiz kaldığını söylüyor. Küçük oğlanın Gazetecilik bölümünde lisans düzeyinde eğitim aldığını dile getirenGülperi Öğretmen, oğlunun ünlü bir modacının yanında fotoğrafçı olarak çalıştığını anlatıyor. Doğma büyüme Şişli'li olduğunu vurgulayan Gülperi Tatlıpınar1997 yılında geldiğiBeykoz'da yaşamaktan oldukça mutlu olduğunu ifade ederek sözlerini tamamlıyor.

Biz de Dost Beykoz olarak bu birbirinden kıymetli üç öğretmenimize en derin saygılarımızı ve sevgilerimizi sunarak, Beykoz Halk Eğitim Merkezi'nden ayrılıyoruz. Yolda ise aklımızdan şu düşünceler geçiyor:

"Halk Eğitim Merkezi gibi yerler oldukça, Beykozlular geleceğe daima umutla bakacaklar" 

Dost Beykoz / Özel Söyleşi

Anahtar Kelimeler: Beykoz Haberler, Aynur Aslan, Gülperi Tatlıpınar, Beykoz Halk Eğitim Merkezi, Meral Suğle

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"